syttyy yleensä kun nopeus nousee yli 90kmh,välillä palaa check engine valo vain hetken ja joskus ei sammu ennenkuin irroittaa akun kengän!-itselleni on vaihdettu kuulemma rikkinäinen lamda-anturi,vaan ei vika ole mihinkään hävinnyt..
muilla samankaltaisia kokemuksia?
muilla samankaltaisia kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siinä valossahan lukee change engine...
Melkein samanlainen auto suvussa eli -92 Swift 1.0 3-syl. Sama vika oli uuvekseltaan ja samanlailla valo palo silloin tällöin.Vika oli lamda-anturi vikamuistin perusteella ja lähempi tarkastus paljasti sen haljenneen , auto oli käytetty ruosteenesto käsittelyssä ja ilmeisesti ruisku tai paine pesuri oli sitä kolhassut.Alkuperäinen osa laitettiin tilalle ja sen jälkeen toiminut hyvin jo kohta 10 vuotta.
..auto vietiin merkki liikkeeseen ja tarkistettiin vika-koodi;ja yllätys,lambda-anturi!eli halpa(40e)tarvike lambda kesti tasan 2-viikkoa!no nyt on uusi alkuperäinen tilauksessa(110e)ja toivotavasti sen jälkeen ei check-engine valo syttyile=)