Mulla on ilmeisesti peräaukon haavauma, noin vuosi sitten se hoidettiin kuntoon repseptilääkkeellä olevilla perupuikoilla (Neo ja jotain, tarkkaa nimeä en muista), mutta onko nämä peräpuikot yhtä hyviä mitä saa ilman reseptiä?
Kovavatsaisuutta ollut, takapuoli kirvelee ja varmaan on sama kuin vuosi sittenkin.
Kovavatsaisuutta ollut, takapuoli kirvelee ja varmaan on sama kuin vuosi sittenkin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
joita saa ilman reseptiä - sittenhän sen tiedät. Kait syöt eism. Visiblin-kuituja (saa apteekista) tai Lavolacia tms. joka helpottaa kovavatsaisuuteen?
Apteekissa on muitakin fisteliin (haavaumaan) sopiviä puikkoja - käväise kyselemässä farmaseutilta!
puheille , usein kirurginen toimenpide on paras apu.
Ja pidä vatsa sopivan löysähkönä erilaisilla kuituvalmisteilla: yksi hyvä on Visiblin 1 mittalusikallinen päivässä.
lääkärin määräämiä Neoproct -puikkoja, jotka ovat markkinoiden parhaita.
Jossain vaiheessa tultee kuitenkin se aika, etteivät puikot, dieetit ja kuitutuotteet -niin hyödyllisiä kuin ne ovatkin- enää auta siihen haavaumaan. Silloin lääkäriin peräaukon tutkimukseen ja päiväkirungialeikkaukseen. Leikkauksella tehdään viilto ryppynauhaan, jolloin liika kireys katoaa ja haavauma alkaa parantua.
Leikkaus on täysin kivuton, suoritetaan puudutuksella tai erikseen pyytämällä nukutuksessa.
Muutama päivä saikkua ja ongelma on useimmissa tapauksissa ohi.
sain, se helkutti rupesi heti auttamaan.
Löysin parannuskeinon tähän anaalifisuuraan joka on toistunut 15 vuoden aikana 1-7 kk jaksoissa.
Onneksi en mennyt leikkaukseen ja saanut sen lisäksi inkontinenssiongelmaa. Syy kun ei ollut se mitä aina väitetään..kuituja ei ruokavaloiossa ja ummetusta..
JOs olet kiinnostunut miten , kysy, saan viestisi sähköpostiini.
Miten sait avun, ilman lekkausta siis? Itse leikkausjonossa ja levottomin mielin odotan kauhulla sitä.