Olen kiinnostunut borzoista. Mutta mietin, sopiiko se kuusikymmen viisi vuotiaalle ikäänkuin viimeiseksi koiraksi. Asun osittain kaupungissa, mutta meillä on myös mökki maalla. Ulkoilen päivittäin noin viiden kilometrin lenkin ja maalla on ihanteeliset olot koiralle.
Minulla oli afgaani kauan sitten,,,huhuh,,,ja olen myös miettinyt sellaista vaihtoehtoa. Afgaanille on kuitenkin jalostettu liian pitkä turkki. Pidän enemmän lyhyturkkisesta mallista, jollaisia löytyi vielä 1960-luvulla.
Jo lapsena ihastuin naapurin venäläisiin vinttikoiriin ja erityisesti niiden ylevään kyömykuonoon. Muistaakseni sellaista kyömyä kutsuttiin Romanov-kuonoksi. Ilmeisesti sekin malli on jalostettu pois, sopimattomana, rotustandardien mukaan. Vai...?
Niin, onko palstalaisten joukossa ikäisiäni, joilla on borzoi ja miten olette tulleet toimeen? Onko se liian suuri ja fyysisesti voimaa vaativa rotu?
(Huushollissa on nyt kaksi pientä aika iäkästä koiraa.)
vanhus ja
2
515
Vastaukset
- terristi
ei välttämättä ole vanhempaa ihmistä jolla olisi myös borzoi. Mutta voin suositella ainakin yhtä keskustelufoorumia jossa on melkein 400 kirjoittajaa ja iät ovat laidasta laitaan, keskusteluaiheena ovat yleisesti vinttikoirat ja borzoin omistajiakin joukosta löytyy, myös kasvattajia joten pääsee heidän kanssaan keskustelemaan ja kyselemään heidän mielipiteitään asiasta, tässä osoite:
http://www.lootus-sinulle.com/tuulenkoirat/- borzoi
Kiitos linkistä, Terristi!
Olin pari vuotta sitten yhteydessä erääseen kasvattajaan ja hän suositteli rotua. Ehkä on parasta käydä katsomassa hänen koiraperhettään ja tutustua koiriin vähän lähemmin. Näin aluksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1113034Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171922720Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina622156Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2461446Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11441Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231326Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31161Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3902Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115900Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103873