Palionko

tämmösellä

hintaa? Lähekkäispiippuinen todella painava haulikko. Sivuilla lukot.Kaaren alapuolelta lähtevä vipu aukaisee systeemin ,mihin laitetaan patruunat.Vuosilukukin löytyy kaaren alaosassa roonmalaisilla kirjaimilla.1874 Ite tunnistan englannin leiman.Vivun vieressä lukee Fred...?London jA toisella puolella .....BAKER...DON Teksteistä ei saa selvää ,kun on syöpymää.Tämä on löytyny järven pohjasta suomen puolelta.

3

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauimmaispiippuinen

      Jaa-a. Vaikee kysymys. Jos toi oliskin kauimmaispiippuinen, niin olisi helppo vastata.

      Vaiko onko ase kenties rinnakkaispiippuinen? Sivuilla lukot? Munalukot vai abloy? Siiskö vaiko sivulukkoinen? Vai meinaatko ulkopuolisia iskuvasaroita? Vai?

      Kaaren alapuolella vipu? Kaaren? Minkä kaaren? Liipaisinkaarenko? Ja tämä siis "avaa systeemin mihin laitetaan patruunat", siis piiput taittuvat auki? Niin tosiaan, ne systeemit on tosiaankin piiput ja piipuissa on patruunapesät.

      Siis Englannin leimat itse tunnistat, eli et sekoita niitä esim. Belgian, Ranskan, Irlannin, tms leimoihin? Hyvä. No voinet sitten myös päätellä esim. sen "...DON" sanan? etenkin kun se sama sana lukee jo muualla aseessa.

      Bakerin valmistama se on ja vuosiluvusta vaikea sanoa kun ei ole tietoa kaliperista, mahd. lankapiippuisuudesta, muista leimoista, jne. Noh, 1874-1920 välille, mutta jos googletat Bakerin tehtaan olemassaolovuodet, niin voi tippua 10-30 vuotta pois.

      Jos ase on tosiaan järvilöytö, niin arvo on 0-10 €.

      • Englantilainen

        Rinnakkaispiippuinen,sivuilla lukot joissa iskuvasarat.Liipasimenkaaren alapuolella on vipu josta piiput aukeaa.Kysyin leimoista ja ovat Englannnin leimoja.Lukkojen sivuilla lukee:Baker Don eli(LONDON).Toisella puolella F.FRED T.J. LONDON.Piippujen välissä texti F.FREDERIC ??? Liipasimen kaaren alla kirjaimia MDCCCLXXIV (1874).Niin ja meinas unohtua kaliper joka on niikin harvinainen kuin KAHDEKSAN.Puuosat on ehjät ,myös karhennukset. Rautaosissa on syviä syöpumiä.Piippujen sisäpinta on kohtuu hyvät.


      • piilee

        Voiko tämä olla harvinainen ,ku ei kukkaan uskalla vastata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3345
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2535
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      69
      2498
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      84
      2074
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1518
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1398
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      378
      1026
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      35
      822
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      808
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      750
    Aihe