Kuinka paljon kestätte siskot miesten etuilua ylennyksissä?
Mitä voisimme YHDESSÄ tehdä, että syrjintä viimeinkin loppuisi?
Mitä voisimme YHDESSÄ tehdä, että syrjintä viimeinkin loppuisi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos on esim. virka täytettävänä, uskotaan kykyihimme ja haetaan sitä. Ja äänestetään virkaan päteviä naisia!
Muistetaan aina tukea naisia ja vetää yhtä köyttä eikä puhuta toisistamme pahaa.
...uskaltaako täällä stragediaa paljastaa...
saada naiset enemmän puhumaan rintaäänellä kokouksissa... kannustamalla naisia kannanotoissaan... toistamalla heidän mielipiteitään...
niinhän se on että jos sinua, naista, kannattaa puolet seurakunnasta, saat kuitenkin vain 1/3 äänistä...
Ketkä haki virkaa? Kuka sen sai ja miksi?
Kerro, jotta opin vastaisuuden varalle.
..hain virkaa ja samalla koulutuksella, pienemmällä työkokemuksella oleva mies sai viran.
Mutta tällä yksittäisellä tapauksella ei liene merkitystä? Miten me voisimme yhdessä ratkaista asiat jatkossa? Onhan meitä naisia enemmän korkeasti koulutettuja kuin miehiä!
ei olekaan tärkeintä. Jokainen oppii työssään, oli sitten nainen tai mies. Ilmeisesti tämä mies on sinua nuorempi ja pysyisi työpaikassa kauemman kuin sinä, eli ei lähestyisi eläkeikää. Sorry, jos ymmärsin väärin.
Täytyisi osata lobbauksen ja small talkin pienet hienot salat, sillä ne taidot puuttuu useimmilta.
Naisen pitäisi olla myös kuin rento "jätkä", harrastaa vaikka riippuliitoa, pilkkimistä tai muuta kalastusta, ralliautoilua, urheilua jne. Näistä jutuista miehet puhuu. Nämä ovat miesmäisiä harrastuksia. Golfin pelaaminen ei olisi haitaksi.
kiinnostaa oma hyvinvointimme! Ok... te jotka saatte
siippanne hyviin virkoihin, pidelkää vain hymyänne!
luutnantti ole vieläkään saanut kapteenin jämiä.voi kauheeta.täh.mitenkähän neidit olis pär
jänneet ihantalassa, kannaksella tulimyrkyssä.varsinkin kuukautisten aikaan.toisaalta mikäänhän ei ole niin mukavaa,kuin "töniä naista".
Kaikilla mittareilla on todistettu, että mies on useimmiten naista kyvykkäämpi, heh.
mies voittaa juoksussa, painonnostossa, keihäänheitossa, tiedossa.
ja syyt ovat aivan ymmärrettäviä.
Mies saa tehdä uraa koko elämänsä, "normaalilla" naisella on useita poissaoloja työmarkkinoilla.
Jopa joka kuukausi on "päiviä" jotka aiheuttaa rajoituksia naiselle.
Mutta, mitä väliä,
sako perheen iskä vai äiti paremmin,
tuosta on nostettu turha huu haa, ja lopputulos on että on palkattu epäpäteviä naisia ja yrityksen talous on siitä kärsinyt.
(meillä saa äiti 2-3 kertaa paremmin kuin mies)
tunnen useita menestyviä naisia,
kyllä heilläkin sydän pettää.
Tänä vuonna, viime vuonna, tapahtui juuri lähipiirissäni kun kaksi alta 50v reipasta naista sai äkkikuoleman, sydämen johdosta.
(heitä yhdistää monipuolinen kuntoilu 40 000 km vuodessa autolla ajo ja 100 € vuositulot,
mutta mitään syitä en tiedä, mitä ruumiinavauksessa todettiin)
tutkimus, jonka mukaan naisten johtamat yritykset övat kymmenen prosenttia tuottavammat.
tunnollisia kirjanpidon kanssa, että sitä vilppiä ei niin helposti tehdä. Jää kuntaakin pikkusen verotuloja. Poikkeustapauksia tietysti löytyy.
PK-yrittäjähän ei kovasti koskaan kasvata kunnan verotuloa. Tarkoitus on pitää tulos nollalinjalla vaikka työllistäisi muutaman ihmisen. Hyvä asia sekin, ei tarvitse muuttaa kaupunkiin työtä hakemaan.
Investoidaan tuleviin vuosiin jatkuvasti, että verotettavaa tuloa ei pääse kertymään.