Luovuitko televisiosta?

En tiedä onko asiasta keskusteltu, mutta kysyisin palstan keskustelijoilta luovuitteko televisiosta digiaikaan siirryttäessä tai jo aiemmin?

Itse luovuin ja ei tee yhtään pahaa vaan päinvastoin on vapaampi olo ja enemmän aikaa johonkin järkevään ja kehittäväänkin.
10631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Meillä on ollut digi telkku jo kauan. Isäntä sitä enemmän katselee, urheilua, uutisia ja ajankohtaisohjelmia. Minä taas seuraan kotikatua, kovaa lakia, ja lauantain saksalaisia dekkareita, ja uutisvuotoa.

Äänestä

Lähetykset näkyy tuohon helmikuuhun saakka ilman mitään boksia, sitten ajattelin ostaa tietokoneeseen digivirittimen plus muun, jotta voin katsoa ohjelmia. Tuo digiboksi kun vaikuttaa aika keskeneräiseltä tekeleeltä, isovanhempieni luona kun olen digiboksin kautta ohjelmia katsellut (otti se vähän päähän, kun yritin katsoa Teemalta tulevaa japanilaista leffaa ja puolen tunnin välein tekstitys näkyi vartin verran, sitten taas puolen tunnin tauko eikä japaninkielen taitoni ole kovinkaan kummoinen, muutenkin kuulemma ollut nimenomaan tekstityksen kanssa ongelmia eivätkä isovanhempani osaa ruotsin ja suomen lisäksi muita kieliä..). DVD:t olenkin katsonut koneella jo kauan, joten tavallaan luovun telkkarista =)

Äänestä

Tietokoneelta pystyy melkein kaiken katsomaan vielä ainakin ilmaiseksi poikeuksiakin on ohjelmissa.

Saksassa taisi laki muuttua siihen, että tietokoneen kautta katsotut tv- ohjelmat olisi maksullisia.

Onhan meillä noita telkkareita mutta esim. huomisen salkkari jakso on 2x koneella ollut perjantaista lähtien.

Äänestä
  • Vai näkeekö jostain salkkaritkin ilmaiseksi ?

    Äänestä

  • sitä maksullista pätkää? kirjoitti:

    Vai näkeekö jostain salkkaritkin ilmaiseksi ?

    Löytää paljon kivaa, kun vaikka juuri viikon salkkari jaksoja, uusimmat elokuvat, musiikit.

    Äänestä

  • n.sorsa kirjoitti:

    Löytää paljon kivaa, kun vaikka juuri viikon salkkari jaksoja, uusimmat elokuvat, musiikit.

    Löytyykö ne ohjelmat niin, että kirjoittaa esim. salatut elämät siihen hakuriville? On vissiin tyhmä kysymys.

    Äänestä

telkkarin sanottua työsopimuksensa irti.

Enkä edes harkitse hankkivani uutta aparaattia, kuten TV-lupatarkastajalle muutama viikko sitten sanoin, ennenkuin digi-toiminto saadaan toimimaan ilman alueellisia ja muita häiriöitä.

Ilman TV:täkin hyvin pärjää.

Äänestä

Eihän me nyt telkkarista luovuttu, eikä luovuta..
isompi taulu-digitelkka ostettiin, kun vanha hajos sopivasti vähänaikaa sitte. Ei tuo telkka ainakaan minun elämääni rajoita mitenkään, sillon katon kun sattuu huvittamaan ja tulee jotain mitä viitsii katella, useimmiten makkarin telkasta myöhemmin illalla jotain katon...isäntä katselee kyllä enemmän uutisia,urheilu ym.......
Telkka on kyllä auki meillä aina kaiken iltaa joltain kanavalta..

Äänestä

Kaapeli-tv näkyy helmikuuhun ilman digiboksia, sen jälkeen voipi olla että luovun.

Äänestä

meillä tv:sta mutta itselleni se on se ja sama onko sitä vai ei,en katso juurikaan mitään ohjelmia enkä seuraile sarjoja,vain tosi hyviä leffoja voin katsella ja uutisia/dokkareita.Mutta ei harmita vaikka jääkin usein väliin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Luovuitko televisiosta? kirjoitti:

En tiedä onko asiasta keskusteltu, mutta kysyisin palstan keskustelijoilta luovuitteko televisiosta digiaikaan siirryttäessä tai jo aiemmin?

Itse luovuin ja ei tee yhtään pahaa vaan päinvastoin on vapaampi olo ja enemmän aikaa johonkin järkevään ja kehittäväänkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu