Neurotol/Neurotol Slow

Peppi23

Onko kellään kokemuksia vaihdosta Neurotol Slow:sta tavalliseen Neurotoliin tai päin vastoin? Söin NS:ta noin puoli vuotta, jonka jälkeen tuli tilapäinen muutto Aasiaan ja vaihto tavalliseen Neurotoliin, koska täällä ei pitkävaikutteista versiota (eli NS:ta) ole markkinoilla ollenkaan. Molemmissa on vaikuttavana aineena karbamatsepiini. Ongelmani on, että "tavallinen" Neurotol ei mulla tunnu toimivan ollenkaan yhtä hyvin kuin NS, ja lisäksi olen puoliunessa koko päivän...eli kohtausten lisäksi haittavaikutukset tuntuvat vähintään tuplaantuneen. Paikallinen neurologi tuumasi vain, että "samaa tavaraa ovat" eikä kiinnittänyt asiaan enempää huomiota.

Olenko aivan hörähtänyt? Onko jollain vastaavanlaisia kokemuksia? -Ja tietääkö joku, onnistuuko lääkkeiden lähettäminen ulkomaille?

10

4037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Telle

      mutta syönyt NS:ta aikoinani; olin tuolloin koko ajan huonovointinen, ripuloiva ja uninen. Samoin maksa-arvot hyppäsivät pilviin.

      Lääkkeiden lähettämisestä virallisesti en tiedä; me olemme kyllä saaneet ihan tavallisena postipakettina lääkelähetyksen Aasiasta ;) Lääke ei ollut meille, vaan eräs ystävämme lähetti omansa meidän osoitteeseemme ennen kuin tuli takaisin Suomeen.

      Vaikka vaikuttava aine onkin sama,lääkkeen vaihdos on miltei aina väsyttävä prosessi.

    • eräs gaijin

      täällä vain NS ollut käytössä. Muistelen, että Ansku kirjoitteli keväällä jotain näiden kahden eroista kun apteekki oli toimittanut väärää lääkettä ja haittoja siitä oli tullut.

      Lääkeiden lähettäminen riippuu kai aika paljon ko. maan tullimääräyksistä. Virallisilla papereilla saattaisi päästä läpi. Kaveri yritti saada normaalissa kirjeessä Japaniin Buranaa vanhemmiltaan; perille tuli avattu, tyhjä kuori viikkojen päästä. Näitä oli useampi yritys muistaakseni..Itselle mamma laitteli jotain sisu-karkkeja kirjeessä. Ne saapuivat kyllä mutta ainakin kerran kuori oli avattu ja suljettu uudelleen. Soitto tulliin saattaisi auttaa? Kaipa niillä on jotain listaa mihin saa viedä mitäkin.

    • Peppi23

      nuo sivuvaikutukset eivät ole sitten mielikuvitukseni tuotetta, hassulta se kyllä tuntuu, että saman lääkeaineen kaksi eri muotoa voivat aiheuttaa niin erilaiset reaktiot. Pitäisiköhän maksa-arvot tarkistaa...kun Telle niistä mainitsit. Täytyy kaiketi yrittää saada suomalainen neurologini kiinni ja lääkkeet jollain keinolla tänne. Saa nähdä miten se onnistuu, Gaijinin kokemukset kuukausien (?)odottelusta on elävästi mielessä... mutta ei nyt vielä heitetä kirvestä kaivoon vai miten se menikään.

      • Telle

        kannattaa tarkistuttaa maksa-arvot; joillekin karbamatsepiini aiheuttaa tosiaankin maksa-arvojen nousua. Itseltäni NS:ta syödessäni ne testattiin n. 2 kk:n välein. Pian sen jälkeen kun NS oli purettu pois arvoni palautuivat normaalitasolle.


      • eräs gaijin

        Älä huoli peppiseni:) Kun sut on Suomessa diagnosoitu, niin et varmastikaan joudu sellaiseen tilanteeseen kuin mä. Mun odotteluhan johtui siitä, että vaikutin vain pöhköltä itsediagnosoijalta. Kun ekan kerran sain neuron langan päähän (4kk, aivan oikein) ja kerroin koko tarinan niin aikahan löytyi viikossa.

        Nykyään saan ihan asiallista(?) kohtelua ja puhelinaikojakin tarvittaessa:) Ainoa mutka matkassasi voi tulla siitä kuulutko Suomen sos.turvaan vai et.

        Soita, tai laita joku soittamaan, tullin asiakaspalveluun. Ne on olleet auttavaisia kun oon joskus joutunut jotain kemikaalien kuljetusasioita kyselemään.


      • Peppi23
        eräs gaijin kirjoitti:

        Älä huoli peppiseni:) Kun sut on Suomessa diagnosoitu, niin et varmastikaan joudu sellaiseen tilanteeseen kuin mä. Mun odotteluhan johtui siitä, että vaikutin vain pöhköltä itsediagnosoijalta. Kun ekan kerran sain neuron langan päähän (4kk, aivan oikein) ja kerroin koko tarinan niin aikahan löytyi viikossa.

        Nykyään saan ihan asiallista(?) kohtelua ja puhelinaikojakin tarvittaessa:) Ainoa mutka matkassasi voi tulla siitä kuulutko Suomen sos.turvaan vai et.

        Soita, tai laita joku soittamaan, tullin asiakaspalveluun. Ne on olleet auttavaisia kun oon joskus joutunut jotain kemikaalien kuljetusasioita kyselemään.

        silloin aikaa odotellessa (naurattaako vieläkään?). On se kumma, että vain suomalaisen lääkärin tekemä diagnoosi kelpaa... Eikö sulla ollut ollut kohtauksia ennen leikkaustakin? Tarkoitan, että ns.itsediagnosointisikaan ei välttämättä ollut ihan hakuammuntaa (toisin kuin Mäntytiellä, jossa mut kyllä diagnosoitiin joskus vuosia sitten ensimmäisten epioireiden kanssa aivan päin katajaa). Tästä aiheesta voisi kai jatkaa loputtomiin, joten pistän pisteen tähän.

        Asiaan -uskomatonta, suomalainen neuroni vastasi sähköpostiini saman tien. Mikä enkeli!! Seuraavaksi taidan soittaa sinne tulliin. Kiitos vinkistä!

        Niin, kuulun kyllä Suomen sos.turvaan, mutta "poukkoilen" tällä hetkellä maiden välillä osittain miehen töiden ja osittain oman graduni takia.


    • Peeth.

      Mä olen syönyt Neurotol slowta nyt 4,5v, ja kun aloitin, kertoi neurologi että NS liukenee paljon hitaammin kuin neurotol. Voisko olla että kun syömäsi neurotolit imeytyy liian nopeasti siihen mihin olet tottunut ja siksi oireet on kuin olisit juuri aloittanut uuden lääkkeen? Tehosta en sitten kyllä tiedä...

    • t***a

      Minulla oli aikanaan Neurotol 3 x päivässä. Valittelin neurolla päivällä ottamisen hankaluutta, ja sain tilalle NS 2 x pv. Vuorokausiannos pysyi siis samana. Auttisikohan jako kolmeen sinulla?

    • neiti kesäheinä

      Neurotol slow vapautuu hitaasti, eli vaikutusaika on pitempi. Kun taas tavallisen neurotolin vaikutus on lyhempiaikainen. Kannattaa kysyä voisko lääkkeen jakaa esim. kolmeen antokertaan jolloin vaikutus olis tasaisempi.

    • Peppi23

      Jep, vaihdan takaisin Neurotolin Slow-muotoon, kunhan saan sen jollakin keinolla tänne postitettua. Ehkä tää mun jatkuva nukkumatti-olotila paranisi hiukan... enpä olisi uskonut, että saman lääkkeen kaksi eri muotoa vaikuttaa noin eri tavalla, mutta näin kai se nyt ainakin mun kohdalla on.

      Kiitos kaikille vinkeistä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17033
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4774
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2718
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      141
      1989
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1589
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1522
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      16
      1479
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1303
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      21
      1263
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1153
    Aihe