aikaasi täällä ikävöintiin? Oletko yhtälaisessa pattitilanteessa hänen suhteensa kuin minäkin? Tajuton ikävä eikä mitään voi tehdä.. :(
Miksi käytät kallista
ihmemies
904096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 90
Vanhimmat
minäkin olen pattitilanteessa. Väärinymmärretty. Ihastunut. No minä olen kyllä päättänyt vielä liikahtaa ja saada ainakin jutustelun sujumaan ;)
käytän kallista aikaani ikävöintiin täällä ja sama tilanne tuntuu, että mitään ei voi tehdä. odotan vain kuin kuuta nousevaa, että tapaisin lähemmin miehen jota ikävöin niin, että ihan itkettää...
ole kaukana minullakaan, mutta eihän miehet itke.
mies jota kaipaan, itkee välillä...
juuri ajattelin noin 10 minuuttia sitten, että tekisi mieli soittaa hänelle(m) ja kertoa, että by the way, olin sinuun rakastunut, mutta sitten en kuitenkaan kehtaa. En vaan uskalla soittaa, kun hän varmaan pitäisi ihan ´hulluna´. En tajua, miten tämä voi olla näin vaikeaa. :( Ottaisi vaan luurin käteen ja soittaisi.
kuin mikä ja silti vaikeinta mitä tiedän
Onhan se tyhmää käyttää aikaa hukkaan, mutta en yhtään tiedä hänen tunteistaan ja minusta tuntuu, että hän piti minua kuitenkin sellaisena söpönä hassuna ihastuksena enemmänkin.
Vaikka saisi takkiinsa, niin voisi olla ylpeä rohkeudestaan, että tein sen silti.
ei sille mitään voi. Jokin tuolla jossain naksahtaa kun ihastuu. Typerää. Tosin pidän siitä että ihmiset saa olla typeriä. Järkevyys on niin tylsää. Ehkä olin liian pitkään ihastumatta. En tiedä miten pitäisi käyttäytyä, mitä pitäisi tehdä. Tuntuu ihan kuin olisi elossa taas. Pitää varmaan lopettaa tässä kohta, aikansa kutakin. Tällaista se vaan on kun ihastuu ilman vastatunteita.. sen voi ymmärtää vain joku saman kokenut. Oletko sinä? Vai utelias tirkistelijäkö vain?
vaan mietin miten voin olla näin hölmö. Mikä saa minut/meidät tähän jamaan? Miten tästä pääsis?
minä pääsen tästä. Sinä pääset varmasti ottamalla yhteyttä tuohon ihmiseen. Sitten tiedät mitä on tarkoitus olla ja mitä ei. Mulla taitaa vaan olla sekin mahdollisuus jo käytetty. Tai en ole varma, en ole varma mistään, en halua olla. Jos sulla on vielä toivoa, ota selvää. Niin minä tekisin, jos en olisi korttejani vielä näyttänyt.
käytetty, käsi oli surkea. Miten hukkasit tilaisuutesi?
jospa sieltä vielä yksi kortti löytyisi.. aina on toivoa niin kauan kuin on rakkautta.
tasan niin kauan kun pitää sen kortin taskussaan. Sitten kun sen ottaa esiin ja käyttää niin toivo on mennyttä.
on vielä yksi kortti, aina kannattaa yrittää jos pitää jotain ihmistä tärkeänä. vaikka toinen tekisi virheitä niin ne on anteeksi annettavissa, oletko samaa mieltä?
tuli tähän. Otin yhteyttä. En suoraan mitään sanonut. Sain vastauksen, jota en osaa tulkita. Ehkä tarkotti ettei vois vähempää kiinnostaa, ehkä ei. En uskalla kysyä suoraan, pelkään vastausta. Tahdon pitää nämä toiveet ja haaveet vielä hetken. Kysyn sitten suoraan.
jos kunnon vastausta ei saakaan. Kaikki jää epätoivoisesti auki. Kun vastaus on sellainen jota ei osaa tulkita, kielteinen mutta ehdollinen.
on jätettävä hihaan jos sellainen on. Ehkä se jää sinne pitkään ehkä ei.
se kysymys pitää esittää niin suoraan, että toisen on vastattava suoraan. Minäkin olen kierrellyt kaikilla mahdollisilla tavoilla, suoraan en ole mitään saanut kuitenkaan sanottua. Ei kai siihen voi mitään vastausta antaa, kun toinen ei mitään kysykään. Että pitääkin nolata itsensä, mutta eihän tämäkään nyt ole järkevää. pakko nolata vaan.
tietää, miksi olet pattitilanteessa naisesi kanssa, onko jotain tapahtunut teidän välillä? Väärinymmärrys/käsitys... onko se selvitettävissä vielä? mulla on yksi asia mielenpäällä jonka haluaisin selvittää yhden miehen kanssa, mutta tämän hetken tilanne tuntuu tosi vaikealle.. vaikeudet on mun mielestä voitettavissa ja asioista on voitava puhua niin että ne selviävät molemmille...
jotain tapahtunut kun koen sen näin, mutta tuskin väärinymmärrystä tai jos olisikin niin että en olisi jotain ymmärtänyt oikein niin en tiedä miten sen voisi selvittää ellei aloitetta tulisi sieltä päin.
on kai pieni pulma, sen kanssa voi elää ja se unohtuu. Kysy vaan suoraan. Jos saat kielteisen vastauksen niin sure aikasi ja jatka eteenpäin.
onkin helppoa. Nolaan itseni, hän sanoo, että ei kiinnosta ja minä suren, unohdan ja jatkan elämääni.
Riski on mielestäni se, että hän kertoo asiasta muille tutuillemme ja minä en uskalla enää katsoa ketään silmiin. Että kaikki alkavat pitää minua typeränä teininä. Joudun vajoamaan maan alle. En pelkää häntä, mutta muita pelkään. Luottamus on tässä kaiken avain. Teen mitä vain, jos tiedän että se jää minun ja hänen välille.
asioista ja puhumalla ne selviksi. Minäkin toivon ihmemieheltä jotain tietoa mutta tiedän että toivoni on turhaa. Hänkin luulee pelanneensa viimeisen korttinsa, vaikka minä puolestani tiedän että hänellä on kokonainen pakka jokereineen vielä taskussa.
pitäisi sua haitata pitääkö sua joku typeränä teininä. Nuorena tekee muutenkin kaikkea typerää, rakastuminen on vaan yksi osa elämää ja rakastuneena tekee typeryyksiä niin teininä kuin vanhana. Kuka voi oikeasti pitää rakastunutta typeränä?
Jos saisin häneltä rukkaset ja hän kertoisi siitä muille. Muut alkaisivat sääliä minua, vaikka minä olen vahva. En kestä että muut pitäisivät minua jonain reppanana.
No, nämä nyt on tällaisia typerimpiä pelkoja. Kyllä hän on luotettava, uskon niin. Kyllä minä vielä kysynkin. Ensi viikolla. Enhän minä voi tätä haaveiluakaan turhaan jatkaa. Koko ajan ihastun enemmän, kohta on jo myöhäistä..
ja hän väisteli mua aika taitavasti... vaikka oltiin tosi lähellä toisiamme.... puhua halusin...
Pattitilanteessa siis täälläkin :( Yhteys kyllä
periaatteessa on,muttei riittävä.
Mahdotonta sanoa asioita, joita haluaisi sanoa. En tiedä tarkalleen hänen tilannettaan, enkä mitään ikävää/väärää tahdo tehdä.
Pelottaa välillä, ettei se aika tule koskaan..että
voisin tehdä muutakin kun ikävöidä täällä..
Päätökseen on saatava, mutta miten..
jonka haluaisin tehdä alkais jokseenkin näin:
Kuule, oletko koskaan miettinyt mahdollisuutta että antaisit mulle tilaisuuden näyttää miten paljon susta välitän?
Erinäisistä syistä johtuen tiedän että saisin luurin korvaan enkä haluaisi niin tapahtuvan.
En jaksais uskoa, että ihan luurin korvaan
saisit. Miksi oletat käyvän juuri noin?
Itse uskoisin että ainakin sen vastauksen
saisit.
joita en voi sanoa paljastumatta hänelle.
Vastauksen varmaan saankin mutta en mieleistä.
Puolensa kaikessa..
Tuntuu tuskastuttavalta
kaivata..Haluaa saada varmuuden, ja kuulla vastauksen.
Vaikka "tietää" olettamansa vastauksen tavallaan helpottavan,ajan myötä, ei niin haluaisikaan sitä kuulla..
Sehän tarkoittaisi
luopumista, pakkoa luovuttaa..
Se taas tekisi kipeää..mut eikö kipeää tee ikäväkin.
on ihmiselle aika luontainen tunne. Ei se tee kipeää mutta tulee mieleen liian usein.
Rakkauden tunnekaan ei tule niin usein kuin ikävä. Kummallista, eikö?
Syitä on paljon, miksi tämä juttu ei edennyt suuntaan tai toiseen. Olen miettinyt, että pakeniko toinen, että pelkäsi jotenkin minua. Ihan älytöntä tulee mietittyä...Tai sitten hän vain totesi, että tuo on vain tuollainen hörhö, johon ei kannata sekaantua. No, turha arvuutella täällä.
Uskoisin että ikävän tunne on hallitseva,
silloin kun ei voi elää rakkautta todeksi.
Silloin rakkaus jää ikävän jalkoihin,
niin kauan kun/jos osat vaihtuu.. Kun ei saa rakastaa..
Tää ikävä satuttaa minua,
vieläkin, ja se vasta kummallista onkin.
se varmasti onkin. Kauanko olet ikävöinyt omaasi? Milloin aiot vai aiotko koskaan vaihtaa rakkauden tunteeseen? Mitä aiot tehdä ja mikset tekisi?
suloinen hörhö... hakuammuntaa
Kauan olen ikävöinyt,
liian kauan, vuosia..siks tän pitääki
päättyä jotenkin. Voisin vaihtaa rakastamiseen vaikka heti, mutta typerä kun olen, pitkitän asiaa.
Pelottaa jos/KUN joutuu luopumaan.. Aion kertoa ihan kaiken, ensimmäistä ja viimeistä piirtoa myöten. Vaikeaa se on, koska uskon ettei hän halua mitään sellaista minulta kuulla.
kuinka pitkän olet itse ikävöinyt omaa,
maailmasi järkyttäjää?
on täällä laumoittain. Luodit vaan lentelee ohitse koko ajan.
myös vuosia vierähtänyt.
Tyhmää.. pitkittää en halua ja siksi päätin toimia. Tehdään se.. lopetetaan ikävä ja kärsimys. Ehkä se menee suruksi ja kaipuuksi mutta kuitenkin ratkaisu on tärkein
ole kuin yksi, en tosin tiedä missä on tällä hetkellä menossa. Vai luodit. Minuakin ammuttiin, ja suoraan sydämeen...
Miten siis meinaat toimia? Vai ootko jo toiminut?
Itse jotenki odotan typeränä, että mies yhtäkkiä tajuais mikä helmi oon, ja tekis jotain! Typerää..tiedän..Ratkaisu olisi tärkein,
mut en tiedä olenko vielä valmis särkemään sydäntäni..
minunkaan kohdallani. Osui keskelle sydäntä ja lävisti sen. Jätti ison reiän jälkeensä. Täällä ammuskelu onkin sitten vaan pelkkiä hutilaukauksia.
ketään ampua. Vain ikävöidä tuota syyllistä. Siis sitä, joka ampui, ja jätti sitten kitumaan yksin. Olis voinut jotain ensiapua antaa, tulee vaan ykskaks jostain, kutsumatta, ampuu osuman ja sitte häviää jonnekin. Vastuutonta hörhöilyä häneltä:)
Soita mulle...
Ikävä on täälläkin, järkevää tai ei.
koko ajan. Suhahtelevat vain ohitse vaikka joskus jo luulee ja toivoo jonkun nuolen osuvan. Mutta eipä ei.
siihen, että yleensä osuu, on mahdotonta olla koko ajan muistamatta omaa tappiotaan, harhalaukausta...
Se kirvelee koko ajan.
Mutta sitä lääkettä ei taida olla olemassakaan, joka tähän auttaisi.
Saitkos ensimmäisen pettymyksen osaksesi? Siitä se alkaa...
just päinvastoin...
En tarkoittanut osumilla rakkaussuhteita.
joka minuunkin osui. Mutta tuolla ulkona. Muutenhan olisi jäänyt sellainen aukko tuohon keskelle, jos aseella olisi. Nuoli meni siististi sydämeen. Miksi se ampuilee ja sitten jättää ihan yksin kaipaamaan? Mihin se on mennyt? Täältä paltaltahan sen kai helpommin löytää kuin tuolta ulkoa.
pyssyn kanssa ja osut mutta sitten Aamorin nuolilla ammut harhaan?
No ihan vakavasti, siis sinutkin on jätetty rannalle ruikuttamaan meidän muitten seuraksi? Ja ikävääsi lääkettä kaipaat. Sellaisia pillereitä ei saakaan apteekista jotka siihen vaivaan auttaisivat. Ei siihen kai auta kun aika. Kiduttava tunne.
erikseen.
ketään löydä. Täällä itkee vain ikäväänsä vieraille ihmisille.
tapauksessa "riehu" pyssyn kanssa.
Taidat olla N kun käytät tuollaista sanontaa ;)
ketään tuolta ulkoakaan löytyvät. Samassa jamassa asiat täällä kuin muuallakin. Tiedossa on nimi, puhelin, sposti, naama, .., ei auta.
taidat nainen olla, kun noin sanot. Nainen sivusta
lupa "riehua" pyssyn kanssa. En silti tee sitä. Joskus viritän tämän jousipyssyn johon pistän sen Amorin nuolen mutta ohitse suhisee ;(
analyysiä, miksi menee aina ohi?
tuo mies vai nainen. Se mieshän ampui minua, ja se ei mennyt ohi, ja sen kerroinkin...
yritin. Pelko kai tutisutti käsiä niin paljon että huituun meni.
9-millisellä päähän sillä se ongelma ratkeaa >:(
olipas juttu..
lääke joka poistaa kaikki vaivat!
viitsi itkeä ikäväänsä toisille ihmisille kuitenkaan
teillä vässyköillä ole mitään käsitystä todella raastavista tunteista.
mutta itse olen voittanut pelon, epävarmuuden, ehkä vielä voitan ikävänkin ja turhan tuskan. huono puoli on, että mulle on kehittynyt melko kieroontunut huumorintaju, kuten huomaatte. rankat huvit, katsokaas.
"kun katsot pimeyteen, pimeys katsoo sinua." kun pystyy kohtaamaan sen katseen, tietää voittaneensa.
tsemppiä.
ja minä ammuin ohi niin etkös pysty siitä päättelemään vastausta..?
eihän se reppana todellisuudessa edes tajunnut mitään ampuneensa. Mihin tässä nyt haetaan vastausta? Kiero on sulla tuo huumorintaju tosiaan.. uhkailuksi tuota voisi luulla
Menen vähän ylemmäksi ketjussa niin löydät kysymyksen mihin tuo oli tarkoitettu. Ei uhkauksia eikä mustaa huumoria. Yksinkertaista logiikkaa.
oikean alle. Sovitaan niin, ammuit ohi. Jos osuit se oli vahinko. Olkoot. Eihän tässä nyt ihan autiolla saarella olla kahdestaan.
