kertokaapa kokemuksia 6 mazda diiselistä vm.03-05.6 diiseliä aika vähän markkinoilla,onkohan yhtä varmoja kuin bensa koneiset.
Mazda 6TD farmari
M 6 Td
2520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oma vm-04 TD-farkku on kulkenut tähän mennessä 85 tkm. Ongelmakohdat ovat olleet helmojen maalaus ja pyöränkulmat, diesel-tekniikka on pelannut ihan hyvin. Mitä nyt kerran vaimon oltua autolla matkassa, tyhjäkäynti oli hukassa, mutta vaiva korjaantui itsestään. Ruiskupumpussa on joku solenoidi joka saattaa mennä n. 100 tkm vaiheilla, saattoi liittyä siihen. Mutta asiantuntevampaa keskustelua täältä:
http://www.mazdago.net/index.php?topic=9994.0
Kun tuota tyhjäkäyntivaivaa alkoi esiintyä tihenevään tahtiin, oli pakko painella korjaamolle. Solenoidiventtiilin uusinta kustansi rapiat 400 euroa. Että hymyillään ja mazdaillaan.