Piippuköynnös

nurkalla

Piippuköynnökseen on tullut hieman kurkun mallisia palkoja. Mitä ne ovat? Miten kyseistä kasvia voisi "jakaa" tai siitä saada uusia alkuja?

4

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Hei..onkohan se varmasti
      Piippuköynnös eli 'Aristolochia macrophylla'?

      Itselläni on iso koko seinän peittävä, enkä koskaan ole huomannut siinä mitään palkoja.Ainostaan kevätkesällä siinä on pieniä 'piippuja' ja nekin putoilevat kesän aikana pois kun kuivuvat.

      Piippuköynnöstä voi lisätä esimerkiksi painamalla oksia multaan ja laittaa päälle vaikkapa kivi, ettei irtoa,siihen tule juuret siellä mullalla alla. Pistokaslisäystä en ole kokeillut,mutta sekin voi onnistua.
      Katsoppa kuvia piippuköynnöksestä :

      http://images.google.fi/images?hl=fi&q='Aristolochia macrophylla'&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

      • ompi

        piippuköynnös. Siksi ajattelinkin kysyä täällä, josko joku tietäis. En ole minäkään aiempina vuosina noita "palkoja" nähnyt, mutta nyt niitä on n. 6-8 kpl. Ovat n. 10 cm korkeita ja 1,5-2 cm paksuja.


      • edelliseen
        ompi kirjoitti:

        piippuköynnös. Siksi ajattelinkin kysyä täällä, josko joku tietäis. En ole minäkään aiempina vuosina noita "palkoja" nähnyt, mutta nyt niitä on n. 6-8 kpl. Ovat n. 10 cm korkeita ja 1,5-2 cm paksuja.

        että Pipevine kasvin kuvassa on samanlainen "palko", mutta omani kukat ovat ainakin samanlaiset kuin mainitsemallsi lajikkeella


      • ellit
        edelliseen kirjoitti:

        että Pipevine kasvin kuvassa on samanlainen "palko", mutta omani kukat ovat ainakin samanlaiset kuin mainitsemallsi lajikkeella

        Piti oikein käydä katsomassa omaa piippua, mutta ei siellä kyllä näkynyt yhtään palkoa ;)
        Onpa erikoinen,onkohan nyt ollut niin lämmintä, että on ehtinyt tehdä noita palkoja,pitääpä seurata tilannetta.
        Jospa niihin sitten tulee siemeniä,kirjoitappa myöhemmin kuinka kävi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4320
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      89
      3576
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      65
      3351
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe