Missä vika kun tietokone ei tunnista tulostinta. Tulee vain että "Tuntematon laite". Tulostin Canon mp160. Olen yrittänyt kaikkea mm. ottanut palomuurin pois päältä sotkemasta sen ajan että kone tunnistaisi tulostimen mutta ei... Helppii!
Tietokone ei tunnista tulostinta
Helppii!
102555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tulostimen mukana levy?
... joskus noiden kirjoittimien kanssa, melkein kaikkista merkeistä on kokemusta, ja Samsung on ainoa, jonka kanssa ei ole tarvinnut nikotella.
Yritä poistaa koneelta ensin kaikki Canoniin liittyvä ja aja asennus-CD uudelleen. Tärkeää: Widowsin oma asennusohjelma tavallisesti yrittää tunkea väliin ("Uusi laite löydetty"); sammuta se kylmästi.
Palomuuri ei yleensä häiritse, mutta virustorjunta voi häiritä, joten se pois asennuksen ajaksi.
Lycka till!
Ei alkanut toimia silti. Voisiko siinä johdossa olla vika mikä menee tulostimesta tietokoneeseen?
... johdossa vikaa, jos W kuitenkin havaitsee tunnistamattoman laitteen.
Tuplaklikkaa sitä "tunnistamatonta laitetta ja yritä asentaa ajuri Windowsin asennusohjelmalla. Varaa asennus-CD käsille ja käske ohjelman etsiä ajuria sieltä ja varmuuden vuoksi myös Windows Updatesta. Nyt pitää katsoa, ettei se CD:n asennusohjelma pääse päälle yhtä aikaa.
Onko tuolla printterillä muuten ajuria Vistalle vielä ollenkaan (vai mikä W-versio sinulla on)?
Asensitko tuon käyttöohjeen mukaisesti? Nimittäin monessa Canonin laitteessa pitää ensin asentaa ajurit ja ohjelmat ja sitten vasta liittää se värkki piuhalla koneeseen.
Jos pistit Canonin ensin koneseen kiinni ja siihen virran päälle, ajurien asennus ei enää onnistu. Pitää poistaa kaikki mikä vähänkään viittaa siihen Canoniin ja asentaa softa, liittää sitten se printteri.
Siis taisin minä eka laittaa tulostimen koneeseen mutta mielestäni nyt poistin kaikki canoniin liittyvät jutskat eikä asennnus silti onnistunut. Kokeilin tulostinta myös toiseen koneeseen ja siinä kone tunnisti heti tulostimen.
herra R.Rintterin kysymykseen käyttöjärjestelmästä.
Ja mikä käyttöjärjestelmä on siinä "toisessa koneessa"?
... käyttiksen lisäksi: Canon ja HP tleensä vaativat, ettei printteri saa olla kytkettynä koneeseen. Yleensä asennuksksen ediatyessä tulee kehote kytkeä USB-piuha.
Tässä koneessa (mihin mp160 pitäisi asentaa) on käyttiksenä XP Home Edition. Ja tuossa toisessa koneessa on XP Office.
Poista se windows...
Mutta minkästeet Ei se on se nyl ky joka sellasta täällä hokee kun sen Peräkämmaarissa tuoksu leijuu tuimana.