Tämmösen asian oon pannu merkille että varsinkin nuorten osastolla kun kysyy jotain vakavaa niin tulee vastauksena jotain luokkaavaa. Ei tartte lukee kun pari keskustelua täältä niin löytyy niitä pilkkauskommentteja. Ymmärrän että se on olevinaan vaan hauskaa eikä mitään henkilökohtasta mutta joku voi käsittää sen hyvinkin loukkaavana. Joten te, 5v tasolle jääneet "nuoret" jotka tätä "vitsailua" harrastavat, voisivat vähän harkita ennen sen viestin lähetystä.
Suomi24:ssä kiusaamisesta!!!
normaalia olla epänormaali
7629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen just samaa mieltä!
Sinä itse tietenkin kirjoitat esimerkillisesti ja asiallisesti. Kukaan ei ole täydellinen ja loukkaus on subjektiivista. Joku voi kokea sellaisia asioita loukkaavana mitkä eivät edes loukkaavaa ole.
että niiden näkemys on ainoa oikea, ja että vain töykeydellä sen voi opettaa.
Toinen juttu mikä ärsyttää on se että, jos kysytään jotain juttua, niin siihen vastataan että: "Mee lääkäriin!" Eikö siinä juuri kysytä sitä sellaista pika neuvoa tai samanlaisia kokemuksia. Eiköhän ihminen itsekkin tajua mennä lääkäriin silloin kun on tarve.
kysyy jostain et "pippili täynnä näppylöitä" tai "joo oonkohan raskaana" ku vois mennä kysyy joltain joka tietää asioista eikä tulla tänne ja ootttaa et joku oikeesti tietäis asioista
Olen asiasta 100% samaa mieltä!
Miksi täytyy alkaa haukkumaan 12 vuotista tyttöä, joka kysyy juuri asiaan liittyvällä palstalla miten hoitaa koulu-asiansa kuntoon?
Ja sitten häntä haukutaan vielä lauseilla "KASVA AIKUISEKSI LAPSI!".
Hänhän nimenomaan ON lapsi.. Siksi hän juuri teiltä, vanhemmilta, tulikin kysymään!
Ja älkää siitä kasvamisesta huolehtiko. Kyllä hän kasvaa vielä paljon!
Ja sinä, joka kirjoitit:
-"Mut miks tarvii tulla tänne kysyy jostain et "pippili täynnä näppylöitä" tai "joo oonkohan raskaana" ku vois mennä kysyy joltain joka tietää asioista eikä tulla tänne ja ootttaa et joku oikeesti tietäis asioista"
Mutta sinähän tiedät asiasta! Nämä kysyjät EIVÄT!
Onko tyttö raskaana jos tapahtui 'vahinko', kortsu petti, ja kuukautiset viikkoja myöhässä?
Tai voisiko jollakin pojalla olla sukupuolitauti, jos hänellä on paljon punaisia näppylöitä siittimessään, ja hän myöntää harrastaneensa seksiä ilman kortsua?
Miksi alkaa haukkumaan ihmistä, jos hän ei todellakaan tiedä, mutta sinä tiedät?!
Ja varsinkaan, jos hän ei uskalla mennä kysymään lääkäriin, vaan haluaa nimettömänä netissä kertoa ihmisille, joiden joukossa voi olla ihmisiä, jotka tietävät jopa paremmin jos ovat sen saman kokeneet. Tällöin kysyjä saa myös vertaistukea, mitä harvoin lääkäristä saa.
Ihmiset, jotka tänne tulevat teiltä hakemaan vastausta, hakee teiltä myös rohkeutta ja itsevarmuutta. Te vastaatte törkeästi, vaikka tiedätte vastauksen kysymykseen.
Miksi siis ette voi kertoa heille, mitä tiedätte?
Eri asia on, jos ihminen menee aloittamaan aiheen tyhmästä ja ilkeästä asiasta, esim:
"Moi mä inhoon naisia. Haluan raiskata ja sit tappaa ne kaikki!".
TÄLLÖIN on syy olla vihainen. Sitähän keskustelun aloittaja halusikin.. Että te tulette vihaiseksi, ja vastaatte tähän myös sen mukaisesti!
Mutta ne raukat, jotka kysyvät kunnollisesti ja epätietoisina, että mikä heitä voisi vaivata.. Heitä pelottaa, ja jotkut voi vaikka katua, että meni sänkyyn ilman kortsua.
Ette voi tuomita heitä ilkeilemällä. He ovat luottaneet teihin, ja ovat valmiita maksamaan mitä vain, että heidän ei tarvitsisi enää pelätä, että mikä heissä on vikana.
Kuvitelkaa sellainen nolo tilanne, että joku 13 vuotias poika on huomannut ulosteessaan verta. Hän ensimmäiseksi pelästyy sitä.
Ei koulukirjoissa puhuta että: "kun ulosteessasi on verta tee näin ja näin". Tämä poika ei ole ikinä tiennytkään, että sellaista voi tapahtua.
Hän ei uskalla kertoa vanhemmilleen. Eikä hänellä ole mahdollisuutta mennä yksin lääkäriinkään. Hän tulee tänne, ja kysyy kysymyksensä ja hän saa seuraavana päivänä vastauksia kasapäin sähköpostiinsa:
"VOI EI SÄ KUOLET"
"Sä oot tuhoon tuomittu poika.. Sulla on syöpä, ja sä räjähdät kohta!"
"Kasva aikuiseks saatanan paskiainen!!!"
"MEE LÄÄKÄRIIN?!?!?!1 DAAAH?!?!111"
Kuinka paljon tuo poikaa auttoi?
Näissä kysyjissä ei ole mitään vikaa mielellisesti. He ovat itseasiassa normaaleja ihmisiä.
Sen sijaan te, jotka ilkeilemällä menette vastaamaan varsinkin ihmisten henkilökohtaisiin kysymyksiin, te ETTE ole normaaleja.
TE olette itsekkäitä, säälittäviä ja perlkureita, joilla 99,9%:lla ei ole edes profiilia! Menette piipittämään jotakin ilkeyksiä netin siipien katveessa. Tämä käytös vain kertoo muille, että olette liian pelkureita ja nössöjä näyttämään ruman naamanne ihmiselle, jota haukutte.
Minulla on teille "kiusaajille" elintärkeä neuvo:
KASVAKAA AIKUISEKSI, ja tulkaa SITTEN kitisemään ihmisille, jotka ovat normaaleja ja selvästi fiksumpia kuin te!
-AngeLight
mitään pilkkaamista ole pällit.