308 vertailutestissä

AUTO MOTOR und SPORT- lehti jätti Peugeotin kolmanneksi vertailutestissä Golfin ja Astran kanssa, mutta eiköhän lehti vetänyt hiukan kotiinpäin? Ero Astraan oli niukka.

Testituloksia katsellessa osui huomio varsin mielenkiintoiseen seikkaan: 308 melutaso aleni 140 km/tuntivauhdissa ja 160km:n vauhdissa oli meteliä todella vähän, vain 71 desibeliä, mikäli oikein muistan. Joko kyseessä oli painovirhe tai sitten Peugeot on onnistunut luomaan tähän luokkaan todella hiljaisen auton, joka saa kaikki kilpailijat häpeämään omia aikaansaannoksiaan seuraavassakin kokoluokassa. Tämä jos joku on merkki todellisesta laadusta!

6

1128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivän

      Helsingin Sanomissa on koeajo 308:sta, joka on tehty Ranskassa kun autoja ei vielä ole Suomessa. Kommentoivat ajo-ominaisuuksia todella hyviksi. Taitaapa olla kirjoitusmaalla vaikutusta tuloksiin Auto Motor und Sportissa kuten lähes aina ennenkin. Ranskalaisissa autolehdissä tulokset taas menevät toisin päin.

      • löytyy lisää

      • ensituntumalta

        raportti on osoitteessa
        http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Lisäsenttejä tyylistä tinkimättä/HL20071006SI1AL019vs
        Siinä sanotaan mm. ajo-ominaisuuksista:
        "Koska 308 on matala ja leveä, ja alusta 10 prosenttia edeltäjää jäykempi, ajo-ominaisuudet ovat arvatenkin mainiot. Pieni koeajorupeama osoitti, että ainakin Ranskan hyväpintaisilla teillä 308 on jäätävän hyvä ajettava. Varsinkin tehokkain kaksilitrainen 136-hevosvoimainen dieselmoottori kuljetti autoa upeasti".


    • Mr and Mrs Smith

      autoja mukana? Olemme käytännössä päättäneet ostaa 308:n ja kaikki tieto kiinnostaa.

    • on viattomuutta

      Kun kilometrejä on reilut 200000 alla, niin siihen mennessä autossa pitäisi olla vielä alkuperäiset nivelilet ja alustanosat ja selvitä lähes perushuolloilla.Se on sitä laatua...

      • vaaditaan vähän

        muitakin ominaisuuksia. Pelkästään tuolla periaatteella arvioiden tuolla pihalla olevat yli 25 vuotta vanhat kottikärryt ovat todella laadukkaat ei ole tarvinnut edes rengastakaan uusia eikä ole perushuollettukaan. Siinäpä vasta laadukkaat vehkeet tosin vähän ruosteessa ja ehkä hieman raskaat työntää kun laakerit eivät kenties ole niitä parhaimpia ja painavatkin nykyisiin verrattuna aika paljon. Muotoilukin on vuosien takaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe