Virkavapaus

Joku vain

Työskentelen valtiolla ja hakisin toiselle paikkakunnalle töihin, siis ihan saman valtion laitoksen palvelukseen.

Onko minulla mahdollisuutta hakea virkavapautta nykyisestä työstäni? Eli jos en jostain syystä viihdykään uudessa työtehtävässä, onko mitään keinoa, millä pystyisin palaamaan vanhaan virkaani? Vai ns. poltanko sillat takanani, jos lähden nykyisestä virasta toiseen virkaan?

Toivottavasti joku ymmärsi, mitä ajan takaa..

4

2428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hakea sitä virkavapautta

      Mutta mieti vähän mitä teet sille joka tulee sun tilalles pätkätöihin, siellä se venaa pelko perseen alla tuut sä takas vai et!

    • keplottelee

      Meilläkii oli muija alemmissa toimistotehtävissä ihan vaan sijaisena ja ottanut sitä varten toisesta, ihan meidän kanssa tekemättömissä olevasta laitoksesta virkavapaata. No se muija odotti kuola suusta valuen että saisi meiltä sitten vakipaikan vaikkei mitään vakipaikkoja tosiasiallisesti ollut tarjolla, mutta toivossa on hyvä elää, eli jos vaikka jostain se paikka olis syntynyt! No syksyn tullen muija paineli takas omaan vakipaikkaansa!

    • ... määräaikainen?

      Jos siellä toisella paikkakunnalla oleva virka on vakinainen ja sut nimitetään siihen, niin et voi samaan aikaan olla virkavapaalla nykyisestä virastasi (ei voi olla kahta vakinaista virkaa yhtä aikaa).

      • aa

        Mikäli uuteen virkaan liittyy koeaika, sen ajaksi saa vanhasta virasta virkavapauden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2063
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1876
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1524
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1192
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      82
      1148
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1066
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1013
    Aihe