Työmarkkinat Tampereella

Kovasti näyttää Tampereen IT-työmarkkinat vaisuilta vaikka syksy on jo pitkällä. Tietääkö kukaan Tampereelta työnantajaa joka oikeasti palkkaa uusia ihmisiä ohjelmistokehitystehtäviin? Laittakaapa virmojen nimet pöytään!
93797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Riippuu tietysti mitä osaa;) Mikäli Symbian OS ja Linux on hallussa niin esim. Teleca Tampereella on oiva vaihtoehtoa.

Äänestä
  • Työnhakijoiden ylenkatsomista. Ovat ilmeisesti olevinaan jotain muita parempia. Ei minkäänlaista reagointia työhakemukseen, vaikka kysyin vielä erikseen asiasta sähköpostilla ilmoituksessa mainitulta yhteyshenkilöltä.

    Keväällä oli iso määrä erilaisia englanninkielisiä työpaikkailmoituksia, joissa ei ollut muuta eroa kuin position nimi, mm. "Software Professional", "Software Engineer", "Software Designer". Mitä eroa noillakin käytännössä olisi? Aikas säälittävää.

    Äänestä

  • on se oikea paikka.

    Äänestä

TietoEnatorilla on lähes aina telecom-hommia tarjolla, jos kelpaa. Nokialla samoin. Muuten on on IT-työpaikat kadonneet kuin pieru Saharaan. Paitsi jos satut olemaan guru, jolla on vähintään 10 eri asiasta vähintään 5 vuotta työkokemusta ;-)

Äänestä

Sasken, Plenware, Solita, Ixonos, WMData

Äänestä
  • Pitää muuttaa Espooseen jos tahtoo kunnon duunia!

    Äänestä

  • Siinä on kanssa yksi omituinen firma lisää. Kuukausi hakuajan päättymisestä, eikä mitään reaktiota lähetetyn hakemuksen suhteen.

    Äänestä

Kehäkolmosen ulkopuolella ei paljon muuta ole kuin Linux/Symbian C hommaa. Yritykset laittaa hämäriä työilmoituksia ja erikoisia titteleitä tarjolle, mutta viimekädessä kaikki johtaa kuitenkin jonkun henkilöstövuokrausfirman kautta johonkin Noksun alihankkijaan ja noihin persehommiin mitä moni ei halua tehdä ja loput eivät osaa. Oulussakin vapaat "oikeat" hommat lasketaan yhden käden sormin.

Äänestä

Moi!

En tiedä minkälaista työtä olet tehnyt aikaisemmin, mutta ainakin Accenture haki muutama viikko sitten Tampereelle ihmisiä (joku sunnuntain lehti).

Haettiin ainakin SAP, Java, Unix, Linux, Perl, C tai vastaavia osaajia. Töitä heillä on ainakin ollut melkoisesti ja koko ajan uusia projekteja menossa. Tuttu on siellä töissä, viime vuonna rekrytoivat yli 200 ihmistä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhauttavaa kirjoitti:

Kovasti näyttää Tampereen IT-työmarkkinat vaisuilta vaikka syksy on jo pitkällä. Tietääkö kukaan Tampereelta työnantajaa joka oikeasti palkkaa uusia ihmisiä ohjelmistokehitystehtäviin? Laittakaapa virmojen nimet pöytään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu