Vartijat ovat valmiit tukemaan ns. lakkoilulla kaupan alan kassojen ja muiden työnseistausta mutta mihin ovat unohtuneet omat palkankorotus vaatimukset jotka ovat täysin ansaittuja. Kaupan kassa tienaa jo nyt lisineen paremmin kuin kaupassa työskentelevä vartija joka ottaa kaikki riskit ja paskat niskaansa. HALOO PAMIN VARTIJA TUKIJOUKOT. Edellinen asiallinen TES.ssiä koskeva kirjoitukseni on taas poistettu.Luulen palstan sheriffin olevan 100% PAM.ilaisia tai sitten Secujen tai Turvatiimin porukkaa koska alan palkkojen nousu kirpaisee noita firmoja eniten. Toivon että tämä kannanotto saa olla palstalla ja siihen myöskin ASIALLISIA kannanottoja,kiitos.Ps. vartija ei ole kaupan kassa tms. vaikka ko.mitätön PAM. onkin yhteinen liitto ,AJATELKAA JA MIETTIKÄÄ TES.ssiä.
Vartijat tukemaan kaupanalan sopimusta.
Raato leijona
6665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siinä olet oikeassa et palkka lisinee on huono. Mutta miksi sitä täälä valittelet mene ammattiosastosi kokouksiin ja vaikuta siellä. Siinäkin olen samaa mieltä että täällä olevet kriittiset kommentit pamista häviää aika äkkiä. No se on palstan poliisin vika eikös.
No kumminkin hyvät jatkot sulle ja toivotaan että joskus meille maksetaa palkkaa niinkuin pitäisi ottaen huomioon riskit sun muut.
Vartijat tienaa ihan liikaa.
ainakin 20% prossaa vähemmän liksaa ni ehkä
ollaan oikealla linjalla. Ja sit kans
lakiin muutos et vartijat ei saa kantaa mitää
välineitä koska ei ne niitä oikeesti tarvii missään, kuhan vaa leikkii niillä.
Oletko kuullut sanoja solidaarisuus tai toveriapu? Miten turvallisuusala voisi odottaa muilta tukea palkkaneuvotteluissa, jos se ei itse ole valmis tukitoimiin? Vartiointialan TES on voimassa helmikuuhun saakka, neuvotteluihin on siis vielä hetki aikaa. Niitä odotellessa on hyvä koota rivejä ja tukea muiden osastojen toimintaa. Mikäli joku haluaa toimia toisin, ei muuta kun aluekokouksiin ja muihin vaikuttamaan asioihin.
Omien etujen parantamiseksi kannattaa rekrytoida mahdollisimman paljon liittoon kuulumatomia mukaan toimintaan. Mitä enemmän liitossa on jäseniä, sitä paremmat sopimusehdot saadaan neuvoteltua. Ilman jäseniä ja heidän tukiaan liitolla ei ole aseita neuvotteluissa. Sopimustavoitteisiin taas voi vaikuttaa liiton toimintaan osallistumalla.
Kaupan alan henkilöstö EI TULE KOSKAAN LÄHTEMÄÄN TUKI LAKKOON VARTIJOIDEN PUOLESTA. Vittuilua koko duunivuoron ajan et missäs olit kun....No pullohuoneessa tai kärryjen kimpussa vaikka myymäläpåållikön KÄSKY olisikin olla kassojen luona.Mutta kun kassat tms. huutaa ettet voi edes noita ostoskärryjä siirtää ja auttaa pullon palautuksessa niin...olet huono vartija ja ko.ihmiset valittavat sinut ulos duunista. Joten missä solidaarisuus kaupanalan puolelta?
Ajattelin juuri samaa, kaupan alan henklöstöä ei varmastikkaan tule kiinnostamaan meidän VARTIJOIDEN neuvottelut.. SE on ihan tosi. Ihmetyttää kummasti koko juttu tukilakosta... Ja sekin on hyvä muistaa että meidän TES on 28.2.2008 saakka voimassa. Solidaarisuus on ihan ok asia mutta ajatellaanpas vähän mihin kaikkeen tälläiset asiat saattavat vaikuttaa..????
Siihen että kaupanalan työnantajat huomaavat vartijoiden tarpeellisuuden? Samaten myyjät? Ajatelkaa nyt kun kaikki pikkukauppojen vartijat marssivat ulos perjantaina ja palaavat töihin vasta lauantaina. Eipä taideta paljon häiriköitä poistella tai näpistelijöitä kiinni ottaa. Ja jos sille vartijalle on sattunut pullokoneen hoitaminen "kuulumaan", niin tuleepa sekin tehtyä jonkun muun toimesta. Tai sitten pähkäilevät jumissa olevaa konetta aivan keskenänsä.