Kokemuksia

kiitoskia

Mitä kaloja kiekkojen kans voi ottaa 700litraseen tankkiin?Mitä kaloja,miten paljon?
Ankara mietintä päällänsä..

3

1640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Kyllähän 700-litraiseen sopii mukava joukkio kiekkoja ja jotakin parvikalaa, vaikka parikin parvea ja isohko ryhmä pohjamönkiäisiä. Itse en laittais kiekkojen lisäksi mitään isompaa kalaa, vaan antaisin kiekkojen vallata alan.

      Kannattaa kuitenkin ottaa selvää, mitkä kalat sopivat kiekkokalojen kanssa
      (eivät syö kiekkojen kylkilimaa, ei näyki eviä, rauhallinen laji)
      ja selviävätkö niiden vaatimasta n. 30 asteen(27-30) lämpötilasta ja tietysti selviävät hyvin kiekkoille tarkoitetuissa vesiarvoissa..

      Kaunis kokonaisuus tulisi vaikkapa kardinaali- tai punapäätetrasta. Sitten pohjalle jotakin plekoa, vaikkapa salamanteriplekoparvi ja helmimonnisia.
      Plekojen takia joutuu altaaseen säätämään jonkin virtaavamman paikan, jotta happipitoisuus lämpimässä vedessä niille riittäisi, mutta virrattomia paikkoja saa rakenneltua mukavasti juurakoilla ja isolehtisillä kasveilla.

    • haisuli4

      Meillä kiekkoaltaassa uiskentelee kardinaali- ja intiaanisulkaparvet, helmi-imumonneja, kaarimonnisia paljon muutama leväbarbi ja taisoukko naisineen. Tuo taisto olis tarkoitus siirtää pienempään kutemaan ja asustelemaan tässä jonain päivänä. Hyvin on yhteiselo sujunut. Kiekot sotkee ruokailun aikana (aika vaativia ruoan suhteen) aika paljon, joten joku pikkuparvi pientä ruokaa syömään on ihan hyvä, toisaalta voivat ajan myötä tulla syödyiksi. Kiekot kun kasvavat isoiksi.

      Lisäksi kannattaa huomioida, että isoon akvaan kiekkoja kannattaa ottaa vähintään 5-6 kpl parvi, jolloin yhteiselo sujuu paremmin, eikä kukaan tule kiusatuksi. Kiekkojen arvotaistelut ovat kyllä jo ihan pienestä pitäen aikamoiset. Eli isot pomottaa pahnan pohjimmaisia! Tätä tapahtuu vähemmän, jos kiekkoja on sopivan iso parvi. Myöhemmin voi sitten luopua vaikka muutamasta kun kasvavat isoiksi.

      • haisuli4

        Linkkivinkkinä kiekkofoorumi, jossa paljon tietoa kiekoista. Täältä minäkin harrastukseni aikanaan aloitin, ja mukana ollaan edelleen. Eli tervetuloa mukaan mukavan harrastuksen pariin.. On se upeeta katseltavaa kun viisi sinistä kiekkoa porhaltaa akvan päästä päähän parvena!

        http://www.aqua-web.org/forum/viewforum.php?f=35


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      93
      3118
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      72
      2395
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1414
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1372
    5. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      843
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      825
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      10
      815
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      775
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      9
      734
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      718
    Aihe