Todennäköisesti e39 hinta halpenee kun uusi 500-sarjalainen tulee myyntiin. Osaako kukaan arvioida miten paljon tuo hinta tippuu, ja miten nopeasti? Toinen mahdollisuus on että hinta vain nousee. Entä vanhemmat e34 koriset, vaikuttaako niitten hintaan tuo uuden sarjan tuleminen?
e39 halpenee
Juha
71549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Johan sen hinta on laskenut huomattavasti, kun automaatin saa samaan hintaan. Tuskinpa hinnat enempää laskee, myyntikin on kuitenkin kohtuullista, vaikka uusi malli on jo kaikkien tiedossa.
Tarkoitin käytettyjä malleja. Laskeekohan ne sitten kun uusi 500-sarja on myynnissä, vai pysyykö hinta samana? Itse veikkaan ettei hinta paljoa tipu, jos ollenkaan
Hinnat taatusti laskee ja käytettyjä tulee entistä enemmän markkinoille joka taas laskee hintoja. Myyntiin/vaihdossa tulee nyt myös faceliftin jälkeisiä E39:iä ja se taas laskee alle 2000 vuoden mallien hintoja. Tuo siis Saksassa, Suomen neuvostotasavallan tilanne taas tuntuu aika pysähtyneeltä. E39 pyyntihinnathan ovat muutamaa piristävää poikkeusta lukuunottamatta melkein samalla sikamaisella tasolla kuin vuosi sitten. Suomessakin E39:n hyvityshinnat vaihdossa uuteen varmasti romahtaa uuden mallin tultua mutta kauppojen pyyntihinnat pysynee vielä hetken pilvissä.
..jahka saadaan kamat kilpiin. Ensi kesänä on hinnat aivan toisella tasolla. Itse myisin nyt jos ei olisi tarkoitus "ajaa loppuun".
Moi !
Totta kai halpenee, aina ja joka vuosi.
Esimerkkejä on niin bemarista kuin muistakin merkeistä. Eihän tässä mitään ihmeellistä ole.
Hintojen alamäki on oman havaintoni mukaan hiukan jyrkentynyt viimeisen puolen vuoden aikana.
Näin on käynyt aina ennen ja käy taas kerran. Entistä parempia autoja saatavana kohtuuhintaan.
Ei autoja sijoituskohteeksi yleensä ostetakkaan. Kun olet rahat autoon laittanut niin niiden perään on turha enään itkeä. Mennyttä mikä mennyttä.
Hei hyppäsin tulevaisuuteen ja voin kertoa, että kyllä hinnat putosivat.
E34 alkaa muuttua klassikoksi, nopeat mallit( 525m50 - M5) ja hinnat pysyvät varmaan samoissa, laskee ehkä hieman vielä. E39:ssä tippuu hinta vielä varmasti ja koko korimallia ei voi luokitella minkään sortin klassikoksi. Olen huomannut että 300-sarja E30-koriset ovat nostaneet hintojaan paljon, niitä ei tosiaan enään juuri ole, varsinkaan 323-325 malleja.