Vasta-aineet

Jos kilpirauhasesta on otettu jo ohutneulanäyte eikä tuloksissa ole mitään mainintaa vasta-aineista niin pitääkö nuo kokeet ottaa vielä verestä?
3557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minkä takia ohutneulanäyte otettiin - jonkin muun kuin autoimmuunitulehduksen selvittämiseksikö? Jos syy oli edellä mainittu, niin täytyy ihmetellä lääkärin menettelyä. Biopsia on kallis toimenpide verikokeeseen verrattuna.

Äänestä

... näkyy kroonisen tulehduksen aiheuttamia solumuutoksia, ei vasta-aineita. Mitä siinä ohutneulanäytelausunnossa sanottiin?

Äänestä
  • struumaa tutkittiin. Molemmilla puolilla kyhmystruumaan sopiva löydös. Oikeassa lohkossa kolloidi kysta ja vasemasta löytyy tumavariaatiota(mitä sitten lieneekään, lääkäri ei tuosta maininnut). Atypialuokka oik.1 ja vas.2. Molemmat puolet diffuusisti suurentuneita.
    Ihmetyttää, että mistä tuo struuman kasvaminen johtuu, voiko syytä edes selvittää? Jos tulehduksesta ei lausunnossa puhuta, tarkoittaako se ettei vasta-aineitakaan voi olla? Onko kyhmystruuma ja diffuusistruuma sama vai eri? Tietoa löytyy tosi vähän, ihana jos joku osaisi vastata...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymysmerkki* kirjoitti:

Jos kilpirauhasesta on otettu jo ohutneulanäyte eikä tuloksissa ole mitään mainintaa vasta-aineista niin pitääkö nuo kokeet ottaa vielä verestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu