Hei!
Matkustamme koulujen syyslomaviikolla Yhdysvaltoihin. Joku väitti, että unilääke lennon alussa kumpaankin suuntaan matkustettaessa auttaa jet lag oireisiin.
Nettihaku toi esille, että lääkärit määräävät esimerkiksi melatoniinia, jota otetaan vaikka 3 - 4 iltana ennen nukkumaan menoa kohdemaassa. Tuo lennolla lääkkeen ottaminen oli uusi juttu.
Onko kenelläkään kokemusta asiasta? Siis tietoa, onko asiassa perää.
Jos lennon aikana nukkuminen helpottaa jet lagia, olisi suuri houkutus kokeilla sitä.
Auttaako unilääke tai melatoniini jet lagiin?
4
2129
Vastaukset 4
- usein USA:ssa vieraillur
Yhdysvaltoihin mennessä ei ole ongelmaa nukkumisen kanssa, mutta takaisin Suomeen tullessa taatusti on.
Jos et ole unilääkkeiden vakiokäyttäjä, niin melatoniini on oiva apuri. Yhdysvalloissa saat sitä useimmista tavallisista ruokamarketeista käsikauppalääkehyllystä ilman reseptiä. Kannattaa ostaa ja kokeilla. Itselleni siitä on ollut apua unettomuuteen Suomessa.- flyfish
"Yhdysvaltoihin mennessä ei ole ongelmaa nukkumisen kanssa, mutta takaisin Suomeen tullessa taatusti on." En väittäisi ihan noinkaan. Jet lag on yksilöllistä, joten en lähtisi pelottelemaan tuollaisella. Meidän perheessä kenelläkään ei ole tullut jet lagia Väli-Amerikkoihin mennessä eikä tullessa.
Kaikista helpointa on yrittää nukkua edellisenä yönä vähemmän tai herätä normaalia aikaisemmin, saa sitten paremmin koneessa nukuttua. Ja kotiin kun tulee, niin nukkuu ensimmäisenä yönä pitkät yöunet. Meillä toimii nämä keinot, vaikka itsekin olen tosi huono nukkumaan. Ei varmaankaan auta kaikilla, mutta en lähtisi ihan ensimmäisenä lääkkeillä asiaa ratkaisemaan. Periaatteessahan koneessa ei suositella unilääkkeiden käyttöä (jos vaikka tapahtuu jotain, niin olisi hyvä pystyä toimimaan).
Jos lentomatka on pitkä ja kotiintulo osuu sopivasti päiväaikaan, niin usein matkan rasittavuus kyllä tuntuu illalla siihen malliin, että jo ensimmäisenä yönä saa unirytmistä kiinni. - paras kaverini
flyfish kirjoitti:
"Yhdysvaltoihin mennessä ei ole ongelmaa nukkumisen kanssa, mutta takaisin Suomeen tullessa taatusti on." En väittäisi ihan noinkaan. Jet lag on yksilöllistä, joten en lähtisi pelottelemaan tuollaisella. Meidän perheessä kenelläkään ei ole tullut jet lagia Väli-Amerikkoihin mennessä eikä tullessa.
Kaikista helpointa on yrittää nukkua edellisenä yönä vähemmän tai herätä normaalia aikaisemmin, saa sitten paremmin koneessa nukuttua. Ja kotiin kun tulee, niin nukkuu ensimmäisenä yönä pitkät yöunet. Meillä toimii nämä keinot, vaikka itsekin olen tosi huono nukkumaan. Ei varmaankaan auta kaikilla, mutta en lähtisi ihan ensimmäisenä lääkkeillä asiaa ratkaisemaan. Periaatteessahan koneessa ei suositella unilääkkeiden käyttöä (jos vaikka tapahtuu jotain, niin olisi hyvä pystyä toimimaan).
Jos lentomatka on pitkä ja kotiintulo osuu sopivasti päiväaikaan, niin usein matkan rasittavuus kyllä tuntuu illalla siihen malliin, että jo ensimmäisenä yönä saa unirytmistä kiinni.kun yritän saada unta esim.yö vuorojen jälkeen. Ei aiheuta riippuvuutta. 5mg/vrk on max.annos koska suuremmilla annoksilla ei tutkitun tiedon mukaan ole suurempaa merkitystä nukkumisen kannalta.Luontainen ihmisen omatuottama tuote joten turvallinen. EI kannata valvoa kun apu on löydetty :)
- saamisen apuna
paras kaverini kirjoitti:
kun yritän saada unta esim.yö vuorojen jälkeen. Ei aiheuta riippuvuutta. 5mg/vrk on max.annos koska suuremmilla annoksilla ei tutkitun tiedon mukaan ole suurempaa merkitystä nukkumisen kannalta.Luontainen ihmisen omatuottama tuote joten turvallinen. EI kannata valvoa kun apu on löydetty :)
Koneessa en ottaisi, olo on sen verran pökkeröinen aineesta. Käytin Suomeen Meksikosta palattuani kahtena iltana melatoniinia 3mg ja vaikutus alkoi jo 30 min jälkeen. En tarvinnut pidempää kuuria, kun pääsin jo takaisin normaaliin unirytmiini. Ja muutenkin pää oli selvä :-)
Edellinen paluu oli katastrofi, meni 2 viikkoa ihmetellessä mikä maa, mikä kieli. Silloin suurin ongelma oli, etten saanut paluulennolla nukuttua koneessa. Nyt oli koneessa silmälaput ja korvatulpat apuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
- 113799
- 140735
- 37722
- 70637
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu166538- 32529
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 63465
- 69455
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436- 45433
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426- 35418
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405