Kaikkea mietityttävää...

Kun tässä nyt on nämä TES neuvottelut menossa, niin kun tuolla lukee jostain kertakorvauksesta (270/350?), niin tuleeko se vain liitossa oleville vaiko kaikille?

Mitähän muutoksia palkassa mahtaa tulla jos siihen nyt tulee muutoksia. Siis onkohan se tuntuva muutos vai ei? Tuttuni sanoi, että palkkaa tulisi lisää 0,30e/h mutta en kyllä tiedä jaksaakohan ihan noin isoon nousuun uskoa. (??)
41090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

0,30 euron korotus tarkoittaa kokoaikatyössä kuukaudessa noin 48 euroa.

Uusi kuukausipalkka kokoaikatyössä olisi siis noin 1170 euroa.

Minusta se on naurettavan vähän.
Sillä et itseäsi elätä, jos yksin elät ja vuokrat ym. maksat.

Vaikka tämä onkin epärealistista, niin sanon kuitenkin: puolet lisää palkkaan niin alkaisi kuullostamaan kohtuulliselta.

Se voisi olla seuraava vaatimus.

Sitä vaatimusta tukee myös eläköitymisvauhti: siivoojia ei riitä eli työnantajat joutuvat kilpailemaan työvoimasta enemmän.

Siivoojien pitäisi liikehtiä enemmän. Aktivoitua hakemaan aluksi vaikka "ajan kulukseen" uusia työpaikkoja. Jokaisessa haettavassa paikassa voi vaatia vähän korkeampaa palkkaa. Jolleivat maksa niin sinne ei tarvitse mennä. Ja taas uutta hakemaan. Jossain kohtaa saattaa tärpätäkin ja korkeampi palkka on varmasti tervetullut asia.

Miksikö tällainen hakurumba?
No silloin työnantajan näkisivät, että hakijat vaativat enemmän palkkaa eivätkä tule tarjotulla TES'n mukaisella nälkäpalkalla töihin.

Kuulutko sinä jo liittoon?

Äänestä

seuraava neuvottelu päivä on torstaina siivouksessa ja kiinteistössä.jos edistymistä ei tapahdu alkaa ylityökielto 5.10.klo.00.00.jollei alallamme sopimusta 14.10 mennessä 19.10.klo 14 -seuraavaan aamuun klo 6 työnseisaus tälläisiä pam tänään päättänyt.tuntuvia muutoksia palkka ym.asioissa nyt esim.alan uudella palkkausjärjestämällä yritetään.siivoojatar oletko itse liitossa ja myös muut työpaikallasi?????

Äänestä
  • Liitossa siis. Kovasti tätä suunnittelen. Odottelen vaan, että koeaika loppuu.

    Äänestä

Niin kuntapuolella siivoojat saavat 1400-1500 kuussa jo ilman 10 % palkankorotusta ja reilua kertakorvausta ja sittenkin ovat tyytymättömiä. Olen ehkä tyhmä, kun mietin, etten kyllä tee paljoa 50 kuukausi lisällä. Pamin pitää kyllä kuroa palkkaeroa 30 % niin saisi ammattilaisia töihin yksityiselle sektorille, kun kuilu ei olisi niin suuri. Jossain paikoissa valtiolla saa jopa 1800 kuussa samasta työstä eikä ole niin tiukkaa minuutti aikataulua verrattuna siivous firmoihin..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Siivoojatar83 kirjoitti:

Kun tässä nyt on nämä TES neuvottelut menossa, niin kun tuolla lukee jostain kertakorvauksesta (270/350?), niin tuleeko se vain liitossa oleville vaiko kaikille?

Mitähän muutoksia palkassa mahtaa tulla jos siihen nyt tulee muutoksia. Siis onkohan se tuntuva muutos vai ei? Tuttuni sanoi, että palkkaa tulisi lisää 0,30e/h mutta en kyllä tiedä jaksaakohan ihan noin isoon nousuun uskoa. (??)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu