Onko kenelläkään kokemuksia verkkokaupasta www.ledvalot.com ?
Hinnat melko edullisia muihin vastaavin verrattuna, vai puuttuuko noista "paketeista" jokin kallis ja oleellinen osa joka muissa on? Muuntajalla vai ilman? Saunaan olis tarkoitus ledit laittaa. Kuituja ei.
Saunan led-valoista
7
1630
Vastaukset
- -kokemus-
Tuolta minä saunaledit tilasin, eikä paketista mitään puuttunut. Tuli ledit (joissa piuhat jonkinmoinen etuvastus valmiina kiinni), ledien kehykset, himmennin ja muuntaja. Sain ainakin huomattavasti kohtuullisempaan hintaan kuin rautakaupasta.
Vielä halvemmalla pääset, jos viitsit hommata jostain elektroniikkaliikkeestä osat ja rakentelet niistä.
Ja tietysti ledit muuntajan tarttee, ei ne verkkovirralla toimi.
Soita sinne verkkokauppaan, ihan palvelualtis kaveri siellä tuntuu vastaavan..- Vee....
Minkä kokoinen sauna sinulla on? --> kuinka monta lediä? Itselle tulossa neljän neliön sauna. Olen miettinyt, että mikä olisi sopiva määrä ledejä sen kokoiseen saunan... Entä onko kokemusta kiuasvalosta?
- -moinen
Vee.... kirjoitti:
Minkä kokoinen sauna sinulla on? --> kuinka monta lediä? Itselle tulossa neljän neliön sauna. Olen miettinyt, että mikä olisi sopiva määrä ledejä sen kokoiseen saunan... Entä onko kokemusta kiuasvalosta?
Suunnilleen saman kokoinen, ehkä aivastuksen pienempi. Tulikohan niitä ledejä 7 kpl väriä vaihtava kiuasledi. Sekin on pelannut, vaikka on puukiukaan savutorven yläpuolella, eli melkoisen lämpimässä paikassa.
Puolen vuoden verran vasta kokemusta, mutta ainakin tähän saakka ovat moitteettomasti toimineet. Himmennin on hyvä varuste. Ei ainakaan harmita, että tuli moinen laitettua.
Mutta kannattaa tosiaan soittaa tuolle verkkokaupan hemmolle. Ymmärsin, että olisi sellanen yhden miehen sivutoiminen yritys ja oli tosiaan palvelualtis kaveri.
- M.D.
Meillä on n. 3,5 m2 sauna ja siinä katossa neliön mallisessa kuviossa 12 lediä juuri tuolta firmasta tilattuna. Kolme näistä on punaisia linssillisiä valaisemassa kiukaan ja koristekiviseinän, muut valkoisia. Laitoin lisäksi pari lediä lauteiden alle varalle joko valaistua löylykiulua tai sitten alalauteen valaisua varten. Lisäksi vielä kaksi linssiledia valaisemassa lasitiiliseinää. Kaiken kaikkiaan siis 16 lediä eikä todellakaan ole liian kirkas. Toimitus oli täydellinen ja ledit ovat toistaiseksi kaikki toimineet virheettömästi myös kiukaan yläpuolella. Suosittelen!
- el.harrastaja
Ainakin tuo ledvalot.com myy ihan perus elektroniikkaliikkeistä saatavia komponentteja satojen prosenttien katteella.
Suurteholedejä saa 1.20 eur kpl. Siihen etuvastus ehkä 10 senttiä ja kaulus n. 2 euroa.
Muuntaja perus tusinatavaraa 10-20 euron luokkaa.
Jos vaan kolvi pysyy kädessä niin oman sarjan saa tehtyä murto-osalla hinnasta.
Tuo ns. "himmennin" on vaan tavallinen potentiometri, hinta tuolla 15 eur, normaalisti ehkä 1-2 eur. - Lohja 2
Tilasin kyseisestä Led valot.com verkkokaupasta saunaan ledit, netti sivuilla toimitus luvataan noin viikossa. Nyt aikaa kululunu n.3 viikkoo , ei vastaa puheluihin eikä sähköpostiin tais rahat mennä. Ilmoitan jos toimitus saapuu. Kertokaahan muutkin onko kokemuksia kyseisestä firmasta, komiat on nettisivut ainaski.
- Duunari78
2 kertaa olen tilannut asiakkaalle tuolta ledit, kaikki oli niin kuin pitikin ja lähinnä koko sarja näytti vastaavalta kuin Oversolin sarja tosin murto-osalla hinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024780Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2103541Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1222987Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562952Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis522889Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos542372Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132367Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742243En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132055Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu562039