En malta opiskella!

Minua kiinnostavat kaikki muut asiat opiskelun sijasta, kuten esimerkiksi kavereiden kanssa olo, musiikin kuuntelu, liikunta jne. Opiskelen nyt yliopistossa ja jotain pitäisi tehdä asialle. Olisiko teillä ehdotuksia, jotka varmasti toimisivat?
5740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ongelmasi tulee ratkaistuksi viimeistään ensi keväänä, kun Kela pudottaa sinut tuensaajien listaltaan suoritusten vähyyden vuoksi. Sitten ei tarvitse enää huolehtia muusta kuin työpaikan hankkimisesta.

Voit tietysti ruveta harkitsemaan vaihtoehtojasi jo nyt. Opiskelija on aika turvatussa asemassa koululaisaikojensa ja aikuisaikojensa välissä, mutta vain jonkin aikaa. Kaukokatseisuus kannattaa - poppakonsteja ei ole.

Äänestä
  • "Opiskelija on aika turvatussa asemassa koululaisaikojensa ja aikuisaikojensa välissä"

    No vittu johan pomppas.. Sinunko mielestä opiskelia elämä on turvattua rahan puolesta..?? Et ole tainnut itse opiskella ja venyttää penniä!!!tai sitten olet syntynyt kultalusikka..

    Äänestä

muut pakertaa surkeassa palkkakuopassa ajaen velkamersulla velkaomakotitalon pihaan syöden velkaruokaa,sä vaan lepattelet opintolainalla ympäriinsä ilman kiinnekohtaa, vailla huolia työpaikasta, et tarvi nousta aamulla aikaseen,voi vaan maata rapuloissaan ja kuunnella jytämusaa.
Karu totuus sitten ppaljastuu nelikymppisenä, kun omaisuutta on persaus, ja sekin kahdesta kappaleesta!

Äänestä

Anna itsellesi lupa tehdä esim. viikonloppuna kaikkea sitä mitä haluat. Älä edes ajattelekaan koulujuttuja. Mutta viikolla ota iseäsi niskasta kiinni ja tee hommia. Palkitse itsesi esim. kahden tunnin ahkeroinnista käymällä kahvilla kaverien kanssa tai katsomalla töllöä.
Et uskokaan kuinka ihanalta tuntuu tehdä jotain mukavaa, kun tietää todella ansainneesa sen!
Ja käy aina luennoilla. Voi tuntua tylsältä istua, mutta se kannattaa. Tentissä sen viimeistään huomaa.
Ja kun on istunut luennolla pari- neljä tuntia, niin periaatteessa siinähän ne päivän hommat jo olivatkin. Tenttiin luku on sitten asia erikseen.

Äänestä
  • mulle toimi tuo kela =) eläessään en itteeni sihen jamaan saata et itku kurkussa saa odotella päätöstä et jatkuuko tuki ja mistä rahat vuokraa jos ei jatku.. =)onneks ei ihan ranttaliksi menny,suorituksia tullu mut aina muutamasta jääny..nyt löytyy aikaa opiskelulle vaikka ja kuinka :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija362 kirjoitti:

Minua kiinnostavat kaikki muut asiat opiskelun sijasta, kuten esimerkiksi kavereiden kanssa olo, musiikin kuuntelu, liikunta jne. Opiskelen nyt yliopistossa ja jotain pitäisi tehdä asialle. Olisiko teillä ehdotuksia, jotka varmasti toimisivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu