Kompostointi sujuu niin kauan kun sitä tekee omenapuun, marjapensaiden tai koivun lehdistä. Välillä vähän kääntelyä, vettä, vanhaa kompostia, kompostiherätettä jne. Vaahteran ja tammen lehtien kanssa on jo vaikeampaa tai ainakin ne maatuvat hitaammin. Mutta jos sekaan tulee kuusen tai varsinkin männyn neulasia, niin nepä eivät maadukaan, vaan jäävät muuten valmiiseen multaan. Millä neulaset saisi maatumaan samassa tahdissa kuin lehdet???
Vastaukset 7
- neulasissa
on vahva vahakerros sentakia ne maatuu paljon hitaammin.
- kompostiexpert
Neullaset myös maatuu hyvin kun ajaa ne silppurin läpi.Ja kannattaa sekoittaa muun tavaran joukkoon tasaisesti.Jos laitetaan mitä vaan yksipuolisesti niin tulos ei ole paras mahdollinen.
- Rydel
Neulaset ovat hyvä pakkassuoja kasvien juurelle. Keväällä kuivuttuaan voi laittaa säkkiin ja syksyllä taas levittää. Tai voi säilyttää juttisäkissä ja laittaa säkin sellaisenaan. Kun neulasiin heittää kalkkia, ne eivät maadu. Maatuminen vaatii happaman ympäristön.
- Kyllä_ne_maatuu
Mä oon kompostoinut vuosia lähes pelkästään kuusen ja männyn oksia. Kaikki kaadettujen havupuiden oksat silppurin läpi kompostiin. Päivässä parissa keko alkaa lämmetä ja käy tosi kuumana muutaman viikon. Neulaset palaa ihan mustaksi ja hajoavat vuodessa muun puuaineksen kanssa. Tässä viihtyvät juuri nuo toisessa ketjussa mainitut "Jätti" toukat. Niitä löytyy tuolta seasta ja ilmeisesti edistävät hyvin tuota hajoamista. Poljen vaan tuon havuhake kompostin tiukaksi ja käännän sen kerran.
- Onttomukulakiurunkannus
Eivät kuusen- ja männynneulaset yhtä nopeasti muutu mullaksi kuin monet lehdet tai ruohojäte. Silppuaminen auttaa paljon ja silppu sopii erinomaisesti kompostin ilmavoittamiseen. Ei haittaa, vaikka valmiissa mullassa olisi paljonkin puolimaatunutta havupuuainesta mukana, kunhan se on pikkusilppuna. Kalkkia ja typpeä tällaisen kompostiaineksen käyttäminen kukkamaana vaatii jonkin verran normaalia enemmän.
Jos neulasia on paljon, niitä voi vallan mainiosti käyttää happaman maan kasvien alustoilla katteena, ne pitävät tosi tehokkaasti rikkaruohoja kurissa ja estävät veden haihtumista.
Minä tein kerran suurella työllä ja vaivalla sammalleimulle kasvupaikkaa muutaman neliön alueelle. Perattuani maan kunnolla huomasin, että kas kummaa, ei ollutkaan multaa kuin pari säkkiä. Onneksi lähellä oli iso, hylätty muurahaispesä ja siitä vaan lapiolla ja saavilla kunnon kerros neulasia maahan (juolavehnän ja nokkosen juuret oli helppo saada pois löyhästä aineksesta), loput mullat päälle, kunnon kastelu ja sammalleimukasvusto uuteen paikkaan. Hyvin ne siinä viihtyivät monia vuosia eivätkä koskaan valittaneet neulasista.
Erään kerran jouduin tekemään samankaltaisen tempun istuttaessani kissankäpäliä - mutta multaa ei silloin ollut lainkaan. Olipa hylätty muurahaispesä! Kissankäpälät vetäytyivät istuttamisen jälkeen maan sisään juurta kasvattamaan ja tulivat maan pinnalle vasta seuraavana vuonna. Istutusvuonna koko kyseinen kukkamaan pläntti kihahti ihan hetkessä täyteen kukkivaa mesimarjaa. Eipä ollut hassumman näköinen sekään - mutta sen poistamisessa oli oma hommansa seuraavana keväänä. Kissankäpälähän on aika surkea pärjäämään kilpailussa muiden kasvien kanssa, jää yleensä vähintään toiseksi, useimmiten ihan viimeiselle sijalle.
Tulipa mieleeni, että jos aloittajalla on kauheasti neulasia, niin jostakinhan niiden täytyy tulla - todennäköisesti havupuista. Eikö niiden voisi antaa olla "emonsa" alustalla katteena ja maatumassa ihan sitä vauhtia kuin sattuvat haluamaan? - havunäppi
hei
en keksi millään millä saisin nopeutettua männynhavujen kompostoitumista. havuja tulee paljon näin syksyisin.- Pihkahaittaa
Havupuiden pihka estää tehokkaasti kompostin toimintaa. Jos havupuujätettä tulee runsaasti niin se kannattaa hakettaa ja kypsyttää ainakin vuoden ennen kompostointia.
Yksi vaihtoehto on tehdä havupuista polttohaketta. Paksut oksat katkotaan polttopuiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741393
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei231382- 1081265
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94977Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89906
- 45891
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66811Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50706- 43676
- 58663
- 70656
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53587