Gran Cherokeehen varaosia netistä

Inkkaripäällikkö2007

96 Gran Cherokee alkaa olla siinä iässä että pikkaisen on tulevat viat alkaneet pelottaa.
Maahantuojan kanssa en haluaisi asioida niin tiedustelisin saako varaosia helposti muualta?

7

2939

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edulliset

      löytyy osoitteesta jamant.com

      • köyhät kyykkyyn

        on kyllä kaukana edullisista


      • Jamantista
        köyhät kyykkyyn kirjoitti:

        on kyllä kaukana edullisista

        Ensimmäisen ja viimeisen kerran itsekin sivuilla kävin. Aika pikkupoikamaisesti tehty ja osien erottelu edellytti asiantuntemusta varaosanumeroiden perusteella, tms. Ei paljon houkuttele ostamaan kun saatavuus on yksi sitä ja toinen tota ilman mitään selkeää linjaa. Maahantuojalta löytyy ja tarvikeliikkeistä loput, helposti. Voisihan ne ovat toki tehdä vaikka itse jos tosi edullisesti pitäisi selvitä. Helpompaa olisi ilmaista osat vuosi/malli-perusteella. Eli ilmiselvästi kohdeasiakkaat ovat varaosien puo9liammattilaisia, eli autot 10-30 vuotta vanhoja.


      • Apua tarvinnut

        paikka, kun -92 jeep cherokeestä hajos moottorin ohjainyksikkö, mistään muualta ei saanut apua tai siis sitä ei saanut edes rahalla, kävi siis korjattavana tuli takaisin sinetöitynä takuulla


    • Grand Chero

      Espoolaisen Jamantin lisäksi esim. Hämeenlinnasa on SouthWest trade, Vaasassa Skinnars Verkstad, Porin lähellä USA-autokorjaamo Mahlamäki, Koskenkorvalla Jari Mäki/Koskenkorva West ja tietysti Us-Parts.
      Mitä hintoihin tulee niin eroja on eri osien välillä roimasti ed.mainituissa firmoissa.
      Esim. Lambda anturi (valmiilla töpselillä)
      oli:
      Us-Partsissa n. 92eur
      muissa n. 140eur paitsi Jamantin nettikaupassa n. 170eur
      IAC-venttiilistä maksoin Us-Partsissa 125eur kun vastaava maksoi Jamantilla 92eur läh.kulut
      Etupyörän laakerissa/navassa tuntui olevan melkoista hintahaitaria kun sen sai SouthWest tradesta ja Us-partsista melkein samaan eli 235/239eur läh.kulut, Jamantin nettikaupasta laakerin olisi saanut muistaakseni 304eur läh.kulut
      Ostin National merkkisen pyörännavan paikkakuntani eräästä autotarvikeliikkeestä tasan 185eur jonka he olivat tilanneet kuulemma Us-Partsista, mutta kun yritys saa paremmat alennukset kuin yksityinen niin hinta on heille halvempi ja tuttu varaosamyyjä siirsi tämän alennuksen suoraan ostamaani laakeriin.
      Takaluukun (Sachs merkkiset) isommat kaasujouset Grandeen sain Vaasalaiselta Skinnars Verkstadilta 60eur/kpl jotka muuten olivat Us-Partsilla ja Jamntilla n.78eur/kpl
      Kysyin myös ko. kaasujousia merkkiliikkeestä eli Aro-yhtymän jälleenmyyjältä niin sain netto hinnaksi 124eur/kpl (huh,huh).
      Ajovaloumpiot jotka näyttäisi ainakin ZJ-korisarjan Grandeissa olevan heikko kohta löytyvät kyselyjen perusteella Jamantin nettikaupasta halvimmalla.
      Eli kannataa EHDOTTOMASTI kysellä jokaikisen osan hintoja mahdollisimman monesta paikasta.

    • osat

      saat myös jeeppiin ja muihin jenkkeihin täältä http://www.rockauto.com/ Tavarat tulevat 7-10 päivässä. Hintojen päälle tulee tulli alvi. Rahteja on erihintaisia ja voit verrata hintoja ko sivuilta. Luottokortti tulee olla tietenkin. Itse tilasin pari kertaa, eikä valittamista ollut muussa kuin suomen tullissa.

      • Jeep GC

        Itse olen ostanut suoraan Usasta Visalla. Vaikka rahti onkin useita kymmeniä euroja, niin osat ovat aivan poskettoman halpoja varsinkin nyt kun dollari/euro = 1,50. Siis se kannattaa, kun kerää edes jonkinlaisen "korin" jonka tarvitsee. Esim. etuakselin vetonivelen kumit Suomessa 60 - 90 euroa/kpl, Usassa 10,- ja kuitenkin saman tehtaan pakkaus. Toimitukset kotiovelle.

        http://www.cyberjeep.com


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1146
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      708
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      591
    Aihe