hintaa? Lähekkäispiippuinen todella painava haulikko. Sivuilla lukot.Kaaren alapuolelta lähtevä vipu aukaisee systeemin ,mihin laitetaan patruunat.Vuosilukukin löytyy kaaren alaosassa roonmalaisilla kirjaimilla.1874 Ite tunnistan englannin leiman.Vivun vieressä lukee Fred...?London jA toisella puolella .....BAKER...DON Teksteistä ei saa selvää ,kun on syöpymää.Tämä on löytyny järven pohjasta suomen puolelta.
Palionko
3
554
Vastaukset
- kauimmaispiippuinen
Jaa-a. Vaikee kysymys. Jos toi oliskin kauimmaispiippuinen, niin olisi helppo vastata.
Vaiko onko ase kenties rinnakkaispiippuinen? Sivuilla lukot? Munalukot vai abloy? Siiskö vaiko sivulukkoinen? Vai meinaatko ulkopuolisia iskuvasaroita? Vai?
Kaaren alapuolella vipu? Kaaren? Minkä kaaren? Liipaisinkaarenko? Ja tämä siis "avaa systeemin mihin laitetaan patruunat", siis piiput taittuvat auki? Niin tosiaan, ne systeemit on tosiaankin piiput ja piipuissa on patruunapesät.
Siis Englannin leimat itse tunnistat, eli et sekoita niitä esim. Belgian, Ranskan, Irlannin, tms leimoihin? Hyvä. No voinet sitten myös päätellä esim. sen "...DON" sanan? etenkin kun se sama sana lukee jo muualla aseessa.
Bakerin valmistama se on ja vuosiluvusta vaikea sanoa kun ei ole tietoa kaliperista, mahd. lankapiippuisuudesta, muista leimoista, jne. Noh, 1874-1920 välille, mutta jos googletat Bakerin tehtaan olemassaolovuodet, niin voi tippua 10-30 vuotta pois.
Jos ase on tosiaan järvilöytö, niin arvo on 0-10 €.- Englantilainen
Rinnakkaispiippuinen,sivuilla lukot joissa iskuvasarat.Liipasimenkaaren alapuolella on vipu josta piiput aukeaa.Kysyin leimoista ja ovat Englannnin leimoja.Lukkojen sivuilla lukee:Baker Don eli(LONDON).Toisella puolella F.FRED T.J. LONDON.Piippujen välissä texti F.FREDERIC ??? Liipasimen kaaren alla kirjaimia MDCCCLXXIV (1874).Niin ja meinas unohtua kaliper joka on niikin harvinainen kuin KAHDEKSAN.Puuosat on ehjät ,myös karhennukset. Rautaosissa on syviä syöpumiä.Piippujen sisäpinta on kohtuu hyvät.
- piilee
Voiko tämä olla harvinainen ,ku ei kukkaan uskalla vastata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata872500Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1981600- 1101510
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411411Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v611133- 56939
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻72936- 45817
- 61805
Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?
Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats30771