Ihmisen Poika, Kristus (Immanuel) on ollut Johannes kastajan kanssa ensimmäisiä 'Ilosanoman' oikeita julistajia ja Kristus on nimenomaan ollut yksi historian "suoraselkäisin" ihminen sekä ehdottomasti rehellisin ja monisanaisin opettaja. Ilman näitä kahta suurta Vaikuttajaa eläisimme edelleenkin synkässä mielenpimeydessä ja tiedottomina sekä ennen muuta, koko maallinen maailma rypisi nytkin vielä pelkässä väkivallassa ja valheessa.
Nämä kaksi hienoa ihmistä kertoivat aikoinaan totuuden ihmisille ilman erillistä korvausta. He ensimmäisinä kertoivat Taivastenvaltakunnan olevan ihmistä liki, lähellä, ihmisen sydämessä.
Kristus mm. opetti ihmisiä rukoilemaan oikein ja opetti myös rukouksen sanat sekä toimimaan oikein kaikessa tekemisessä ja Johannes puolestaan opetti ihmisiä kuuntelemaan ja sanomaan julki asiansa mutkattoman suoraan konstailematta turhia. Eikä ole näiden kahden jälkeen enää tullut muita samanveroisia. Toki monia valheen lapsia on kyllä noussut pukeutuneena valkeuden vaatteisiin tekemään outoja eksytysviestejä ja valhesaarnoja. Mutta niitä ei kannata kuunnella kuin ajankuluksi eikä heidän viestejään ottaa todesta ollenkaan.
Luojaamme, taivaalliseen Isään saa edelleenkin kyllä yhteyden tuon Kristuksen opettaman 'Isä meidän' rukouksen avulla, se kannattaa opetella ja sitä pitää yksistään käyttää. Asiasta lisää Uuden Testamentin puolella Raamatun sivuilla, Matteuksen kirjan luvussa kuusi. Tuo rukous on oikea avain taivaallisen Isän sydämeen!
Poika tuntee Isän
12
363
Vastaukset 12
- sinulle on selitetty,
että Jeesus Kristus, JUMALAN POIKA on samalla kertaa = yht'aikaa sekä sataprosenttisesti Jumala että sataprosenttisesti ihminen. Tätä emme pysty järjellämme käsittämään, mutta UUDESTISYNTYNEILLE uskoville ymmärrys annetaan lahjana.
Sinä et ole kristitty etkä uudestisyntynyt, koska et tunnusta Jeesusta Jumalaksi.Isä meidän rukous oli tarkoitettu malliksi siitä, kuinka tulisi rukoilla ja mitä asioita. On ihan hölmöä, että sitä toistetaan sanasta sanaan. Pitäisi rukoilla, mitä Henki sanottavaksi antaa ja näitä asioita omin sanoin.
- Trubaduuri
Jos et tunnusta häntä ihmiseksi, niin silloin sinä kiellät hänet jyrkästi ja hänen Isänsä taivaissa.
Ja kuinkahan monta kertaa sinulle on se sanottu! Mieti sinä sitä. Äläkä enää höpötä omiasi liikaa.
Ja hanki myös vähän oikeasti sitä ymmärrystä, ja opettele todella aidosti nyt rakastamaan kaikkia lähimmäisiäsi, myös heitä jotka eivät tunne ollenkaan ihmisen Poikaa, Kristusta, joka jo tittelinkin puolesta voi olla ainoastaan oikea ja hyvä Paimen, kelle hyvänsä aidolle kristitylle. Toisin siis kuin sinä, joka vaan täällä syytät ja halveeraat ihmisiä kuin Perkele konsanaan! Minun Luojani ja Jumalani on taivaallinen Isä yksin. Et pääse sitäkään muuttamaan joksikin toiseksi vaikka väkivalloin sitäkin yrität. Häpeä siis sinä koppava valheen lapsi ja avuton loisiva eksyttäjä. - ymmärtäminen?
Trubaduuri kirjoitti:
Jos et tunnusta häntä ihmiseksi, niin silloin sinä kiellät hänet jyrkästi ja hänen Isänsä taivaissa.
Ja kuinkahan monta kertaa sinulle on se sanottu! Mieti sinä sitä. Äläkä enää höpötä omiasi liikaa.
Ja hanki myös vähän oikeasti sitä ymmärrystä, ja opettele todella aidosti nyt rakastamaan kaikkia lähimmäisiäsi, myös heitä jotka eivät tunne ollenkaan ihmisen Poikaa, Kristusta, joka jo tittelinkin puolesta voi olla ainoastaan oikea ja hyvä Paimen, kelle hyvänsä aidolle kristitylle. Toisin siis kuin sinä, joka vaan täällä syytät ja halveeraat ihmisiä kuin Perkele konsanaan! Minun Luojani ja Jumalani on taivaallinen Isä yksin. Et pääse sitäkään muuttamaan joksikin toiseksi vaikka väkivalloin sitäkin yrität. Häpeä siis sinä koppava valheen lapsi ja avuton loisiva eksyttäjä.Kirjoitat:
"Jos et tunnusta häntä ihmiseksi, niin silloin sinä kiellät hänet jyrkästi..." (tarkoittanet tässä hän-sanalla Jeesusta.)
Viestissä, johon vastasit, sanotaan:
"...Jeesus Kristus, JUMALAN POIKA on samalla
kertaa = yht'aikaa sekä sataprosenttisesti Jumala että sataprosenttisesti ihminen".
Jeesus on sekä JUMALA että IHMINEN, samanaikaisesti. - Trubaduuri
ymmärtäminen? kirjoitti:
Kirjoitat:
"Jos et tunnusta häntä ihmiseksi, niin silloin sinä kiellät hänet jyrkästi..." (tarkoittanet tässä hän-sanalla Jeesusta.)
Viestissä, johon vastasit, sanotaan:
"...Jeesus Kristus, JUMALAN POIKA on samalla
kertaa = yht'aikaa sekä sataprosenttisesti Jumala että sataprosenttisesti ihminen".
Jeesus on sekä JUMALA että IHMINEN, samanaikaisesti.Ei ole! Hän oli ihminen ja nyt hän on jokaisen aidon kristityn oikea Paimen, juuri siten kuten raamatussa asian tolasta todistetaan monen ihmisen voimalla. Ja elävä Jumala, Luojamme, taivaallinen Isä on yksin edelleen kaikkeuden Korkein ehdottomasti, sillä Hän istuu taivastenvaltakunnan ylimmäisellä paikalla, valtaistuimella, ikuisesti, lupauksiensa mukaisesti, eikä Hän väisty mihinkään sinun kehoituksesta tai sinun jonninjoutavan inttämisen seuraamuksena. Älä sinä kapinoi Häntä vastaan, sillä vastustajat(saatanat), Hän kyllä laittaa ikuiseen kadotukseen takuu varmasti!
- tuoja Paavali
myös, mihin unohdit hänet?
- Trubaduuri
Jos koet jonkin asian ajankohtaiseksi tai jonkun ihmisen itsellesi tärkeäksi, niin tee viestejä sen mukaan tänne tai jonnekkin muualle.
- ???
Trubaduuri kirjoitti:
Jos koet jonkin asian ajankohtaiseksi tai jonkun ihmisen itsellesi tärkeäksi, niin tee viestejä sen mukaan tänne tai jonnekkin muualle.
???
- Trubaduuri
??? kirjoitti:
???
Ethän sinä edes kysynyt!
- mutta naseva totuus
Juuri siten kuin kirjoitit !
- Sivupersoonasi
on asialla taas!
- Trubaduuri
Sivupersoonasi kirjoitti:
on asialla taas!
Koitappa taas pysyä erossa harhoistasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681246
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381044Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111690S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22615Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32551Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61541Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22486Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475