yöks
Torakkaongelma Bahiassa?
Onko kokemuksia?
4659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on täysin verrannollinen ilmiöön hyttyset Suomessa. Koita elää sen asian kanssa, tai jää vaihtoehtoisesti kotiin tuttujen ötököiden seuraan. Torakat eivät ole vaarallisia, eivät levitä tauteja eivätkä ole merkki likaisuudesta. Ikäviä otuksia toki, mutta koeta takoa järkeesi, että olet menossa paikkaan, jossa ne ovat arkipäivää.
Jos asutaan maan tasalla rivarityyppisessä huoneistossa, pitää tukkia ovien aluset. Sieltä ne rynnistää. Jos kylppärissä on pienikin reikä rakenteissa, on riski siitä, että torakoita tulee myös niistä. Muutoin ei mitään paniikkia, en pitäisi myöskään valoja yöllä, kuka hemmetti kykenee nukkumaan valot päällä.
Hyvää matkaa, hyvällä tuurilla et näe ensimmäistäkään otusta.
Laita lavuaareihin tulpat. Pidä elintarvikkeet jääkaapissa tai muuten piilossa. Ei torakat sinua syö. Ne on hassuja vikkeliä otuksia ja pelkää sinua enemmän kuin sinä niitä. Siivoojat käy myrkyttämässä, jos ne ovat sinulle ongelma. Nauti lomastasi, äläkä valita.
Entäs ne noin 2 mm muurahaiset ja hämähäkit, "torakoita" on erikokoisia ja näköisiä, kuten meillä kesäötököitä, kerran olen hyttysen puremasta saanut paukamia Inglesin Las Gacelas-hotellin 4. kerroksessa. Heinäsirkkojakin tuli kerran sille tai 5. kerroksen korkeudelle, Fuerteventuralla oli oikein hyökkäys. Ihmiset varmaan saavat yleensä olla rauhassa. Myrkytys on kyseenalaista? Allergikkona vihon viimeinen keino. Ei riitä ovien puuttuvan kynnyksen tukkiminen, ikkunat, parvekeovet jne. rakenteet ovat yleensä sellaisia, että täysin turhaa menettää lomafiilistä. Tervettä järkeä ja nauttimista kesästä!