turvotusta sai helpotettua.Kuukausi on tullu rännättyä ja se näkyy...Raitis:ideoita?Loppuvuosi selvinpäin.
Millähän tuota
15
1102
Vastaukset
- Aina Holi
Naamavärkki on noin viikon kuluttua jo ihan kuosissa noinkin pitkän putken jälkeen. Voit tietysti ostaa nesteenpoistopillereitä luontaistuotekaupasta, harrastaa kevyttä liikuntaa, jättää suolan ja kuplajuomat olemattomiin. Vitamiineja kannattaa muistaa ottaa myös ja syödä paljon kasviksia ja hedelmiä.
Miten muuten meinasit olla loppuvuoden juomatta? Siis millä keinolla?- aattelin.
tahdonvoimalla olla juomatta.Onko tosiaan niin että viikko?Täytyy metästää niitä nesteenpoisto aineita.Pää on kuin pallo.
- U-Ö.
Vailla mitään keinotekoista kemiaa luonnontuotteet auttavat turvotuksen poistoon.
Keräkaali on aivan hyvää tuoresalaatin perusaineksena, ja se laittaa munuaisiin vauhtia.
Toinen hyvä lajike on sitrushedelmät; appelsiini, mandariini, greippi tai sitruuna sokerilla.- huomenna..
koitetaan.Keräkaalia siis ja sitruksia.Kiitos.
- sAAmari
veikkaisin että turvotuksen poistaminen on murheistasi tällä hetkellä pienimpiä. Kuukauden rännäämisen jälkeen kannattaa varautua muutamaan hikiseen "pitkien puukkojen yöhön", ja kun alkaa helpottaa niin sitten tarvitset työkaluja mielihaluja vastaan taistelemiseen.
Mutta olet päättänyt pärjätä tahdonvoimalla, joten toivottavasti sitä riittää.
Nesteenpoistossa auttavat mansikat, sitrushedelmät ja selleri. Vältä vissyä mutta juo paljon vettä. Kahvikin poistaa nestettä, mutta luulen että tulevina öinä saat sydämentykytyksiä ilman kofeiiniakin.- uneton
yö tässä jo selvitty,kai se toinen menee jo helpommin...
- tulee joskus
uneton kirjoitti:
yö tässä jo selvitty,kai se toinen menee jo helpommin...
vasta parin päivän päästä. Siis jos aika rankka putki on takana. Unettomuus voi iskeä.
- perustelut
miksi vissyä pitää välttää????
- pakardi
perustelut kirjoitti:
miksi vissyä pitää välttää????
välttää, paskapuhettta. Jotkut vaan kuvittelee että ne hiilihapot muka turvottaa.
- = suolaa
perustelut kirjoitti:
miksi vissyä pitää välttää????
Myös vähäsuolaisia vissyjä on myynnissä mutta suolaa niissäkin on.
- ketään turvota
pakardi kirjoitti:
välttää, paskapuhettta. Jotkut vaan kuvittelee että ne hiilihapot muka turvottaa.
vaan vissyveteen lisätty natrium, suola.
- calmato
Alkoholi tuhoaa varsinkin B-vitamiineja, joten nesteenpoiston, joka on jo neuvottu (kaali, hapankaali, mansikat, karpalot, selleri ja varsiselleri, sitrushedelmät, runsas haalean vihreän teen, tavallinenkin käy ja yrttiteet, kuten lehmus ja kamomilla juominen) lisäksi tarvitset runsaasti B-vitamiineja. Hyviä lähteitä ovat kokojyväleipä, vehnänalkiot, kaurapuuro, pähkinät, myslit. Vilja ja kasvikset myös hoitavat ryyppäämisestä rääkkääntynyttä suolistoa.
Raitis ulkoilma ja rauhallinen kävely tekee myös hyvää, samoin uinti, kovin rankkaa saunomista ei kannata alkuviikkoina harrastaa.
Saatat tarvita myös kunnon lääkärintarkastuksen, jossa selvitetään tilanne. Oma terveyskeskus auttaa.
Hyvää syksyä ja raittiita päiviä päivä kerrallaan. Tiukan paikan tullen auttaa viinanhimoon tumma suklaa, joka on muutenkin terveellistä, patukkaa siis taskuun. Toisilla auttaa myös lakritsi.
Terveisin:
raittiin alkoholistin muija - ex- raitis
Suolen toiminnalla on suuri merkitys turvotukseen. Toisin kuin luullaan suolen toiminnalla on suurempi merkitys turvotukseen kuin pelkästään nesteiden poistumisella kehosta kusiröörin kautta.
Kaikki jotka ovat dokanneet pitkiäkin aikoja tietävät että suolen toiminta menee sekaisin paljosta alkoholin juomisesta. Tässä on yksi tärkeimmistä turvotuksen syistä. Yleensä juomattomalla kaudella (tai raittiina) suoli ei toimi samalla tavalla kuin alkoholia käytettäessä, joten suolen toiminta joka päivä pitäisi jotenkin taata.
Eli jos aiot olla loppuvuoden selvinpäin niin suosittelen lämpimästi paastoa. Mutta jos et paastosta noin muuten ole kiinnostunut, niin paastoon liittyvä suolihuuhtelu on juttu jota kannattaa kokeilla turvotuksen poistamiseen ja terveempien elämäntapojen aloittamiseen. (esim. aina hyvännäköiset alkkis- Hollywoodtähdet ovat tienneet tämän jo kauan) Karmealtahan se kuulostaa jos sitä ei ole koskaan kokeillut. Eikä se mitään mukavaa olekaan, mutta tulos on parempi kuin millään sellereillä tai ananaksilla.
Eli mene luontaistuotekauppaan tai apteekkiin kysymään suolihuuhtelupussia, (jos et kehtaa kysyä pelkkää suolihuuhtelupussia, osta koko paastopaketti esim. Vogelin, josta sellainen löytyy). Jos tunnet että on ummetusta, ota ensin jotakin laksatiivivalmistetta (esim. Laxoberon on todella tehokas kovaan vatsaan, mutta lievempiäkin on jos vatsa ei ole kovalla). Pääasia että saat suolen toimimaan ensin kunnolla ja suorita sen jälkeen suolihuuhtelu ohjeiden mukaan vesiperäruiskeella. Se kannattaa tehdä niin monta kertaa että ulos tuleva vesi on suht. kirkasta.
Joko ällöttää? ;-)
No eipä mitään. Ällöttää tai ei, se kannattaa jos todella haluaa eroon turvotuksesta. Ja sen voi tehdä yksin.
Varaa aikaa koko päivä tälle toimitukselle koska se on tärkeää että pystyt keskittymään asiaan ja rentoutumaan yms. Tämän toimituksen jälkeen ota ennen mitään muuta suuhunpantavaa jotakin maitohappobakteerivalmistetta kuten gefilusta (esim. sokeriton tehojuoma tai kapseli) tai asidofilusta ja odota väh puoli tuntia ennen kun laitat mitään ruokaa suuhusi. Koska vesiperäruiske on ensin puhdistanut suolenseinämää kaikenlaisesta paskasta tekee maitohappobakteeri hyvän bakteeripohjan eli immuniteetin puhdistuneelle suolenpinnalle ennen muuta sinne menevää tavaraa. Lisäksi se vähentää vatsan turvotusta.
Juo paljon vettä, ja suosi luontaisia mineraalivesiä koska niissä on mineraaleja joita poistuu elimistöstä huuhteluiden mukana.
Vatsa saattaa olla jonkin aikaa huuhteluiden jälkeen vielä turvonnut hiukan (iso turvotus ei ole normaalia ja on merkki siitä että vettä on jäänyt suolistoon) mutta yleensä heti huuhtelun jälkeen esim. silmät ovat kirkkaammat ja kasvot vähemmän turvonneet.
Varaudu jatkuvaan kusihätään muutaman seuraavan tunnin aikana, mutta muista että juuri se poistaa turvotusta, ja juuri sen avulla kehosta poistuu kuona- aineita. Ja tietysti katso sen jälkeen mitä laitat suuhusi jotta turvotus ei palaa esim. liian suolaisen ruuan mukana.- hidasta vauhtia!
Tässä ap. kysyi neuvoja naamanturvotukseen ja sinä vastaat noin. Miksi?
- ex- raitis
hidasta vauhtia! kirjoitti:
Tässä ap. kysyi neuvoja naamanturvotukseen ja sinä vastaat noin. Miksi?
"Tässä ap. kysyi neuvoja naamanturvotukseen ja sinä vastaat noin. Miksi?"
Koska mainitsemani keino todella auttaa erityisen hyvin mm. naaman turvotukseen. Kukaanhan ei tosiaan pakota keinoa kokeilemaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21978Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685