Miten eroon tissuttelusta?

Kertokaapas kaikki viisaammat, miten pääsen eroon itseäni kiusaavasta iltatissuttelusta? Käyn normaalisti päivätöissä ja iltaisin on tullut rentouduttua jo useamman vuoden ajan muutamilla (2-4 kpl) drinkeillä. Humalaan en näistä määristä tule enkä haluakaan. Toisaalta näin syyskaamoksella en jaksa töiden jälkeen lähteä juuri minnekään, joten oravanpyörä on valmis.

Kaikki vinkit otetaan vastaan. Olen 30-vuotias sinkkumies.
41141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

malli olisi kai yksinkertaisesti katkaista totuttu käyttäytymiskuvio eli muuttaa rutiineja.

Mihin tarvitset noita iltadrinkkejä; rentoutumiseen, unilääkkeeksi, "ajan tappamiseen"/tylsyyteen...? Jos käytät niitä rentoutumiseen, niin olennaista olisi kai löytää jokin muu rentoutumismenetelmä. Jos taas juot siksi, ettei elämässä ole oikein muutakaan sisältöä (= juomalla ilta tuntuu kuluvan nopeammin), niin ratkaisua kannattaisi ehkä lähteä hakemaan toiselta suunnalta: mitä odotat (usein, jos ihminen juo tappaakseen aikaa, hänellä on alitajuinen odotus, että "se oikea elämä alkaa sitten kun..."), tai mihin olet kadottanut kyvyn innostua asioista. Silloin uusi harrastus, jokin josta innostut valtavasti, voisi auttaa. Harrastuksen ei aina tarvitse olla liikuntaa, se voi olla vaikka postimerkkien keräämistä tai neulomista tai osakesijoittamista!

Yksi mieleen tuleva vaihtoehto on vielä se, että juot välttääksesi jotain; ajatuksia, johonkin tarttumista tai jonkin tekemistä. Silloin pitäisi kai tunnustaa itselleen se, mitä ei halua kohdata, ja tehdä asialle jotain.

Viimeinen vaihtoehto, joka on ehkä epämieluisin, on se, että juot iltaisin siksi että sinulle on kehittynyt alkoholiriippuvuus. Selviääkö siitä omalla tahdonvoimalla, ja voiko riippuvuuteen sairastunut koskaan palata kohtuukäyttäjäksi, ovat teemoja joista tällä palstalla on käyty varmaan satoja keskusteluja. Kannattaa lueskella vanhoja viestejä.

Testejä ja vinkkejä löytyy mm. Päihdelinkistä www.paihdelinkki.fi

Äänestä

(2-4 kpl) drinkeillä et kaipaa eroon pääsyä terveytesi vuoksi ainakaan.

tervellistä vain jos vuosia mennyt sama määrä.
täällä tiukkapipoja.

Äänestä

tuosta paljo muuta haittaa olla kuin taloudellinen? eikä työssäkäyvälle niin kovinkaan suuri.

Äänestä

Itekin yhteen aikaan join iltasin 1-2 olutta kaunareita kattellessa. Oli ihan kivvoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Andropov kirjoitti:

Kertokaapas kaikki viisaammat, miten pääsen eroon itseäni kiusaavasta iltatissuttelusta? Käyn normaalisti päivätöissä ja iltaisin on tullut rentouduttua jo useamman vuoden ajan muutamilla (2-4 kpl) drinkeillä. Humalaan en näistä määristä tule enkä haluakaan. Toisaalta näin syyskaamoksella en jaksa töiden jälkeen lähteä juuri minnekään, joten oravanpyörä on valmis.

Kaikki vinkit otetaan vastaan. Olen 30-vuotias sinkkumies.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu