muumiotauti

kapunkilainen

Onko jotain hyvää keinoa muumiotaudin torjuntaan. Muutkin kuin kirves ja saha.

9

4256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Millamarjatta

      kerää tarkasti kaikki saastuneet omenat pois (puiden altakin) ja joko poltat ne jossain pannunpesässä, hautaat syvälle maahan taikka keräät jätesäkkiin ja viet ne kaatopaikalle.

      pöpöt eivät tuhoudu kuin hyvin kuumassa taikka hyvin kylmässä (maahan kaivettuna pakkanen tuhoaa talvella ne). omenat pitää tosissaan kaivaa tarpeeksi syvälle, ja kauas puista, jottei tauti leviä.

      muutoin tauti leviää tuulen mukana, ja siksi saastuneiden omenien tuhoaminen on ensiarvoisen tärkeää. samalla kannatta kysellä onko naapureilla samoja ongelmia ja tehdä yhteistyötä heidän kanssaan.

      Googlettamalla löytyy varmaankin lisää tietoa.

      Onnea hävittämiseen :)

    • Usko pois

      Muumiotautista puuta voi kuulemma kastella virtsalla,sen pitäsi taittaa muumiotaudilta terää.

      • ?????

        Juuristoko kastellaan vai pitääkö kyseinen tuote ruiskuttaa oksistoon? (Jos juuristo kastellaan, niin kai sitten mikä tahansa typpilannoitus käy?)


      • vihriäinen
        ????? kirjoitti:

        Juuristoko kastellaan vai pitääkö kyseinen tuote ruiskuttaa oksistoon? (Jos juuristo kastellaan, niin kai sitten mikä tahansa typpilannoitus käy?)

        Ureaa suihkutetaan nimenomaan oksille, ei juureen, varsinkaan loppu kesästä.


    • voit

      myös ostaa ureapitoista lahoamisen/ kompostoinnin edistämiseksi tarkoitettua valmistetta , jauhemaista . Maksoi n, 9E 5l . Sekoita pari kourallista 5 l vettä ,ruiskuta omenapuu ja sen ympärystä pieneltä alalta . Kokeilla en ole vielä ehtinyt , mutta tällaisen neuvon sain omalta puutarhuriltani .Siis ruiskutus nyt syksyllä .

      • ohje

        tietenkin ennen ruiskutusta .


      • kapunkilainen

        Ureaa olen sekoittanut veteen ja kastellut sillä kasvupaikkaa. Pitää ehkä kokeilla puun ruiskutusta.


      • ?????
        kapunkilainen kirjoitti:

        Ureaa olen sekoittanut veteen ja kastellut sillä kasvupaikkaa. Pitää ehkä kokeilla puun ruiskutusta.

        selitys tuli alempana.


    • katzuum

      Tuo ensimmäinen ohje on hyvä. Kuitenkin muumiotautiset omenat on syytä hävittää tontilta kokonaan eikä haudata niitä, koska siellähän se sienitauti oikein muhii ja joskus pöllähtää taas esiin. (Jos kaivat omenat syvälle maahan jottei tauti leviä, silloin ei myöskään pakkanen pääse tautiin puremaan). Puun vuotuinen oikea leikkaus jotta oksasto on avonainen on tärkeä seikka muumiotaudin ennaltaehkäisyssä. Eli puun kunnosta huolehtiminen ja oikea tautisten omenien hävitystapa on oikeat keinot. Tietysti jos naapurin puussa on tautia eikä naapuri tee asialle mitään voitte vaikka ruiskuttaa kakkaa puihinne jos uskotte moisten keinojen auttavan ...:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      203
      6370
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      75
      4816
    3. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      81
      4750
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      101
      4618
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      97
      2801
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      7
      2302
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2235
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1727
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1654
    10. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      58
      1627
    Aihe