Kuolinsyytutkimus

Onko olemassa jokin aikaraja, jonka sisällä kuolinsyytutkimus olisi saatettava loppuun asti ja annettava tieto sen tuloksista lähiomaisille? Kyseessä on oikeudellisen kuolinsyyntutkimuksen tulokset.
2407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei tietenkään. Esim. eihän niitten kesäisten myrkytysjuttujen oikeuskemialliset tulokset ole vieläkään valmistuneet.

Äänestä

Kuolemansyyn selvittämistä koskevat laki kuolemansyyn selvittämisestä ja asetus kuolemansyyn selvittämisestä sekä lääkintöhallituksen yleiskirje n:o 1789.

Laissa edellytetään toimittavan viivytyksettä, mutta mitään eksakteja aikarajoja ei ole asetettu.

Asiasta tarkemmin:
http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Kuolemansyyn_selvittäminen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omainen... kirjoitti:

Onko olemassa jokin aikaraja, jonka sisällä kuolinsyytutkimus olisi saatettava loppuun asti ja annettava tieto sen tuloksista lähiomaisille? Kyseessä on oikeudellisen kuolinsyyntutkimuksen tulokset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu