Linkin kautta löysin äskön kotilieden sivuille, jossa ylistettiin suppilovahveroa. Oma suosikkini nimmarissani.
Mitä mieltä muut?
Se kotilieden juttu oli siis tämä: http://www.kotiliesi.fi/arki/arkisto/2007/10/3/suppilovahvero-paras-sienemme.aspx
Paras sieni
14
3097
Vastaukset
- Maistuu minulle parhaiten
Lapset tykkäävät sen väristä eli helpoin syötettävä muuten nirsoille naperoille.
- samettitatti
Mustavakas. Sienisaatin kruunaa tietenkin haaparousku
- ...................
Kultarousku on mun lempparini paistettuna, mutta kastikkeissa ehkä kanttarelli tai suppilovahvero. Sienisalaatissa taitaa olla haaparousku se ykkönen.
- sientä
ei meikäläisellä ole mutta herkkutattia,ukonsientä,suomumustesientä,keltavahveroa,suppista,mustaa torvisientä ja rouskuja vaihtelemalla minä olen tyytyväinen.
- Ken Tiessen
Viiden vuosikymmenen aikana olen ehtinyt maistelemaan suunnilleen viittäkymmentä ruokasientä. Tässä kärkikaksikkoni:
1) Ukonsieni pihviksi paistettuna, kevyesti leivitettynä ja vähän suolalla ja mustapippurilla höystettynä.
2) Herkkutatti. Kuivattuna ja sen jälkeen kermaiseksi keitoksi valmistettuna. Kuivaaminen on herkkutatille välttämätöntä. Maku moninkertaistuu.
Kolmossijalle mahtuukin sitten jo kymmenkunta sientä: sillihaperoa, viiruvalmuskaa jne. Monivyöseitikinkin olisin valmis nostamaan tuohon kolmoskategoriaan, kunhan se oikein valmistetaan. - maultaan
mutta kun siinä on sitä cesiumia. Suppilovahverokin rupee jossain vaiheessa tökkii niinku kanttarellit(maku),herkkusienet(ei sula),herkkutatti(löllöys,kuivattuna ei voi kyllästyä),leppärouskut(ei sula),mustatorvisienet(ei löydy),koivunkantosieni(tunnistus)ym.
Itselleni olen huomannut vaaleaorakkaan hyväksi perussieneksi johon ei kyllästy niin helposti kuin kanttarelliin.Ja sienisalaattiin rouskut tietenkin(mustarouskulla terästettynä).Kaikki edellä mainittu siis siinä tapauksessa, että syö sieniä tuoreenakin puolet vuodesta.Muutenhan paras sieni on se minkä löytää. - täystatti
Suppilovahvero on paras? sieni keittoihin ja kastikkeisiin, tuoreena ja kuivattuna. Sienisalaattia siitä taas ei saa mielestäni millään. Kanttarelli on parasta tuoreena pannulla muhennoksena. Lampaankäävistä saa jopa pihvejä sellaisenaan. Rouskut on sitten keitettynä sitä perinteistä kylmäsalaattikamaa. Että monta on makua, tää oli testattua.
- Sieniä pukkaa nyt.
Laitan suppilovahveron vasta kolmanneksi
1. Musta torvisieni kuivattuna erinomainen mauste ja menee pieneen tilaan
2. Lampaankääpä kerralla hyvää ruokaa melkein, kuin pihvi
3. Suppilovahvero hyvinä vuosina erittäin satoisa, monikäyttöinen helppo tunnistaa ja valmistaa. Varma korin täyttäjä. Tällä kaudella näyttää sadosta tulevan erinomainen. Kauppahinta tietenkin laskee, kun sato on runsas.
4. Paljon hyviä sieniä Orakkaat, Vahakkaat jne...
8. Karvarousku, Haaparousku, Leppärousku jne..
Suolasieninä erinomaisia. Ai, että suolainen sienisalaatti njam Jouluna.
Tatit jätin listalta pois ovat kyllä hyviä, mutta aina matoisia ja vähän etanamaisia.
- suppiloko
siis riippuu siitä minkälaista ruokaa siitä valmistaa.
sopat: vahverot
paistot: tatit
salaatit: rouskut - awsedrf
Sikurirousku, ehdottomasti.
- vaaleaorakas ehkä
Sienisalaattiin: haapasieni, karvalaukku
Paistoihin: vaaleaorakas, kanttarelli, lampaankääpä
kanttarellia kastikkeisiin, keittoihin
nyt kokeilen myös kuivattaa lampaankääpää kun sitä on reilusti metsissä ja sitä käyttää sitten kastikkeisiin ja keittoihin yms.
Paremmuusjärjestystä ei voi oikein tehdä, kaikki nämä ovat hyviä käyttötarkoituksen mukaan! - sienihirmmu
Kuusenleppärousku ihan paras! Pese,paloittele, vähän voita pannulle ja sinne sitten paistumaan. Vielä suolat ja pippurit perään. Nam! Kantarellit ehkä kakkosena. Haaparouskukin on ihan hyvää.
- 5+2
Voitatti on vielä mainitsematta. Lurts.
- Sienissä
Sieni.es
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315693
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134012- 1962369
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661760Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791676Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351467Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141375En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741345viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241204- 941195