Painetta hintojen laskuun

Pohjois-savossa asuntokauppa käynyt alennetuin hinnoin. Juttelin tutun välittäjän kanssa noin kuukausi sitten,kertoi monen kohteen menneen jopa -30% (omakotitaloja)samalla monessa kohteessa on pyyntihinnassa tultu euromääräisti 15k€-30k€ alaspäin.Moni kohde myös poistunut listoilta ja tullut pian uudestaan,myyntiajat saattavat olla jopa 1v -2v.
4344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

-30% ja 15..30 k€.
Asuntoja myydään nyt sitten jollain 35.000 €-70.000 eurolla?

Äänestä

voisitko joskus kertoa kuinka monta tuttua sinulla oikeasti on,
kerrot aina eriskummallisia juttuja kuinka
tutut välittäjät ovat puhuneet -30% ?

tiedän, ei tuolla nouse, muta ei normaalisti mitattavin keinoin ole 30 % laskenutkaan.

Mutta Tamperetta etelämmässä nousee että rytisee.

Äänestä
  • Oletkohan huomannut että markkinoilla on aivan liian kovasti hinnoiteltuja kohteita. vai ostitko itse sellaisen ja maksoit lähes täyden hinnan kun pyydettiin. vai oletko kenties näitä uusvälittäjiä jotka keplottelevat mielikuvilla hienosta ja hyväkuntoisesta asunnosta jossa remonttikustannukset nostavat vielä todellisen hinnan paljon uutta kalliimaksi. Jos miettii alueellisia rakennuskustannuksia niin eteläsuomessa on varmasti kovemmat ja hinnat pysyvät pidempään korkealla.mutta
    täällä rakennuttaminen ei maksa niin paljon.Esim uuden neliöhinta pyynti on 1750€ ja myydään 1650€ ja 20 vuotta vanhan remontoidun talon 1900€ eli mitä sinä maksaisit tästä vanhemmasta neliöltä.

    Äänestä

  • herja kirjoitti:

    Oletkohan huomannut että markkinoilla on aivan liian kovasti hinnoiteltuja kohteita. vai ostitko itse sellaisen ja maksoit lähes täyden hinnan kun pyydettiin. vai oletko kenties näitä uusvälittäjiä jotka keplottelevat mielikuvilla hienosta ja hyväkuntoisesta asunnosta jossa remonttikustannukset nostavat vielä todellisen hinnan paljon uutta kalliimaksi. Jos miettii alueellisia rakennuskustannuksia niin eteläsuomessa on varmasti kovemmat ja hinnat pysyvät pidempään korkealla.mutta
    täällä rakennuttaminen ei maksa niin paljon.Esim uuden neliöhinta pyynti on 1750€ ja myydään 1650€ ja 20 vuotta vanhan remontoidun talon 1900€ eli mitä sinä maksaisit tästä vanhemmasta neliöltä.

    "Oletkohan huomannut että markkinoilla on aivan liian kovasti hinnoiteltuja kohteita."

    >>>> Olen, minulla on jo 2-7 kk ollut myynnissä oma ja yksi vuokra-asunto, eli jos joku haluaa niin kyllä myyn.
    Viime Jouluna myin yhden, jatkuvasti matkatöissä olevalle, käväisi lomallaan sijoittamassa suomessa.

    Uusista , raivareista varsinkin voin vakuuttaa että ovat monella tavalla erilaisia,
    uskon että nyt uusissa on sellaisia jotka ovat jo 10 v kuluttua huonompia kuin vanhemmat.

    Vaikka pohja ja salaojat tehdään nyt paremmin, on useita epäilyttäviä ratkaisuja.

    Ja onhan se totuus että hinta ja voitto sanelevat rakennustavan, ei laatu enää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


herja kirjoitti:

Pohjois-savossa asuntokauppa käynyt alennetuin hinnoin. Juttelin tutun välittäjän kanssa noin kuukausi sitten,kertoi monen kohteen menneen jopa -30% (omakotitaloja)samalla monessa kohteessa on pyyntihinnassa tultu euromääräisti 15k€-30k€ alaspäin.Moni kohde myös poistunut listoilta ja tullut pian uudestaan,myyntiajat saattavat olla jopa 1v -2v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu