Eli E36:n moottoritilat ovat melkoisen sotkuiset ja tekeisi mieli toteuttaa seuraava toimenpide. Mutta minkälaisia riskejä on olemassa ja pitääkö jotkut erityiset osat suojata? Kellään kokemusta?
Moottorinpesu
nimetön
2450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...E36 ja E46 ja muitakin koneita.
Hanki muovipusseja (esim pakaste-) ja peitä laturi ja muut apu- ja sähkölaitteet.
Varaa painepesuri.
Älä tee mitään ennen kuin kone on jäähtynyt! Kuumaan koneeseen ei ole koskemista.
Sitten hyvälaatuista luiotinta muhimaan.
Käytä vaikka vanhaa tiskiharjaa lohkon pahimman skeidan poistamiseen, peltiosiin harja on liian kova joten käytä vanhaa pesusientä niille.
Huuhdo painepeurilla mutta käytä järkeä eli älä suuntaa painetta esim. ilmanottoihin, tehostimiin ja ym. mainittuihin sähkölaitteisiin.
Ellei paska irronnut, lisää liuotinta ja toista sama kuin yllä.
Pesu on hyvästä, mutta ko moottoreita korjaava kaveri kerran sanoi että puutarhaletkulla pesu ok, mutta painepesurilla saat kalliin pesun. Eli liuotinpesuainetta spray pullolla suihkuttelet, sen jälkeen harjaat jollain kohtuu pehmeällä harjalla pinnat läpi ja sitten huuhtelet miel lämpimällä vedellä.