VectraAn ratti tärisee

sataviivasatakakskyt

noin 100 km/h - 120 km/h välissä. Renkaat vuoden vanhat, jarrulevyt uudet. Onko kokemusta, missä vika?

7

1635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astra

      Sama homma mulla astrassa, tosin tärinä ilmenee 90-100km/h vauhdissa. Mistähän lie johtuu?

      • opelisti

        Kannattaa tarkistaa ainakin renkaiden tasapainotus, onko vanteet suorat? Opelin jako on ainakin yleensä 100, ettei jako olisi vahingossa vaihtunut esim 98 mikä jako on yleensä Fiat Bravoissa, ym. Edellinen voi olla mahdollista jos autoon on joskus vaihdettu vanteet.
        Tietysti kannattaa tarkistaa myös raidepäät ja alapallot. Ja yks tuli vielä mieleen. Opeleissa, erityisesti Vectra B on tehtaalta lähtiessään pyörien aurauskulmat hieman väärin. Kannattaa sekin tarkistaa.


    • alalla

      olleena tiedän. Opel on yksi vaikeimmin tasapainotettavia autoja, johtuu raidetangon sijainnista(ylhäällä).
      Pyörän täytyy olla TÄYSIN pyöreä, eli erittäin hyvin vanteelle asennettu. Katso tasapainotuskoneessa renkaan pintaa. Ei saa olla sivu-, eikä pystyheittoa. Muussa tapauksessa ongelma EI poistu. Nykyään voidaan allapainottaa myös etuvetoisia! (tarvii harvoin tehdä) Silloin vaan on AINA muistettava merkata pyörän asento napaan irroitettaessa!
      Kokeile ensin ottaa pölykapselit irti ja käy koeajolla. USEISSA Opeleissa kapseli aiheuttaa tärinän(ei keskity hyvin, kun muovikynnet taipuu, usein katkeilee). Opel ei salli edes 5-gramman tasapainoheittoa!
      Tässä jotain!

    • Oopelisti

      Mulla sama vika, lopulta selvisi että autolla suoritetussa liukkaankaelin radan autokouluajossa käytettyä öljyä ja hiekkaa vanteet kireessä jäässä ja vanteiden huolellinen pesu kumalla vedellä auttoi.

    • keskittäjä

      kokemusta on. onko pelti- vaiko joku hieno aluvanne? aluvanteesta keskitysrengas hävinnyt edellisessä renkaanvaihdossa? uuden hommaaminen ns. inhottava homma.

    • YHM

      Jos ooppelia ei olis niin foordi ois maailman surkein auto.

    • 0pel

      Ettekö tienneet, että Kaikki autot muuttuvat vanhetessaan Opeleiksi. Meillä on Opel Vectra -A -89. Ja renkaat tärisivät kun rengas liikkeiden soviterenkaat olivat väljät. No sorvatiin alumiinista uudet. LOPPUI TÄRINÄT SIIHEN PAIKKAAN. Ja renkaiden tosiaankin pitää olla pyöreät. Selkä heittoa ei saa olla. Kannattaa ostaa hyvät renkaat. Michelin tai vastaavat. Ei mitään SummerStar renkaita vaan sellaiset jotka on todettu hyviksi ja toimiviksi. Meillä auto lisäksi ravisteli jarruttaessa. Lähinnä etupäästä tuli ravistus. Kyllähän sitä syytä etsittiin. No syynä oli jarrusäiliön alla olevien sulkuventtiilien jousen ruostuminen melkein poikki, joka aiheutti sen, että painetta ei päässyt normaalisti järjestelmään. Jousien vaihtamalla tilanne tuli normaaliksi. Lisäksi oli sellainen vika jota myös etsimme pitkään. Pintakaasulla ajaessa alkoi auto rynkyttämään rajusti. Syynä oli jarrusatuloiden jumiutuminen. Puhdistin jarrusatuloiden liukutapit ja rasvasin ne vesivaseliinilla ja siihen loppui se vika. Toivottavasti näistä tiedoista oli hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      75
      2852
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2358
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      11
      2129
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1554
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe