Onko kukaan täällä ollut työkkärin kautta työkokeilussa? Millasta on ollut?
Itse olen ehkä menossa ammatinvalinnanohjauksen kautta. Olen sanonut tahtovani opettajaksi ja sitä menisin kokeilemaan, mutta nyt en tiedä jaksaisinko sittenkään olla koulussa hälisevien oppilaiden kanssa. Olen toipumassa mielenterveysongelmista enkä enää luota itseeni ja jaksamiseeni niin kuin ennen. Pelkään, että itsetuntoni laskee entisestään jos nyt aloitan työkokeilun ja sitten en jaksakaan ja joudun luovuttamaan taas. Mutta ehkä on parempi edes yrittää kuin jättää kokonaan yrittämättä.
Kokemuksia työkokeilusta
2
934
Vastaukset
- Iana
En tiedä työkkärin työkokeiluista mutta itse olen ollut erään hankkeen kautta kokeilussa ja siellä saa tehdä töitä oman jaksamisensa mukaan. Ei tarvitse tehdä 5 päivää viikossa jos ei kykene. Ja työkokeiluissa on se hyvä puoli että ne on lyhyitä ja voi tutustua moneen eri työpaikkaan. Jaksamista!
- voi tehdä
alkuun vaikka kuukaudeksi ja katsoa, kuinka työpaikalla sujuu. Sopimusta voi sitten jatkaa jos siltä tuntuu ja samalla työpaikalla voi olla kokeilussa yhteensä 6 kk.
Työkokeilussa voi olla myös esim. 3 pv viikossa, jos epäilee omaa jaksamistaan. Tätäkin voi myöhemmin muuttaa tarpeen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1708436KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743874Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603652Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542775Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211731