Joo mikä on tää fude, josta kaikki höpisee?!
-"virallinen" nimi?
-minkä näköne? (kuva)
-miks kaikki puhuu fudesta, vaikken mä oo ikään edes KUULLU siitä!?
MIKÄ on FUDE?!
10
4311
Vastaukset
- Pappa Tunturi
Fude on Kiinassa valmistettu skootteri edullinen skootteri jonka tekniikka ja muotoilu perustuu vanhempaan Kymco Fillyyn. Skootterin tarkka nimi Zhongyu Fude ZY50QT-7. Kotisivut www.zymotor.com . Kuvia esim www.myllymaenrauta.fi . Fude on uusi tulokas, sitä on tuotu maahan jonkin verran vuonna 2002, mutta vuonna 2003 sitä on myyty jos 1500kpl eli se on Suomen markkina ykkönen. Syynä suosioon on etupäässä hinta (Keskisellä vain 800€) ja 4-tahti moottorin takia hyvä polttoainetalous. Suorituskyky on myös hyvä, hakkaa jo vakoina kolme kertaa kalliimmat merkkiskootterit. huippunopeudessa.
- Pappa Tunturi
Niin näitä Fudeja myydän myös muillakin nimillä.
Esim. Milan ja Sanili Synny. Tulevat samasta tehtaasta mutta ennen pakkausta laitetaan tilaajan haluama nimitarra. Kaikki merkit voidaan rekisteröidä Suomessa kun se on EU:n tyyppihyväksytty malli. - vangelder87
ruma, köyhän näköne, halpa verrattuna muihin,
SKOOTTERI!!! (no jaa itelläki on)
mutta eihön tollasella viitti mitää kylänrinxaaka vedellä ku kaikki luulee et... ei mitään
naurattaa vaan noi maajussivehkeet...
ja kestävyys -> kaukoidän supervehkeitä(kuiteski)
- Fude
Fude on tehty siksi, että merkkiskoottereissa hintaa on liikaa. Fude tehdään massatuotantona, joka tarkoittaa sitä, että laatu on hyvää. Fuden moottoreita tekevä yritys tekee niitä 100000kpl/vuosi. Mm. TM2001 skootteritestissä oli juttua, että edes merkkiskoottereihin ei kannata laittaa omia moottoreita, vaan niissäkin käytetään massamoottoria. Laadussa ei voi olla suuria eroja. Fude täyttää laatustandardin iso 9001, joka asettaa valmistukselle tiukat rajat ja määräykset. Massatuotanto on nykyaikana ainut keino saada hinta alas.
- yx fudisti
Se on sellainen edullinen moposkootteri, sitä saa myllymäen raudasta raahesta, sitä on myyty läpi suomen, jo tosi paljo varmaan toista tuhatta ,pitkästi, minä tilasin keväällä maaliskuun alussa, ja oon saanu ajella huolettomia kilometrejä, jo reilusti yli 400. tykänny oon, sen jälkeen ku olin kasannu. nelari kone pitäs olla pitkä ikänen, niin se Piippo kehu ku tilasin, kyllä sain neuvot mahdollisiin pikku vikohin jo hakiesani, joten ei ollu ongelmia, missään vaiheessa.Ainut mikä harmitti, oli se, ku piti oottaa, vaan nyt se on kotona, ja pelittää, ku unelma, ja kulkee muuten tosi lujaa :))
- Dummie
Fude ei ole suomen markkinoiden ykkönen...tiedox vaan...se on kakkonen...
- yx fudettelija
siis mikä on se ykkönen, en vielä oo löytänyt tälle vuotta yhtä paljo myytyä, jos on joku, kerro ihmeessä
- Kiinalainen lelu
ei halvalla voi saada hyvää.
- Fudettelija
Hinnan suhde laatuun lienee ihan hyvä. Hintoja tosin on monia, jokuhan sanoi että Tuurissa olisi ollut 800 eurolla, myllymäellä 999 euroa ja esim. Kuopion Carlsonilla 1199 euroa, josta itse ostin, eikä tarvinnut odotella reilu kuukausi sitten.
Ei varmaankaan ihan yhtä hyvä laatu kuin 2-3 kertaa kalliimmissa, mutta eiköhän tuolla ajane.
Tosin yksi seikka, jossa olisi parantamisen varaa, ovat jarrut. On aika vaatimattoman tehoiset ihan rehelliseti sanottuna.
- Fudettelija
Omapaino 84 kiloa, kokonaispaino 164 kiloa, eli periaatteessa kantavuus ainoastaan 80 kiloa. Todella alakanttiin. Jos meinaisi vaikka kaverin kanssa ajella, niin molempien pitäisi olla alle 40-kiloisia, eli lähinnä riisitautisia.
Itselläkin menee jo yli tuon määrän. No, halvalla ei kaikkea saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4423794Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181642- 1161476
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501256
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi901191Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047- 441039