VectraAn ratti tärisee

sataviivasatakakskyt

noin 100 km/h - 120 km/h välissä. Renkaat vuoden vanhat, jarrulevyt uudet. Onko kokemusta, missä vika?

7

1541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astra

      Sama homma mulla astrassa, tosin tärinä ilmenee 90-100km/h vauhdissa. Mistähän lie johtuu?

      • opelisti

        Kannattaa tarkistaa ainakin renkaiden tasapainotus, onko vanteet suorat? Opelin jako on ainakin yleensä 100, ettei jako olisi vahingossa vaihtunut esim 98 mikä jako on yleensä Fiat Bravoissa, ym. Edellinen voi olla mahdollista jos autoon on joskus vaihdettu vanteet.
        Tietysti kannattaa tarkistaa myös raidepäät ja alapallot. Ja yks tuli vielä mieleen. Opeleissa, erityisesti Vectra B on tehtaalta lähtiessään pyörien aurauskulmat hieman väärin. Kannattaa sekin tarkistaa.


    • alalla

      olleena tiedän. Opel on yksi vaikeimmin tasapainotettavia autoja, johtuu raidetangon sijainnista(ylhäällä).
      Pyörän täytyy olla TÄYSIN pyöreä, eli erittäin hyvin vanteelle asennettu. Katso tasapainotuskoneessa renkaan pintaa. Ei saa olla sivu-, eikä pystyheittoa. Muussa tapauksessa ongelma EI poistu. Nykyään voidaan allapainottaa myös etuvetoisia! (tarvii harvoin tehdä) Silloin vaan on AINA muistettava merkata pyörän asento napaan irroitettaessa!
      Kokeile ensin ottaa pölykapselit irti ja käy koeajolla. USEISSA Opeleissa kapseli aiheuttaa tärinän(ei keskity hyvin, kun muovikynnet taipuu, usein katkeilee). Opel ei salli edes 5-gramman tasapainoheittoa!
      Tässä jotain!

    • Oopelisti

      Mulla sama vika, lopulta selvisi että autolla suoritetussa liukkaankaelin radan autokouluajossa käytettyä öljyä ja hiekkaa vanteet kireessä jäässä ja vanteiden huolellinen pesu kumalla vedellä auttoi.

    • keskittäjä

      kokemusta on. onko pelti- vaiko joku hieno aluvanne? aluvanteesta keskitysrengas hävinnyt edellisessä renkaanvaihdossa? uuden hommaaminen ns. inhottava homma.

    • YHM

      Jos ooppelia ei olis niin foordi ois maailman surkein auto.

    • 0pel

      Ettekö tienneet, että Kaikki autot muuttuvat vanhetessaan Opeleiksi. Meillä on Opel Vectra -A -89. Ja renkaat tärisivät kun rengas liikkeiden soviterenkaat olivat väljät. No sorvatiin alumiinista uudet. LOPPUI TÄRINÄT SIIHEN PAIKKAAN. Ja renkaiden tosiaankin pitää olla pyöreät. Selkä heittoa ei saa olla. Kannattaa ostaa hyvät renkaat. Michelin tai vastaavat. Ei mitään SummerStar renkaita vaan sellaiset jotka on todettu hyviksi ja toimiviksi. Meillä auto lisäksi ravisteli jarruttaessa. Lähinnä etupäästä tuli ravistus. Kyllähän sitä syytä etsittiin. No syynä oli jarrusäiliön alla olevien sulkuventtiilien jousen ruostuminen melkein poikki, joka aiheutti sen, että painetta ei päässyt normaalisti järjestelmään. Jousien vaihtamalla tilanne tuli normaaliksi. Lisäksi oli sellainen vika jota myös etsimme pitkään. Pintakaasulla ajaessa alkoi auto rynkyttämään rajusti. Syynä oli jarrusatuloiden jumiutuminen. Puhdistin jarrusatuloiden liukutapit ja rasvasin ne vesivaseliinilla ja siihen loppui se vika. Toivottavasti näistä tiedoista oli hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4167
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3455
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      35
      2974
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2548
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2147
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1929
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1919
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1807
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      391
      1498
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1308
    Aihe