Aikoinaan Hagertin

julistautui/julistettiin Suomen mustalaisten kunigassuvuksi ja Kalle Hagert kuninkaaksi.
Onko tämän päivän Suomen mustalaiskuningatareksi julistautunut tämä Vuolasranta?

Hieman on huvittanut tämä mustalaisten keskinäinen vääntö, mikä näyttää aika lailla perustuvan silkkaan vallanhaluun ja esilläolemisen tarpeeseen.
61570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ikinä ole mustalaisissa ollut kuningasta ,eikä kuningatarta,,,,,,,,,

Jotenkin tuntuu et nyt sit muka olis...
Ei todellakaan,,,tää on vaan mustalaisten asioilla ratsastusta ja oman hyvin voinnin tavottelemista.
Vuolasrannan kommentit ovat sivistys sanoja täynnä,jotka ei ole kaikkien mustalaisten ymmärrettävissä.
Käyttäköön siis suomenkieltä kertoessaan MITÄ asioita hän heidän keskuudessaan hoitaa, että vanhemmatkin ihmiset asiat ymmärtää.
Oishan se varmaan Vuolasrannasta hienoo ,jos hänet nimitettäs "KUNINGATTAREKS".............
:)

Äänestä
  • aivan ei oo kuningasta tahi kuningatarta mustalaisilla päällä maan

    loppu tekstistäs ei voi muuta sano ku kateellisten panettelua ;)

    Äänestä

  • Miranda on kunigatar

    Äänestä

  • Miranda on kirjoitti:

    Miranda on kunigatar

    täälä suomenmaasa mitä vaan yrittää ja ikänsä töitä tehä ja ajaa jonku porukan etua tavalla tai toisella niin aina saa lokaa niskaan. ei se mirkku ole ikinä sanonut haluvansa jokiki kuningattareksi kaaleille, kaaleilla ei ole kuninkaita tai kuningattaria päällä maan eikä muitakaa johtajia. sama pätee var,maa muihinki esillä olleisii kaaleisiin. mutta kuinka moni on valmis menemää suorii lähetyksii ja ees puhumaa julkisii mistää kaaleisii liittyvästä, pitäs nousta miehiä ja naisia esiin, nämä kaaleet on menneet ja sanoneet mielensä, kuka sivistyssanoja käyttäen kuka ei. eiklö se ole hyvä että meistä löytyy sanojia ja keskustelijoita jotka osaa puhuva. mutta kuuleman mukaaan ei ole mirkku enää menossa mihinkää lähetyksii puhumaan tai keskustelemaa koska siitä ei jää kuin paha maku suuhun, varsinkin kun aiheina on aina vain ne pahat asiat,, joo jooo negatiivisista asioista pitää puhua ja niitä yrittää kehittää mutta missä on tv aiheet kaikista niistä sadoista ja sadoista tavallisista kaaleista jotka käy töissä ja etenee urallaan ja on kouluttautuneita eri ammattialoilla? miten voidaan ehkästää syrjäytymistä ja rasismia sillä että tuodaan 10000 vähemmistöstä medioissa aina vaan sitä ikävää esiin, ja melkein ei koskaan sitä toista puolta...vähän tasapainoa peliin. tunnen mirantan ja se jos joku inhoaa ihmisten ylentämistä ja alentamista, koska niikun kaikki kaaleet tietää kukaan ei oo toista kaalova parempi muuta kuin vaatteista ja hevosista ja seki on vaa hetkellistä.. sydämen sivistys on tärkeintä mustalaisuutta. ei paineta ketään toista kaalova oli se sityten raikku, miranta, valte tai rosita. pietään kaaleet omiemme puolia. kuka meitä arvostaa jos me ei ite itseämme?

    Äänestä

  • UPDATE_7573571 kirjoitti:

    aivan ei oo kuningasta tahi kuningatarta mustalaisilla päällä maan

    loppu tekstistäs ei voi muuta sano ku kateellisten panettelua ;)

    Onhan mustalaisilla kunigas ja sen on Jeesus jumalan poika meijän suojelija

    Äänestä

Olisi tosi asiallista jos jätettäisiin kirjoituksista pois jo edesmenneet vanhat ihmiset.
Ymmärrän että kirjoittaja oli varmaankin valtaväestöön kuuluva joten saakoon anteeksi ymmärtämättömyytensä.
Eiköhän se kuningas-ajatus ollut lehdistön keksimä, tuskin nuo vanhat ihmiset itse sitä ajatusta markkinoivat.
Sitten toinen asia:
Sille nyt ei vain voi mitään että Mirkku on sanavalmis, asiansa osaava mustalaisnainen. Ei tarvitse tykätä ihmisestä,eikä tarvitse olla edes samaa mieltä, mutta tosiasiat täytyy raaskita tunnustaa.
Onkohan tämä keskustelu muuten kovinkaan rakentavaa kenellekään.
Siunausta päiväänne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


suku kirjoitti:

julistautui/julistettiin Suomen mustalaisten kunigassuvuksi ja Kalle Hagert kuninkaaksi.
Onko tämän päivän Suomen mustalaiskuningatareksi julistautunut tämä Vuolasranta?

Hieman on huvittanut tämä mustalaisten keskinäinen vääntö, mikä näyttää aika lailla perustuvan silkkaan vallanhaluun ja esilläolemisen tarpeeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu