AUTO MOTOR und SPORT- lehti jätti Peugeotin kolmanneksi vertailutestissä Golfin ja Astran kanssa, mutta eiköhän lehti vetänyt hiukan kotiinpäin? Ero Astraan oli niukka.
Testituloksia katsellessa osui huomio varsin mielenkiintoiseen seikkaan: 308 melutaso aleni 140 km/tuntivauhdissa ja 160km:n vauhdissa oli meteliä todella vähän, vain 71 desibeliä, mikäli oikein muistan. Joko kyseessä oli painovirhe tai sitten Peugeot on onnistunut luomaan tähän luokkaan todella hiljaisen auton, joka saa kaikki kilpailijat häpeämään omia aikaansaannoksiaan seuraavassakin kokoluokassa. Tämä jos joku on merkki todellisesta laadusta!
308 vertailutestissä
6
1129
Vastaukset
- päivän
Helsingin Sanomissa on koeajo 308:sta, joka on tehty Ranskassa kun autoja ei vielä ole Suomessa. Kommentoivat ajo-ominaisuuksia todella hyviksi. Taitaapa olla kirjoitusmaalla vaikutusta tuloksiin Auto Motor und Sportissa kuten lähes aina ennenkin. Ranskalaisissa autolehdissä tulokset taas menevät toisin päin.
- ensituntumalta
raportti on osoitteessa
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Lisäsenttejä tyylistä tinkimättä/HL20071006SI1AL019vs
Siinä sanotaan mm. ajo-ominaisuuksista:
"Koska 308 on matala ja leveä, ja alusta 10 prosenttia edeltäjää jäykempi, ajo-ominaisuudet ovat arvatenkin mainiot. Pieni koeajorupeama osoitti, että ainakin Ranskan hyväpintaisilla teillä 308 on jäätävän hyvä ajettava. Varsinkin tehokkain kaksilitrainen 136-hevosvoimainen dieselmoottori kuljetti autoa upeasti".
- Mr and Mrs Smith
autoja mukana? Olemme käytännössä päättäneet ostaa 308:n ja kaikki tieto kiinnostaa.
- on viattomuutta
Kun kilometrejä on reilut 200000 alla, niin siihen mennessä autossa pitäisi olla vielä alkuperäiset nivelilet ja alustanosat ja selvitä lähes perushuolloilla.Se on sitä laatua...
- vaaditaan vähän
muitakin ominaisuuksia. Pelkästään tuolla periaatteella arvioiden tuolla pihalla olevat yli 25 vuotta vanhat kottikärryt ovat todella laadukkaat ei ole tarvinnut edes rengastakaan uusia eikä ole perushuollettukaan. Siinäpä vasta laadukkaat vehkeet tosin vähän ruosteessa ja ehkä hieman raskaat työntää kun laakerit eivät kenties ole niitä parhaimpia ja painavatkin nykyisiin verrattuna aika paljon. Muotoilukin on vuosien takaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1283187IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl652270Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1582188Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al561922- 1471504
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Suomen Kansa ei selvästikään p271489Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha6241026- 100936
- 106892
- 57843