Minun Ihmemies on aina oleva, oikea ja aito. Ei muita voi ikinä ollakkaan. Toivon, että hän antaa anteeksi minulle kaiken, kaiken!! Näiden kuukausien jälkeen kukaan ei ole kuin sinä. Rohkeasti tunnustan näin julkisesti. Anna anteeksi kaikki.
Myönnän, että tämä on todella naurettavaa. En vain pysty unohtamaan tuota miestä. Kukaan ei taida uskoa, että voisin olla rakastunut häneen (vähiten varmaan hän itse), koska en edes tunne häntä kunnolla, mutta tunnen häntä kohtaan jotain sellaista mitä en ole koskaan tuntenut ketään muuta kohtaan.
Ongelma on siinä, että jos en ikinä pääse tuntemaan häntä oikeasti, en pysty unohtamaankaan. Ajattelin jo, että olisin päässyt yli, mutta se oli sellaisessa vaiheessa kun tuolla saralla muutenkin asiat junnasivat paikallaan. Nyt huomaan, että vertaan kaikkia tapaamiani miehiä häneen! Myönnän että olen lievästi hullu, mutta mikäs tässä. Pitäisiköhän etsiä hänet ja yrittää päästä juttusille? Ainakin saisin mielenrauhan tämän asian suhteen. Tai sitten vain levitän ongelmani laajemmalle.
näillä viesteilläkin.. kuinkahan sainkaan ammuttua sen luvan itselleni??? Siinä kun on pakko osua tauluunkin!
koskaan mitään yrittänytkään ampua. Ymmärsin kai väärin. Et kai siis ohi ampuisi vahingossa.
minkä luvan? Metsästys-? :)
ja minulla on licens to kill. No ei mitään niin rajua vaan ihan tavallinen metsästys, joo.
...kun luulee, että joku olis muakin ikävöinyt.
Vaikkei oikeasti olekaan.
kerhoon...
puolet Suomen asukasluvusta.
Ikävöivät Ry. Jäsenmäärä puolet Suomen asukasluvusta.
ikävöin täällä, kun en oikeasti voi... tilanne on siitä outo, että ainakin minä kuvittelen, että juuri tää ihminen on minulle SE OIKEA ja että meillä todellakin oli jotain ihan ainutkertaista. ja elän siinä luulossa, että hänkin ajattelee niin. mutta aina ei ole mahdollisuutta toteuttaa itseään - ja se on niin VÄÄRIN!
kamala ikävä.
sua. Joitain tapahtuu vielä meille, hyvää. Ai niin vastastin sulle, en ap.
voit ampua itseäsi vaikka päähän, EVVK!
sinä olet?! Ei kai toiselle ihmiselle noin sanota vaikka olisi kuinka katkera! Mene jo kiireesti hakemaan jotain ilopillereitä huonoon oloosi.
kiukkuasi tuohon ihme äijään. Voi kun et nyt olisi se, joka on mulle vihainen..
se "mun" mies on tod.näk. enemmän noiden seksi- ja treffipalstojen heiniä.
Voisin antaa sulle omasta ajastani.
jakaa aikaani sun kanssas. Sitä riittäisi sulle. Sulle tämäkin aika tavallaan menee. Sinä tuolla mielessä olet koko ajan. Voisinpa melkein siis väittää ettei tämäkään ole pois mistään paremmasta. Sua koko ajan ajattelen.. ihan sama mitä teen.
tuntuu siltä että sulla ei oo puhtaita jauhoja pussissas? hmm...
ne ei voisi olla. Miksi kysyt?
sellasta.
ne ei kuitenkaan ole vielä jauhoja vaan ihka eläviä siittiösoluja mitä niissä pusseissa on...