noin 100 km/h - 120 km/h välissä. Renkaat vuoden vanhat, jarrulevyt uudet. Onko kokemusta, missä vika?
VectraAn ratti tärisee
7
1678
Vastaukset
- Astra
Sama homma mulla astrassa, tosin tärinä ilmenee 90-100km/h vauhdissa. Mistähän lie johtuu?
- opelisti
Kannattaa tarkistaa ainakin renkaiden tasapainotus, onko vanteet suorat? Opelin jako on ainakin yleensä 100, ettei jako olisi vahingossa vaihtunut esim 98 mikä jako on yleensä Fiat Bravoissa, ym. Edellinen voi olla mahdollista jos autoon on joskus vaihdettu vanteet.
Tietysti kannattaa tarkistaa myös raidepäät ja alapallot. Ja yks tuli vielä mieleen. Opeleissa, erityisesti Vectra B on tehtaalta lähtiessään pyörien aurauskulmat hieman väärin. Kannattaa sekin tarkistaa.
- alalla
olleena tiedän. Opel on yksi vaikeimmin tasapainotettavia autoja, johtuu raidetangon sijainnista(ylhäällä).
Pyörän täytyy olla TÄYSIN pyöreä, eli erittäin hyvin vanteelle asennettu. Katso tasapainotuskoneessa renkaan pintaa. Ei saa olla sivu-, eikä pystyheittoa. Muussa tapauksessa ongelma EI poistu. Nykyään voidaan allapainottaa myös etuvetoisia! (tarvii harvoin tehdä) Silloin vaan on AINA muistettava merkata pyörän asento napaan irroitettaessa!
Kokeile ensin ottaa pölykapselit irti ja käy koeajolla. USEISSA Opeleissa kapseli aiheuttaa tärinän(ei keskity hyvin, kun muovikynnet taipuu, usein katkeilee). Opel ei salli edes 5-gramman tasapainoheittoa!
Tässä jotain! - Oopelisti
Mulla sama vika, lopulta selvisi että autolla suoritetussa liukkaankaelin radan autokouluajossa käytettyä öljyä ja hiekkaa vanteet kireessä jäässä ja vanteiden huolellinen pesu kumalla vedellä auttoi.
- keskittäjä
kokemusta on. onko pelti- vaiko joku hieno aluvanne? aluvanteesta keskitysrengas hävinnyt edellisessä renkaanvaihdossa? uuden hommaaminen ns. inhottava homma.
- YHM
Jos ooppelia ei olis niin foordi ois maailman surkein auto.
- 0pel
Ettekö tienneet, että Kaikki autot muuttuvat vanhetessaan Opeleiksi. Meillä on Opel Vectra -A -89. Ja renkaat tärisivät kun rengas liikkeiden soviterenkaat olivat väljät. No sorvatiin alumiinista uudet. LOPPUI TÄRINÄT SIIHEN PAIKKAAN. Ja renkaiden tosiaankin pitää olla pyöreät. Selkä heittoa ei saa olla. Kannattaa ostaa hyvät renkaat. Michelin tai vastaavat. Ei mitään SummerStar renkaita vaan sellaiset jotka on todettu hyviksi ja toimiviksi. Meillä auto lisäksi ravisteli jarruttaessa. Lähinnä etupäästä tuli ravistus. Kyllähän sitä syytä etsittiin. No syynä oli jarrusäiliön alla olevien sulkuventtiilien jousen ruostuminen melkein poikki, joka aiheutti sen, että painetta ei päässyt normaalisti järjestelmään. Jousien vaihtamalla tilanne tuli normaaliksi. Lisäksi oli sellainen vika jota myös etsimme pitkään. Pintakaasulla ajaessa alkoi auto rynkyttämään rajusti. Syynä oli jarrusatuloiden jumiutuminen. Puhdistin jarrusatuloiden liukutapit ja rasvasin ne vesivaseliinilla ja siihen loppui se vika. Toivottavasti näistä tiedoista oli hyötyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.962191Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452142Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751380- 901326
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311130Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621093- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920