onko auto teillä

Eli jos liikkuminen ei muuten onnistu niin vasta silloin harkitsette auton ostoa. Minulla ei ole autoa eikä onneksi ole pakko ostaakaan. Olen se sama pikku "vihreä" joka pienissä asioissa liikkuu luonnon hyväksi ja alkuaskelein.
8479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

voisi ilmankin pärjätä, kunto nousisi. Mutta kun autollani ajeleminen ei saastuta, päinvastoin. Niin ajelen mielelläni mahdollisimman paljon.

Äänestä
  • niin tarkoittanet, että se parantaa ilmanlaatua?

    Moisen keksinnön haltijana lienet jo miljonääri?

    Äänestä

Minun auto on jo vanha ja savuttaa, mutta se on pakko olla.
Joskus ajettava pitkiäkin matkoja savotoille estään työt ja häiriköimään.

Äänestä

ei ole julkista liikennettä ja töissä kaupassa silti käytävä.

Skootterin voisi hankkia, monesti on turha raahata 2000 kg metallikasaa edestakaisin.

Äänestä

Yksityisautoilu on suomessa liian halpaa. Ammattiliikenteen näkökulmasta sen huomaa kun katselee möllien liikennöintiä tehtaisiin ja takaisin. Uudehkossa tojotanissanissa nököttää yksi lippalakkimölli/tötterö. Ei mitään järkeä.

Paras keino rajoittaa olisi siirtää ympäristömaksut suoraan polttoaineen hintaan. Jos bensiini alkaisi maksamaan vaikka 5€/litra niin ehkä mölli miettisi mennäkö sittenkin bussilla ja eikös se nikopetterikin voisi pyöräillä kouluun.

Äänestä
  • 40 km yhteen suuntaan työmatka,kyllä jo näillä bensan/dieselin hinnoilla on kallista.
    Ratkaisu olisi muuttaa kaupunkiin mutta en muuta haluan asua maalla.Enkä ole sitten mikään maanviljelijä vaika maalla asunkin.

    Äänestä

Opiskeluaikana, kunnes täytin 30 vuotta. Sen jälkeen oli pakko ostaa, kun ei enää pystynyt työssäkäyvänä käyttämään yhtä helposti yleisiä kulkuneuvoja aikatauluongelmien takia.

Jos olet säännöllisesti työssäkäyvä, jolla on sukulaiset maalla niin arvostan sinua!

Äänestä
  • työmatkoihin menee aikaa paitsi kesäaikaan kun teen matkan fillarilla, onnekseni senverran lähellä on työmatka. Maalle meno on toinen kurja siinä että matka syö siitä pienestä vapaa-ajasta turhan paljon, minkäs teet. Mulla oli aikanaan auto mutta siihen kului niin paljon rahaa että luovuin siitä, ne rahat voin laittaa muuhun nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vain pakosta jos on kirjoitti:

Eli jos liikkuminen ei muuten onnistu niin vasta silloin harkitsette auton ostoa. Minulla ei ole autoa eikä onneksi ole pakko ostaakaan. Olen se sama pikku "vihreä" joka pienissä asioissa liikkuu luonnon hyväksi ja alkuaskelein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu