Samaran elektroninen sytytyksen

ohjainyksikkö

tietääkö joku miksi Samarassa tuo yksikkö menee rikki 1-2 vuoden välillä? Mikä aiheuttaa sen särkymisen? Olen uusinut laturin ja sytytys johdot.

8

742

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelmiin

      järkeviä vastauksia.

    • Ex lada

      Ei se hajoa. Se on kyseisen osan normaali käyttöikä.

    • ..miksi menee

      Itselläni oli 7 vuotta vanhassa Samarassa vielä alkuperäinen ohjainyksikkö kun vaihdoin auton pois. Elikä kestävää laatua se oli. Eipä siinä moottorin ohjauspuolella (polttoaine sytytys) muutenkaan koskaan mitään häikkää ollut. Auto lähti aina aamuisin käyntiin kuin palmun alta kovillakin pakkasilla.

      Muuten pikkuvikaa siellä sun täällä riitti. Mutta eivätpä ne ajoa juuri haitanneet. Se vaan joskus nolotti kun en viitsinyt parkkiruudustani lunta koskaan kolata vaan ajoin Samarallani kinokseen luottaen korkeaan maavaraan ja hyvään vetokykyyn. Keväisin lumen sulaessa keikkui Samarani lähes puoli metriä korkeammalla lumipenkalla kuin vierekkäiset naapureiden autot, jotka lilluivat kuopissaan yli kymmenen sentin lätäköissä. Omistajat tarvitsivat kumisaappaita päästäkseen ajoneuvoihinsa.

      Nykyisellä autollani on pitänyt muutaman lumipenkkaan kiinnijäämisen jälkeen nöyrtyä minunkin puhdistamaan parkkiruutuni lumesta.

    • ST1:n baarin apuoppilas

      Syytä hajoamiseen en tiedä. Olet ilmeisesti vaihtanut aina alkuperäiseen varaosaan. Jos yksikkö vielä hajoaa, niin vaihdapa länsimaiseen sytytysyksikköön. Tein aikanaan niin itse (kolmannen hajonneen jälkeen)ja Samarasta tuli kuin toinen auto. Tuota yksikön hajoamista lukuun ottamatta käynnissä ei ollut suuria ongelmia alun alkaenkaan, mutta nekin vähät poistuivat länsimaisen yksikön myötä.

      Samarani oli mallia 1987 ja luovuin siitä 1997. Luultavasti omasi on nuorempaa tekoa, mutta eiköhän siihen samat lääkkeet pure.

      • ooskaari

        sytytysyksikköjä olla Samaroissa muuta kuin länsimaisia. Omassani -98 oli GM:n ruisku ja Bossin sytytysyksikkö ja sähkölaitteet.


      • ST1:n baarin apuoppilas
        ooskaari kirjoitti:

        sytytysyksikköjä olla Samaroissa muuta kuin länsimaisia. Omassani -98 oli GM:n ruisku ja Bossin sytytysyksikkö ja sähkölaitteet.

        Enpä osaa sanoa. Oma Samarani oli niitä alkupään malleja ja kaasuttimella ja niissä sytytysyksikkö itäisempää perua. Ruiskumalleihin en ole koskaan perehtynyt. Voisi olettaa, että ruiskumallit ovat kaikki kertomasi mukaisia.


    • huippulaatua

      Kuten koko auto. Vaihda tilalle merkkiosa ja tarkista ettei merkki ole Lada.

    • Anonyymi

      Missä kyseinen kampe sijaitsee 03 samarassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1066
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      328
      1060
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      661
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      660
    Aihe