Haaveilua!

Suvetar

Tulen nyt tänne itkemään sympatiaa, kun en varmaan mistään muualta sitä saa. Olen nimittäin koko ikäni haaveillut kultis-lajiakvaariosta, mutta haaveiluksi on jäänyt, kun ovat asunnot olleet liian pieniä riittävän suurelle akvalle.

Olenpa kuitenkin selaillut aika ajoin huuto.netin myytäviä akvoja, ihan vaan aiheuttaakseni itselleni pahaa mieltä. Ja mitä sieltä löytyikään tänään. 1500-litrainen jättimäinen akvaario, eikä hintakaan ollut paha.

Voi, kuinka pieni sydämeni pomppasi kurkkuun. Tuohon saisi kultsin poikineen uimaan, eikä tulisi ahdas! Ah ja voi, kerrostaloasuntomme lattia ei vaan taatusti enää täällä kolmannessa kerroksessa kanna ko. akvan painoa, mikäli sen täyttää ja tyhjänä siitä on luonnollisesti kovin vähän iloa.

Sydämeni on särkynyt. Mikäli joku toinen kultakalailija innostuu, ko. akvaario löytyy tästä linkistä: http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=62226549

Vähän kyllä murehduttaa sitä mainostaa, mutta jospa se palvelisi jonkun kultailua harrastavan kalojen kotina, vaikkei minulla ole siihen mahdollisuuksia.

Odottelen sitä päivää, että pääsen omakotitaloon.

4

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pandanen

      Minäkin haaveilen isommasta altaasta. Kerrostalossa mekin asutaan, mutta aion kyllä hankkia isomman altaan kun mitkä meillä nyt on. Lattioiden kestävyys on jonkunlainen rajoite ja sehän on tietysti otettava huomioon, mutta se on sitten sen ajan murhe.

    • Rihma

      "Akvaario pit.240 syvä.75 kork.85 lasit 10mm paksut"

      Täytyy sanoa ettei ole kovin hyvälaatuinen akvaario, en ainakaan itse uskaltaisi moista kotiini kantaa, saati täyttää vedellä.
      Ajatelkaan allas on 85 cm korkea ja tehty 10 mm lasista!

      Oma 65 cm korkea allas on tehty 12mm lasista ja valmistaja sanoi että alkaa olla kestokykynsä(vedenpaine) rajamailla.

      Terraariona uskaltaisin käyttää.

      • Suvetar

        Hyvä, kun sanoit tuosta lasin paksuudesta. Näin sitä narahtaa, kun ei ole isoa allasta ikinä ollut. Osaanpa olla tarkkaavaisempi tulevaisuudessa. Monet kiitokset!


    • fish KING

      Tuo samainen kaveri myy nyt toista akvaariota, tosin siinäkin on hintavaraus päällä. Edellisessä se oli 700€ joten ihan halvalla hän ei sitä myy ja jos tosiaan tuo lasi on noin ohutta ei sitä ihan joka jätkän kannata ostaakaan. Itse tein vahvikkeet ko. paksuiseen 70cm korkeaan akvaan itse, eikä se anna enää periksi kuin kolmisen milliä, ilman vahvikkeita melkein tuuman!!! jännitettä tuli melkoisesti!

      En ite tuollaisia itekyhäiltyjä viritelmiä suosittele kuin asiasta perehtyneille ja itsekin maksaasin tuollaisista enintään kolmesataa!!

      Kyllä tuossa yksi kauppasi kolmemetristä kokonaisuuttaa kahteen ja puoleen tonniin mutta ei siitä kuitenkaan luopunut vaikka tarjouksiakinn sai, isosta akvaariosta on tosi vaikea päästä eroon kun se aika tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1091
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      494
    8. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe