Kirkon kellot juuri kertoivat pyhän ajan alkaneen. Tässä kynttelien valossa lueskelen palstaa ja nautitsen punaviiniä ja jägermeisteria kera sipsien ja dippikastikkeen! Huomenna ihana ihana sunnuntai vapaapäivä. Kylläpä tekee hyvää tällainen rauhallinen koti-ilta kaikkien kiireiden keskellä.
Hyvää lauantaita palstalaisille!
Kesä_keikkuen_tulevi
12720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ocean´s eleven (mtv3) vai tappavat ajatukset (tv4)?? =)
Lahjakas herra ripley tulee 1:ltä tai 2:lta, kato se! =)
Täällä samaa meininkiä=)
Ihana rentoutua kun sen on ansainnut!
Tulit kertomaan vl-palstalle, miten ihana ilta sinulla on viiniesi ja elokuviesi kera. Ei varmaankaan kukaan vl kadehdi. Siitä vaan.
Lasi viiniä ei todellakaan ole Raamatun mukaan synti. Jos luet klassikkokirjallisuutta, niin tottakai voit katsoa kirjasta tehdyn elokovan. Esim Teemalta alkoi tänään Mihail Bulkakovin klassikkoon perustuva sarja "Saatana saapui Moskovaan". Suosittelen.
Usko etulahjana lakihenkisyytesi anteeksi. Jeesus on sovittanut senkin!
Niinpä tein. Nyt virkeänä kahvintuoksua haistelen ja katselen keltaisia vaahteranlehtiä ikkunasta. Kaunis syysaamu. Ajattelin lähteä käymään kirkossa, onko muita menijöitä?! =)
Ja Sinulle! Kirjoituksiasi on mukava lueskella. Hienoa selvitymistarinaa vl:sta elämään, jossa koet eläväsi hyvää elämää.
Minäkin olen vl:sta irrottautunut ja löytänyt kauniin, suvaitsevan ja rakkauden täyteisen maailman, jossa on iloa ja tasapainoa... Jumalaankin uskon edelleen, mutta en uskonnollisiin dogmeihin. Kiitän jopa kasvu-yhteisöstäni, että sen kautta olen oppinut luopumaan uskonnollisista dogmeista.
Koen ja elän todeksi sitä, että Jumala rakastaa ihmistä ilman uskontoja.
Upea syyssää ja kahvintuoksua täälläkin. Jälleen edessä uusi, ihana päivä.
Noin sitä pitää elää!! =)
En usko että tämä elämä on tarkoitettu kärsittäväksi. ;)
Kärsimystä tulee ihan luonnostaan, ei sitä tarvitse itse lisätä.
Iltakuuden aikoihin kuulin myös kirkonkellojen soivan. Olin puolukkametsässä ja sankot ja poimurikin miltei täynnä. Tuntuipa hyvältä ajatella monen tunnin köykkimisen jälkeen, että seuraavana päivänä on sunnuntai ja todellinen lepopäivä.
Omaan elämääni ei kuulu minkäänlaisten päihteiden käyttö, ellei kahvinjuontia sellaiseksi lueta ;).
En tiedä, vaikuttaako kirjoitukseni raittius(kilpa)kirjoitukselta, mutta tiedetään, että naisten alkoholisoituminen voi alkaa juuri viinien siemailuista. Alkoholijuomien yhä lisääntyvistä haitoista ollaan huolissaan.
Kaikkea hyvää sinulle , "Kesä-keikkuen-tulevi", ja kaikille muillekin! Seuraava kesä on vielä monien kuukausien keikuttelujen päässä, joten nauttikaamme tästä päivästä ja hetkestä!
Syysterveisin sirkka
Joo, eipä noita päihdeasioita koskaan saa vähätellä, vaikka ei henkilökohtaisesti probleemeja niitten kanssa olisikaan. Tuolla aiemmin keskusteltiinkin siitä, että kohtuukäyttö ei välttämättä ole kaikille mahdollista eikä kaikilla ole "sisälle asennettua alkoholilukkoa" niinkuin minulla! =D Tarkoita tällä, että minulla tulee tietyn alkoholimäärän jälkeen automaattinen stoppi juomiselle.
Mikäli kohtuukäyttö luonnistuu, en näe pahaksi silloin tällöin siemaista punaviiniä terveydekseen.=) Tupakkaa en käytä ja itse asiassa tupakan savukin saa aikaan etovan olon. Mutta jokainen taaplaa tavallaan.
Puolukoita en olekaan päässyt poimimaan. Mustikoita sain kivasti pakastimeen talven varalle!
on terveellistä.
Päinvastoin kuin tupakka, josta esim. tälläkin hetkellä Helsingin rauhanyhdistyksen piha on sinisenä savusta.
Se joka sanoo ettei juo, niin tulee vain mieleen "onko sulla ongelmia alkoholin kanssa?"
Ne joilla on yrittävät siis olla juomatta. =)=)
Jos tarkoitit viestissäsi minua, minulla ei ole ongelmaa siitä, ettei milloinkaan ole edes tehnyt mieli juoda.