Jumalan eteen voi tulla vaikka alastomana

kohai

Tuolla wicca-keskustelussa keskusteltiin kaavuista ja mainittiin sekin, että Wiccalainen tulee Jumalattaren/Jumalan/Jumalten eteen jopa alastomana omana itsenään. Haluan esittää asiasta oman mielipiteeni.

Meille jokaiselle on annettu keho, jonka kanssa meidän pitäisi kyetä elämään sovussa, eli siis ihmisen tulee hyväksyä oma kehonsa sellaisena kuin se on ja tuntea vartalonsa sekä sisäisesti, että voimavarojen puolelta. Seksuaalisuus on arvokas, ihana ja tärkeä asia, sitä voi pitää "Jumalan lahjana", ei sitä pidä rajoittaa eikä hävetä. Jumala ei aidosti tule sen paremmin palvelluksi kaavussa tai alasti, kysymys on rohkeudesta tulla oman uskonnon edustajien eteen rehellisesti - sitten vaikka alasti. Jos he ovat omaa väkeä heidänkin tulee voida suhtautua ihmisvartaloon luonnollisesti, tietenkin toisen koskemattomuutta kunnioittaen jos tämä niin haluaa.

Minulle luonnollinen tapa on pukeutua meditaatiohetkeä varten Japanilaisten kamppailutaitojen Gi-asuun ("judo-puku") ja housujen päälle voin vielä sitoa housuhameen, eli Hakaman. Asu on kevyt, se pitä kehon meditaatiohetken aikana jokseenkin lämpimänä ja peittää, ihon suurelta alalta, joskin tällä seikalla ei ole mitään merkitystä. Suhteeni omaan kehooni on luonnollinen, tunnen vartaloni voimavarat, hallitsen kehoni enkä häpeä näyttää sitä, olemmehan me suihkussa ja pukuhuoneessakin alasti saunasta puhumattakaan. Jumalalle en ole sen huonompi gi:hin pukeutuneena kuin alastomanakaan, hän ottaa minut vastaan ihmisenä joka tapauksessa jos on ylipäätään olemassa.

Miksi tarvittaisiin tiukkoja uskonnollisia pukeutumissääntöjä? Palvelkaa uskontonne Jumalia tai Jumalatarta vaikka alastomana, hyväksykää oma kehonne, tutustukaa siihen ja asuttakaa vartalonne - Sitten teidän on helpompi hyväksyä myöskin toisen ihmisen keho ja alastomuus.

3

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maagikko.

      Olen aina ihmetellyt miksi naisten pitää peittää hiuksensa,jo historian hämärästä tuollainen tapa on tullut jonkun kateellisen harvahiuksisen katkeruusesta..... Ihmis keho on temppeli jota vaalimme parhaan kykymme mukaan. Alasti synnyimme alasti kuolemme. Mitään ukaan ei saada.

      • Porkkana

        Mä ainakin kuolen vaatteet päällä.


      • Agnosos
        Porkkana kirjoitti:

        Mä ainakin kuolen vaatteet päällä.

        Älä ole niin varma asiasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3633
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2284
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1895
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1628
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      83
      1335
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      17
      1312
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe