credi/debit

selittäkää tyhmälle

eli mikä ero on, jos otan Visan Creditin tai jos otan Visa Debetin? S-pankki ja Nordea ainakin tarjoaa nuo molemmat ja olen täysin pihalla.

Ja kun minulla on tällä hetkellä MasterCard, niin miten se irtisanotaan, jos en halua tilalle mtn muuta korttia tai otan electronin?

3

2131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulisi olevan helpointa

      Jos sinulla kerran on kysymyksiä S-pankin korteista, niin luulisi että kaikkein järkevin paikka etsiä tietoa olisi S-pankin nettisivut?

      Siellä asia on heidän korttiensa osalta selitetty täysin tyhjentävästi:

      "S-Etukortti Visa Credit on kansainvälinen luottokortti. Saat luottokortilla tehdyille ostoille korotonta maksuaikaa keskimäärin 30 vuorokautta. Luottoraja on 800–10 000 euroa. Sinulla on mahdollisuus kahteen maksuvapaaseen kuukauteen vuodessa."

      "S-Etukortti Visa Debit on kansainvälinen maksu- ja automaattikortti. Visa Debit -korttiin ei liity luotto-ominaisuutta. Debit-korttitapahtuma veloitetaan aina korttiin liitetyltä S-Tililtä. Debit-maksuominaisuu-della varustetun S-Etukortin voit liittää joko omaan S-Tiliisi tai tiliin, johon sinulla on käyttöoikeus."

      "Monipuolisin kortti osuuskaupan asiakasomistajalle on S-Etukortti Visa Credit/Debit. Kortti sisältää sekä credit-luotto-ominaisuuden että debit-maksuominaisuuden. Ostotilanteessa voit valita, kumpaa ominaisuutta käytät ostosten maksamiseen. Credit-luotto-ominaisuudella tehdyt korttitapahtumat veloitetaan korttiin liitetyltä luottotililtä ja debit-maksuominaisuudella tehdyt tapahtumat korttiin liitetyltä S-Tililtä."

      Eli debit-kortti on se mitä muissa pankeissa tarjotaan nimellä Visa Electron.

      • "Eli debit-kortti on se mitä muissa pankeissa tarjotaan nimellä Visa Electron. "

        Tuo ei pidä paikkaansa. Pitkäaikaisena Nordean Visa Electronin haltijana hartaasti odotan sitä päivää, että sen kortin saisi hävittää ja vaihtaa Nordean Visa Debit -korttiin. Niissä pitäisi lukemani mukaan olla sellainen ero, että siinä missä Visa Electron ei toimi, kun "yhteyttä pankkiin ei juuri nyt saada", Visa Debit toimii kuten nykyinen pankkikortti.


      • mindytyttö

        Eli visa debit ei automaattisesti ole varmentava. Se annetaan aina varmentavana jos sinulla on esim. merkintä luottotiedoissa.

        Visa debit on siis pankkikortti, joka vain ei ole kansallinen, niin kuin muut pankkikortit. Tulevaisuudessahan näitä kansallisia pankkikortteja ei enää tule olemaan, vaan kaikkien pankkikorttien tulee olla kansainvälisiä. Tässä siis s-pankki tarjoaa uudenlaisen kortin ennen muita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      466
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe