Kuinka saa taustan näkymätömäksi photoshopilla. Kun yritän tehdä iconia ja jos se olisi esim. O:n muotoinen niin kuonka saan tehtyä sillä tavalla, että tuon O:n taakse ei jää semmosta valkeaa neliöö.
Toivottavasti tajuatte :DDD
Kiitos!
Tausta "läpinäkyväksi"
10
10328
Vastaukset
- Ph0t0sh0ppaaja
Valits valkoinen tausta ja paina delete. Yksivärisen taustan valinta onnistuu helpoiten magic wandilla.
- onnistu
Avaa aiheesi rinnalle uusi työ,johon aiheesi mahtuu ja valitse avattaessa taustaksi läpinäkyvä.(Shakkiruutuinen).
Siirrä aiheesi uuteen työhön joko vetämällä tai kopioimalla ja sijoittamalla. Valitse poistetavat alueet valintatyökalulla tai taikasauvalla ja paina delete. Lopuksi mene Ohje/Kirjoita läpinäkyvä kuva ja jatka ohjeiten mukaan ja siirä työsi haluamaasi ohjelmaan. - nubbbe
onnistu kirjoitti:
Avaa aiheesi rinnalle uusi työ,johon aiheesi mahtuu ja valitse avattaessa taustaksi läpinäkyvä.(Shakkiruutuinen).
Siirrä aiheesi uuteen työhön joko vetämällä tai kopioimalla ja sijoittamalla. Valitse poistetavat alueet valintatyökalulla tai taikasauvalla ja paina delete. Lopuksi mene Ohje/Kirjoita läpinäkyvä kuva ja jatka ohjeiten mukaan ja siirä työsi haluamaasi ohjelmaan.Mikähän tuo "kirjoita läpinäkyvä kuva" mahtaisi olla englanniksi?
Ja löytyykö tuota kyseistä ohjetta edes CS3:sta?
- PhotoFiltrellä
Rajaat kuvasta sillä pyöreällä rajaimella halutun osan kuvasta..
Siis vedät vaan sen alueen näkyviin niinä pisteviivoina.
Et rajaa kuvaa valmiiksi vaan kopioit sen alueen hiiren oikealla ja kopioi.
Nyt se on muistissa ja voit liittää sen minne haluat ilman mitään valkeita nurkkia - Transparency
1) Valitse jollain valintatyökalulla haluamasi kuva-alue.
2) Kopioi valinta muistiin: Edit -> Copy.
3) Tee valinnalle uusi Background (tausta) valitsemalla: File -> New. Photoshop antaa juuri sopivan taustan kopioimallesi valinnalle.
4) Liitä valintasi muistista: Edit -> Paste.
5) Piilota tausta/Background Layers-paletista klikkaamalla silmäkuvaa Backgroundin vieressä - valintasi on Layer 1.
5) Valitse File -> Save as. Valitse tiedostomuodoksi .gif, .png tai .tiff, mitkä kaikki tukevat läpinäkyvyyttä, ja tallenna.
Jos jokin meni yli hilseen, tutki seuraavasta osoitteesta varsinkin kohtaa Kuvankäsittely:
http://www.ratol.fi/opensource/photo/index.html
Jutut on kirjoitettu PS6:lle, mutta toimivat myös CS2:ssa.- nubbbbe
Minäpä kokeilen tuota. Raportoin sitten jos toimi :)
Kiitos (: - on hyvä
mutta en kylläkään löydä sieltä ohjetta läpinäkyvän (vanh.termi: syväsyövytetyn) taustan tekoon.
- Transparency
on hyvä kirjoitti:
mutta en kylläkään löydä sieltä ohjetta läpinäkyvän (vanh.termi: syväsyövytetyn) taustan tekoon.
Ohje on viestissä Läpinäkyvä kuva.
Jos joku haluaa oppia tekemään läpinäkyviä kuvia Gimpillä, tässä osoite:
http://www.joutsi.com/gimp4/lapinakyvyys.html
Periaatteen voi tästä hahmottaa ja siirtää soveltaen muihin, riittävän monipuolisiin ohjelmiin. - nubbbbe
nubbbbe kirjoitti:
Minäpä kokeilen tuota. Raportoin sitten jos toimi :)
Kiitos (:Joo noinhan se toimi (:
Kiitos!! :>
- Transparency
Jäi vaivaamaan sana iconi ja päättelin sen tarkoittavan tiedostomuotoa .ico, joka myös tukee läpinäkyvyyttä. Photoshop ei tallenna .ico-muodossa, mutta mieleeni tuli nerokas pikkuohjelma nimeltä IrfanView, jolla voi tehdä ja tallentaa web-tasoisia läpinäkyviä .gif, .png ja .ico kuvia.
Edellytyksenä on, että tausta on yksivärinen eikä taustaväri jatku varsinaisessa kuva-aiheessa. Lopputulos ei aina ole kovin kehuttava vaan reunoihin jää enemmän tai vähemmän taustaväriä rönsyiksi riippuen kuvan laadusta.
Ohje löytyy täältä kohdasta Läpinäkyvät kuvat:
http://appro.mit.jyu.fi/tyovaline/demot/demo7/#TOC12
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212