Joo, tässä on nyt tullut tuota nimiasiaa mietittyä ja yksi tytön nimi on jo alkuraskaudesta pyörinyt mielessä. Nimi on "Ia".
Monia huomattavasti tavallisempiakin nimiä olen miettinyt niin mielessä kuin paperilla, mutta aina se tuo Ia vaan jostain takaraivosta pomppaa parhaana vaihtoehtona esiin :D
Eli mitä mieltä olette nimestä "Ia"? Hyvinhän se suomalaiseen suuhun muotoutuu "Iiana" tai "Iijjana", mutta entäs sitten esim. koulumaailamassa. "Ia Möttönen, luokka Ia"?
IA?
10
3019
Vastaukset
- tosissasi?
Minusta Ia ei kuulosta edes nimeltä, ja se on liian lyhyt nimeksi. Eikö muka mikään muu nimi kelpaa...?
- Ian mutsi?
ja kelpaa kyllä muukin, en minä nyt ihan älyvapaata nimea ala lapsparalle oman pakkomielteen takia antamaan.
Tosin en pidä tuota nimeä läheskään niin älyvapaana kuin jotain Rebekka Aleksandrioita tms.
Kuitenkin ajattelin nyt vaan heittää tuon nimen tänne keskusteluun :D - Liisa-Maria
Ian mutsi? kirjoitti:
ja kelpaa kyllä muukin, en minä nyt ihan älyvapaata nimea ala lapsparalle oman pakkomielteen takia antamaan.
Tosin en pidä tuota nimeä läheskään niin älyvapaana kuin jotain Rebekka Aleksandrioita tms.
Kuitenkin ajattelin nyt vaan heittää tuon nimen tänne keskusteluun :DVanha marttyyrin nimi. Nimipäivä on suomalaisen ortodoksisen kalenterin mukaan 11.9.
- Ia et Ea
Ian mutsi? kirjoitti:
ja kelpaa kyllä muukin, en minä nyt ihan älyvapaata nimea ala lapsparalle oman pakkomielteen takia antamaan.
Tosin en pidä tuota nimeä läheskään niin älyvapaana kuin jotain Rebekka Aleksandrioita tms.
Kuitenkin ajattelin nyt vaan heittää tuon nimen tänne keskusteluun :DJa toinen kummajainen on Ea=ensiapuasema!?Kivat lapselle koulussa tiedossa.
- Kukkakimppu I
itse epävarma siitä, kannattaako lapselle antaa nimeksi Ia, voit harkita vaikkapa seuraavia:
Chia, Fia, Kia, Mia, Pia, Ria, Tia
Tai sitten nimiä
Julia, Maria, Serafia, Sylvia tms., jonka voit halutessasi lyhentää lempinimeksi Ia.
Ia ääntyy helposti Ja tai sitten Aia.
Minun takaraivostani pompahtaa jokin pikkutuhma kuvaus hevosesta, jonka nimi oli Io. Olisiko jossakin Väinö Linnan kirjassa? - ambrea
Iia? tai huomattavasti paremmalta minun korvaan kuulostaisi Iina tai Iisa. Luulisin että Ia-nimen kanssa vois tulla myöhemmin kysymyksiä tavallisempia nimiä enemmän...mikä sun nimi on??? tai miten kirjoitetaan? tai nimen lukiessa herää kysymys sanotaanko se Ia,Ea,Ja vai Iia.
- ehdotus
Ihan hyvin voit antaa sen tytölle nimeksi. Ei se ole mielestäni sen kummempi nimi kuin tavallisemmat Pia, Mia, jne. Itse kirjoittaisin nimen kuitenkin muodossa Iia, kahdella i:llä. Näin siis jos ajattelit lausuvasi nimen kahdella i:llä. Lausuntatavasta ei silloin olisi epäselvyyttä. Ja nimiä ja noita i:n määriä joutuu joka tapauksessa tavaamaan ihmisille, siitä ei kannata ottaa stressia.
Tunnen yhden Ian eikä eikä hänen nimestä ole koskaan ollut ongelmia. Minusta paljon selvempi nimi kuin jotkut ihan ihme väännökset. Ia on nätti ja löydät varmasti kivan toisen nimen sen perään :)
- Olga
Tosi ihana nimi!
Ia on kreikkalainen nimi, joka tarkoittaa orvokkia.
Venäjän kielessä nimessä on vain kaks kirjainta ja musta se on tosi hieno ja selkei nimi.
Olen itte harkinnu antaa omalle lapselles tommoisen nimen. Aika mielenkiintoista ku juuri tänään rupesin ettimään, ett onko Suomessa tällaine nimi))
- Anonyymi
Minun nimeni on Ia :D tiedän olen erittäin myöhässä tämän asian kanssa mutta 🤷🏼♀️ Nimi monesti kuullaa ”kia, pia, tia, ilja, milja” 😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863