enää ei

miksei poliisit,vanhemmat ,kukaan puutu nuorten kasvavaan huume ongelmaan ? Tietyt tyypit ihan vapaasti myy ja kiristää nuorta sukupolvea.Tää ei lopu hyvään.
Terveisin Pappa
4843
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja ketkä rupee pyörimään, niin on jo menetetty. Näin se vaan menee. Se porukka yleensä takertuu, kuin takiainen, että saadaan kaveri porukkaan. Silleen se vaan kasvaa ja mitä pidemmälle meet, niin pois pääseminen tulee vaan vaikeammaksi. Jopa saa pelätä henkensä puolesta. Pahimmillaan jo lähempienkin puolesta, mutta näillä leveys asteilla se on viellä harvinaista. Mutta asiaan pitää suhtautua tiukasta ja poliisin pitäisi olla enemmän jalkamiehenä katukuvassa. Joka siviileinäkin, niin pääsisvät näihin joukkioihin kiinni. Virkapuvussa se on vakeampaa.

Äänestä
  • että "ketkä rupee pyörimään on jo menetetty". Ei se ihan noin ole. Varhainen puuttuminen on tietysti tärkeää, mutta niin on myös hoitotoimet niille, jotka ovat jo aineita käyttäneet!

    Äänestä

Kerrostaloissa pitäisi enemmän välittää!!! Nuorisolle avataan ovet päihteisiin = paapotaan ja lässytetään; tupakkapaikka/ryyppypaikka on tärkeä, ainakin se muutamien toimesta on pihamaalle kyhätty. Miten nuoriso oppii normaaliin elämään kun osoitetaan että päihteitten käyttö on mukavaa ja "status"????

Äänestä
  • Kuri pitäis kakaroilla olla. Ei tule yhtään mitään tällä menolla. Paapotaan ja lellitään ja lässytetään että eihän se meidän kullannuppu. Kakara ruinaa kymmenvuotiaana äidiltään tupakkarahaa ja äiti antaa, kun eihän sille nyt mitään enää voi kun se on jo opetellut polttamaan. Ollaan yöt pois kotoa ja jos äiti soittaa perään niin haistatellaan ja lyödään luuria korvaan. Sitten vanhemmat valittaa että ei oo kivaa kotona kun tyttö huutaa ja riitelee aina. Kun nyt on näin niin miten on muutaman vuoden kuluttua?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi ymmärtää kirjoitti:

miksei poliisit,vanhemmat ,kukaan puutu nuorten kasvavaan huume ongelmaan ? Tietyt tyypit ihan vapaasti myy ja kiristää nuorta sukupolvea.Tää ei lopu hyvään.
Terveisin Pappa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu