Orlando/jenkkilä yleensä

Matkalle lähdössä

Muutama tyhmä kysymys. Ollaan Orlandoon (Disneyyn ja lähialueelle) lähdössä. Mitään rokotuksia ei varmaan tarvitse? Entä mikä on sähköjen tilanne?Pitääkö esimerkiksi kännykälle ottaa joku välipalikka että saa ladattua? Onko kokemuksia Disney worldista? Olemme olleet vain Pariisin pienessä Disneyssä. Ehtiikö viikossa näkemään tuon ja lähialueet? Kokemuksia sea worldista? Kaikki vinkit otetaan vastaan lähialueilla matkanneilta, LÄMMIN KIITOS jos joku viitsii vastata =)

6

1649

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...ei tarvitse...

      ...ottaa. Katso kännykkäsi laturista, että siinä on merkintä 110-240 V, jolloin se lataa myös USAn 110 V jännitettä. Lisäksi tarvitse adapterin (välikappaleen), jotta saat suomalaisen töpselin jenkkiläiseen pistorasiaan. Niitä saa mm. sähköliikeistä tai vaikka paikanpäältä.

      • sojsjskfjbvlskfbhjsl

        Tiesithän, että tavallinen gsm ei jenkkilässä toimi, kun niillä on vähän toisenlaiset systeemit.


      • ...tai nelitaajuus...
        sojsjskfjbvlskfbhjsl kirjoitti:

        Tiesithän, että tavallinen gsm ei jenkkilässä toimi, kun niillä on vähän toisenlaiset systeemit.

        Tarkoitit varmasti oikeaa asiaa, mutta korjaan vähän termejä. Euroopassa tarvitaan kahta taajuutta ja USAssa myös kahta, mutta eri taajuuksia kuin Euroopassa. Siis normaali peruskännykkä on kaksi taajuuksinen ja jos se toimii Euroopassa se ei toimi USAssa. Kännykässä täytyy olla siis vähintään kolme taajuutta, jolloin pärjää jo USAn asutuilla alueilla. Jos menet keskiosiin maata ja maaseudulle ja haluat kännykkäsi toimivan, tarvitset vielä sen neljännenkin taajuuden.


      • Kävijä 07
        ...tai nelitaajuus... kirjoitti:

        Tarkoitit varmasti oikeaa asiaa, mutta korjaan vähän termejä. Euroopassa tarvitaan kahta taajuutta ja USAssa myös kahta, mutta eri taajuuksia kuin Euroopassa. Siis normaali peruskännykkä on kaksi taajuuksinen ja jos se toimii Euroopassa se ei toimi USAssa. Kännykässä täytyy olla siis vähintään kolme taajuutta, jolloin pärjää jo USAn asutuilla alueilla. Jos menet keskiosiin maata ja maaseudulle ja haluat kännykkäsi toimivan, tarvitset vielä sen neljännenkin taajuuden.

        Olimme helmi-maaliskuun vaihteessa Orlandossa viikon ja tässä ajassa kiersimme Disney Worldin teemapuistoista kaksi sekä Universal Studiot. Lisäksi ajoimme Kennedy Space Centeriin yhtenä päivänä. En tiedä kävikö satumainen tuuri, mutta mitään merkittäviä jonoja ei minnekään ollut. Liput ostettiin kaikki portilta. Shoppailuunkin jäi aikaa sekä yleisesti ympäristöön tutustumiseen. Sea Worldista ei valitettavasti kokemusta. 3G kännykkä toimi moitteettomasti ja adapteria apuna käyttäen sen sai ladattua. Mitään erityisrokotuksia ei ollut meillä otettuna. Matkamme oli aivan upea!! Voisimme mennä milloin tahansa uudelleen.


    • Jottai

      Kiersimme Disney Worldin päivässä, tosin ei ollut sesonki joten jonoja ei ollut. Sea World on vielä nopeammin kierretty.

      Suosittelen: Vuokraa oma auto ja kiertele! Eräs todella kannattava vinkki (rannikolle): Vuokratkaa omaan käyttöön kalastusvene (vaikkei kalastusta erityisesti harrastaisikaan), tosi mukava päivä tulee, aavalla ulapalla vedättää uistinta, kalaa saa ja paljon, saimme mm hain. Eikä ole kauhean kallista, ainut miinus on että veneessä on ylipirteä apumies joka ei anna edes ottaa kalaa koukusta, mutta se on hänen työnsä :)

      • flausa

        Disney Worldiä ei tietenkään kierrä kokonaan millään yhdessä päivässä. Kannattaa huomioida, että Disney World pitää sisällään neljä varsinaista puistoa (Magic Kingdom, Epcot, MGM ja Animal Kingdom). Lisäksi WDW:stä löytyy vielä kaksi vesipuistoa. Jokaiseen puistoon saa helposti kulumaan yhden päivän ja varsinkin jos on hiukan ruuhkaisempi aika niin osa paikoista voi jäädä käymättä. Pääsääntö on kuitenkin että päivä per puisto riittää hyvin. Sama koskee myös Universalin kahta puistoa ja Sea Worldiä.

        Jos pitää Särkänniemen delfinaariosta tai muuten tykkää katsella eläinten esityksistä kannattaa ehdottomasti käydä myös Sea Worldissä. Erilaisten esitysten lisäksi puistosta löytyy pari hyvää vuoristorataa, jos vauhdinnälkä yllättää jossain vaiheessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1768
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1335
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1128
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      372
      957
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      827
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      775
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      644
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 42
      563
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      555
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      511
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe