kuorikkeella eroon nurmesta?

sarppa73

Olen istuttanut isohkon alan tuijilla ja perennoilla .Nyt mietin millä keinoin eroon nurmikosta istutusten ympärillä? Auttaako kuorike vai pitääkö nurmi poistaa lapion tai rounupin kanssa?

2

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vihriäinen

      Kuorike ei auta monivuotisiin kasveihi, eli tässä tapauksessa nurmikkoon. Roun up ei ole paha vaihtoehto, kunhan on tarkka ettei sitä osu suojeltaviin kasveihin. Vanhanaikainen ja suhteellisen hyvä tekniikka on ensin kevyesti kitkeä/leikkata ei toivotut kasvit ja peittää ne sitten jollakin valoa läpäisemättömällä materiaalilla kuten sanomalehti tai mansikkakangas. Peite pidetään paikallaan yhden kasvukauden ajan tai ainakin puolet siitä. Jos sanomalehden tai mansikkakankaan ulkonäkö ei miellytä silmää voi päälle levittää ohuen kerroksen kuoriketta tai koristesoraa.

      • sarppa73

        Kiitos kiitos kiitos! Helppo vanha konsti enkä olisi itse tullut ajatelleeksi että tässäkin tepsii!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4341
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      46
      3606
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3462
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3379
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3360
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2534
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2414
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1784
    Aihe