tyyppi vika?check engine valo palaa

syttyy yleensä kun nopeus nousee yli 90kmh,välillä palaa check engine valo vain hetken ja joskus ei sammu ennenkuin irroittaa akun kengän!-itselleni on vaihdettu kuulemma rikkinäinen lamda-anturi,vaan ei vika ole mihinkään hävinnyt..
muilla samankaltaisia kokemuksia?
3496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siinä valossahan lukee change engine...

Äänestä

Melkein samanlainen auto suvussa eli -92 Swift 1.0 3-syl. Sama vika oli uuvekseltaan ja samanlailla valo palo silloin tällöin.Vika oli lamda-anturi vikamuistin perusteella ja lähempi tarkastus paljasti sen haljenneen , auto oli käytetty ruosteenesto käsittelyssä ja ilmeisesti ruisku tai paine pesuri oli sitä kolhassut.Alkuperäinen osa laitettiin tilalle ja sen jälkeen toiminut hyvin jo kohta 10 vuotta.

Äänestä

..auto vietiin merkki liikkeeseen ja tarkistettiin vika-koodi;ja yllätys,lambda-anturi!eli halpa(40e)tarvike lambda kesti tasan 2-viikkoa!no nyt on uusi alkuperäinen tilauksessa(110e)ja toivotavasti sen jälkeen ei check-engine valo syttyile=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


swith 1.6i-91 kirjoitti:

syttyy yleensä kun nopeus nousee yli 90kmh,välillä palaa check engine valo vain hetken ja joskus ei sammu ennenkuin irroittaa akun kengän!-itselleni on vaihdettu kuulemma rikkinäinen lamda-anturi,vaan ei vika ole mihinkään hävinnyt..
muilla samankaltaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu