Erikoinen kysymys bändistä?

Eli, tässäpä Nightwish-faneille erikoinen kysymys: liittyykö Nightwish millään tavalla okkultismiin?

Useinhan hevibändeillä etc. on, tosilla vahvat, toisilla heikommat siteet okkultismiin, mutta onko Nightwishilla, sanoitusten kautta?

Jos on, niin kertokaa ihmeessä.
61077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei.

Äänestä

kannattaa ottaa itse selvää.

www.nightwish.com

löytyy kaikkien biisien lyriikat.

Äänestä

Jos metallimusiikkia ruoditaan juurta jaksaen, sen ilmiöitä ja henkeä siitä löytyy paljon muutakin kun satanismia. Uskonto- ja historian tutkijalle siinä on paljon tuttuja ilmiöitä, joita kristinusko pitää pakanuutena. Monissa biiseissä on hyvin kaunis melodia, jossa on aivan samoja elementtejä kun keskiaikaisissa kirkkolauluissa. Kun tähän melodiaan yhdistetään sanat , se on eräänlaista kaunista kuoleman kaipuuta, ilman kristinuskon sanomaa – siis saatanallisia säkeitä.

Goddess jumalatar - jumalatar uskonto.(1000 vuotta ennen kristinuskoa) Gootti taas sijoittuu keski-aikaan, nämä tummiin pukeutuneet gootti - metalli – neidot kuuluvat tyyliin. Genren yhteydessä mainitaan ”gothic goddess” mutta varsinkin näiden metallibändien naislaulajista puhuttaessa. Tarja oli monelle nuorelle fanille niin suomessa kun ulkomailla ”gothic goddess” – hän oli hevimetallin papitar. Goddess – jumalatar, sehän on kristinuskon mukaan silkkaa pakanuutta. Keski-ajalla irstas papisto poltti kauniita naisia noitina. Tämä hevimetalli on suloisin sekamelska pakanuutta jota teidän, jylhää musiikkia ja kuvan kauniit papittaret liehuvat hevimusiikin alttarilla.

Tässä eräs juttu joka on laitettu satanismin piikkiin, mutta en siihen ihan usko. Suomalainen Kingston Wallin kitaristi Petri Walli hyppäsi Töölön kirkon tornista. Walli ei ollut mikään blackmetal-satanisti, mutta vietteli aikaan Intiassa Ior Bockin seurueessa. Ior oli paremminkin hippi kuten Wallikin, toki ruohon pössyttely kuului kuvioon, mutta se ei tee kenestäkään satanistia.

Nämä black-metallin synkät heebot, olivat kyllä jo lähes seinähulluja, mutta siihen varmasti enemmän, oheiskama kun saatanalliset säkeet. Norjalaisen Mayhemin laulaja Per Yngve Ohlin veti ranteet auki ja ampui haulikolla suuhunsa. Saman bändin kitaristi Øystein Aarsethin tappoi sekopää satanistimuusikko Count Grishnackh.

Ruotsalainen blackmetalli bändi Dissection oli varsin synkkä, mutta sen kitaristi Jon Nödtveidt osasi tehdä hienoja biisejä. Nödtveidt harrasti jonkin tasoista okkultismia varsin innokkaasta, en tiedä liittyikö tähän algerialaissyntyisen homppelin tappo josta Nödtveidt joutui kiven sisään. Päästyään vankilasta Nödtveidt tappoi itsensä ampumalla haulikolla suuhunsa kynttiläkehän keskellä. Nödtveidt tutki todella noituutta ja hänelle jäi polvien päälle suurmestari Frater Nemidiallin MLO kulttieos ”Liber Azerate”. MLO = Misanthropic Luciferian Order.

Tässä hieman asiaa…
http://jumalasuomi.tripod.com/jewitch.htm

Äänestä
  • *****
    Krillaan hattuni ja vielä syön, jos Tuomas paljon lukeneena ei tunne Lilithiniä.

    http://pakana.myinfo.ws/Ben_Sira.htm

    Tämä noidaksi/demoniksi kristinuskon luokittelema nainen yksi uskontohistorian kiistellyimpiä henkilöitä. Lilithin mainitaa usein metallimusiikin yhteydessä varsinkin ulkomailla, toki se menee jo monen hevarin hilseen ylin....

    PS. Ei liene sattuma, että kiertue alkaa Israelista. "Hey Judas, your Christess was our love Hit and run, your will be done Never sorry, never wrong More more more more more"

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    *****
    Krillaan hattuni ja vielä syön, jos Tuomas paljon lukeneena ei tunne Lilithiniä.

    http://pakana.myinfo.ws/Ben_Sira.htm

    Tämä noidaksi/demoniksi kristinuskon luokittelema nainen yksi uskontohistorian kiistellyimpiä henkilöitä. Lilithin mainitaa usein metallimusiikin yhteydessä varsinkin ulkomailla, toki se menee jo monen hevarin hilseen ylin....

    PS. Ei liene sattuma, että kiertue alkaa Israelista. "Hey Judas, your Christess was our love Hit and run, your will be done Never sorry, never wrong More more more more more"

    Tallinnanhan vosu egax dumpattiin. hih

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tässäpä tulee: kirjoitti:

Eli, tässäpä Nightwish-faneille erikoinen kysymys: liittyykö Nightwish millään tavalla okkultismiin?

Useinhan hevibändeillä etc. on, tosilla vahvat, toisilla heikommat siteet okkultismiin, mutta onko Nightwishilla, sanoitusten kautta?

Jos on, niin kertokaa ihmeessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu